Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Депресия на пилота може да е в основата на изчезването

Френски спътник откри над 100 възможни отломки на изчезналия самолет

1 коментар

Пилотът на изчезналия на 8 март малайзийски самолет, който трябваше да лети от Куала Лумпур за Пекин и който сега се издирва в Индийския океан, доста далеч от първоначалната му дестинация, е бил депресиран и не е бил в състояние изобщо да лети, пише британският в. "Дейли мейл", цитиран от БТА в сряда.

Пилотът Захари Ахмад Шах бил силно разстроен, че неговият брак бил пред разпадане и той бил на ръба на развода. Съпругата му решила да напусне семейното огнище и това направо съкрушило пилота, който има зад гърба си хиляди летателни часа, разказал негов приятел.

Според неназования познат на Захари Ахмад Шах той изобщо не е бил в състояние да лети и е предупредил, че е много вероятно нито пътниците, нито останалите хора от екипажа да "разберат точно какво се случва, докато не стане прекалено късно".

"Това беше един от най-добрите пилоти. Аз не съм медицински експерт, но след случилото се в личен план Захари вероятно не е бил в състояние да лети", казал приятелят на пилота през новозеландското издание "Ню Зиланд хералд". Той добавил, че пилотът е бил забъркан с друга жена, но въпреки това бил смазан, когато съпругата му решила да го напусне. Не е изключено да е използвал полета като възможност да опита високорискова маневра, която до този момент е изпитвал само на симулатора за полети, който държеше у дома си, добавил приятелят на пилота.

Новите разкрития последваха твърдения, че самолетът може да се е изкачил на височина между 43 000 /13 106 метра/ и 45 000 фута /13 716 метра/ малко след последната връзка между пилота и диспечерите. Машината била проследена да лети на тази височина 23 минути преди да се спусне. Кислородът вероятно се е изчерпал след 12 минути в декомпресирания пътнически салон и пътниците са загубили съзнание, казва източник от авиоиндустрията, пожелал анонимност.

Малайзийският самолет е можел да достигне максимален таван на височината от 43 000 фута. Но според друг експерт той можел да лети безопасно и на по-голяма височина. Но на тази височина са достатъчни няколко минути, ако не и секунди за хипоксия /недостиг на кислород/, ако някой ръчно е декомпресирал пътническия салон. Кислородните маски може и да са се спуснали, но те могат да доставят кислород само за 5 до 10 минути.

Според Рон Бишоп, декан на факултета по въздухоплаване в Централния куинсландски университет в Австралия, спадът в налягането във вътрешността на самолета може да е накарала пътниците и екипажа да изпаднат в безсъзнание. После машината може да е летяла автоматично. След като горивото се е изчерпало, тя се е разбила в океана.

Френски спътник откри над 100 възможни отломки на изчезналия самолет

Нови сателитни кадри показват над 100 предмета в южната част на Индийския океан, които може да се окажат отломки от изчезналия на 8 март малайзийски самолет с 239 пътници и екипаж, предаде Ройтерс, като цитира малайзийския министър на транспорта Хишамудин бин Тун Хюсейн.

На пресконференция в Куала Лумпур той подчерта, че кадрите са от френски спътник и датират от 23 март. Това са четвъртите спътникови снимки, които показват предмети в тази част на Индийския океан, които могат да се окажат отломки от изчезналия малайзийски самолет.

Мястото, на което се намират новите предмети, е приблизително на около 2500 километра югозападно от Пърт. Новите предмети са общо 122 и са разпръснати на площ от 400 квадратни километра, посочи министърът.

Австралия възобнови в сряда издирването на разбилия се малайзийски Боинг 777 в Индийския океан след 24-часово прекъсване заради лошото време. Операциите по издирването бяха прекъснати заради силна буря  с пориви на вятъра до 80 километра в час, обилни дъждове и рязко влошаване на видимостта.

Кораби и самолети отново се насочиха към зоната, разположена на около 2,5 хиляди километра от западното крайбрежие на страната. По данни на Австралийската служба за морска сигурност "издирвателната операция ще се разгърне в три зони с площ 80 хиляди квадратни километра". В нея ще участват 12 самолета - седем военни и пет граждански - от Австралия, Китай, Нова Зеландия, САЩ, Южна Корея и Япония, както и два кораба, един от които на австралийските военноморски сили.

Боингът с 12-членен екипаж и 227 пътници на борда извършваше полет по маршрут Куала Лумпур-Пекин на 8 март. Връзката с авиолайнера прекъсна два часа след излитането от столицата на Малайзия.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. rangel velev
    #1

    имало ли е пилот ж самолета!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.