Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Депутатът Явор Хайтов към съдия: Ние на вас обяснение ли ви дължим как избираме членовете на ВСС?

12 коментара
Депутатът Явор Хайтов към съдия: Ние на вас обяснение ли ви дължим как избираме членовете на ВСС?

“Ние (депутатите-б.р.) на вас (съдиите във ВСС– б.р.) обяснение ли ви дължим как избираме членовете на Висшия съдебен съвет от парламентарната квота? Мен са ме избрали 15 000 граждани…“ Това заяви депутатът от Български демократичен център (БДЦ) Явор Хайтов на члена на Висшия съдебен съвет от съдийската квота  Калин Калпакчиев в сряда по време на дебата в правна комисия за промените в Закона за съдебната власт.

Спорът се разрази около предложението за даване на поредните привилегии за членовете компрометирания Висш съдебен съвет (ВСС). БСП, ДПС, БДЦ и Патриотичният фронт поискаха членовете на ВСС да се връщат в съдебната система едно ниво по-високо от това, от което са дошли. Примерно, ако са били апелативни съдии, да се върнат в системата на върховно ниво.

Предложението бе отхвърлено, но трудно. “За“ него гласуваха 8 депутати, двама от Реформаторския блок бяха “против“, а 8 от ГЕРБ и АБВ се “въздържаха“. Въпросът има възможност да бъде пререшен в пленарна зала заради огромната подкрепа, която събраха кариерните бонуси.

Депутатите, които подкрепяха предложението, постоянно се аргументираха с факта, че членовете на ВСС се избират от техните колеги и им се дължи съответната привилегия. Калпакчиев напомни, че половината от изборните членове в съвета всъщност се избират от парламента по “неясно какви критерии“.

Той каза на депутатите, че голяма част от неговите колеги в съда не подкрепят въвеждането на подобен бонус, защото той е “корумпиращ“. Така избраните в ръководния орган на съдебната власт без конкурс ще бъдат повишавани, докато техните колеги, които правораздават ще бъдат ощетени, обясни той.

Калин Калпакчиев иска да се върне в системата като съдия в Софийския апелативен съд, какъвто бе преди да стане член на ВСС. Той е член и на Съюза на съдиите в България. След неговите забелжки Хайтов му се сопна с въпроса, от който се разбра, че депутатите не дължат обяснение на съдиите кого и как вкарват във органа, който ръководи магистратурата.

“На всички дължите обяснение. Не само на съдиите“, отговори му Калпакчиев.

Това не бе единственото смущаващо изказване. Емил Димитров – Ревизоро (ПФ) много активно защитаваше бонусите за членовете на ВСС. Той разказа как пет години кадровиците на Темида се откъсвали от правораздаването, нямало кой да ги атестира, за да участват в конкурс за повишаване и те заслушавали бонуса. Малко по-късно Соня Найденова от ВСС му обясни, че членовете на ВСС всъщност си имат атестации и нищо не им пречи да участват в конкурсите за повишаване.

Чавдар Николов (БСП) ожали членовете на ВСС, че били роби на съдебната система, поемали огромна отговорност и едва ли не нищо не получавали насреща. Само преди месец и половина парламентът им вдигна заплатите до над 5000 лева.

Четин Казак (ДПС) обяви, че не може да разбере аргументите срещу кариерните бонуси. Той каза, че всички съдии, които били срещу бонусите, проявявали “колективна злоба и завист“ срещу хората във ВСС. “Дали в угода на тази завист съдията, станал член на ВСС, трябва да бъде санкциониран за това и да бъде върнат там, откъдето е дошъл или да се отчита за това, което е направил пет години?“, попита Казак.

Правосъдният министър Екатерина Захариева отговори, че никой не гледа на членовете на ВСС като на роби, защото решението да влязат в съвета е лично.

“Никой не ги кара насила. Не може с приключване на мандата някой автоматично да получават награда. Ако беше наказание да си член на ВСС, нямаше да е такава битка за член на съвета“, каза тя и се ядоса, че депутатите отделят повече внимание за привилегиите и парите на членовете на ВСС, отколкото на предложенията за същинска реформа.

Председателят на Върховния касационен съд Лозан Панов обясни, че ако бонусите бъдат въведени, то някои членовете на ВСС “ще минат и през огън“ в защита интересите на тези, които са ги вкарали в съвета.

Петър Славов (РБ) каза на свой ред, че на ВСС не трябва да се гледа като привилегия, отива магистрат като богопомазан, а след това се връща като административен ръководител. Той призова да не се заобикаля конкурсното начало. Депутатите от ГЕРБ нито веднъж не взеха думата по време на дебата.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Другарите от БСП, ДПС, БДЦ и Патриотичният фронт поне не ги е срах да си признаят каква паника ги гони от малко по-независими съдии. Калинките от ГЕРБ нито веднъж не взеха думата по време на дебата, защото сигуно повече и то тях треперят от страх.

  2. TheDumb
    #11

    До 10: един папа го е казал точно преди близо 500 години... Do you know, my son, with what little understanding the world is ruled? Знаеш ли, сине, с колко малко разбиране се управлява света? Pope Julius III Italian pope 1550-1555 (1487 - 1555)

  3. Gluon_deactivated_1487096673
    #10

    Скандално тъпи хора се занимават с най-сериозни неща в тази държава.

  4. Boriana Boneva
    #9

    БСП ДПС и разни парламентарни отрепки май искат да си създадат пожизнени хрантутници в съдебната система. Издигане както по времето на комунизма- станеш ли веднъж началник до живот началник и все нагоре. И понеже в съдебната система са отдавна изобличени в корупция, създаване на връзкарски кръгове влезеш ли веднъж във ВСС до живот ще растеш. Слама богу че не се е приел, за сега.....

  5. A.Aleksiev
    #8

    ГЕРБаджиите са се снишили по стар комунистически рефлекс, изработен на Априлския Пленум на Партията през 1956-та от дрогара- бай Тодар Живков. Клатим лодката, правим вълнички, ама иначе си седим на средата на блатото, щот' така ни харесва и акъл нема за друго.

  6. ddemi
    #7

    При нормални мажоритарни избори, смотанякът Явор Хайтов щеше да пасе козите в родното си село. За него биха гласували само братовчедиде и то за да изкярят нещо, може и селския кръчмар; доре-долу 15-ина смотаняци като него, но със сигурност не 15 000. И такъв смотаняк определя реформата в родното правосъдие.

  7. [email protected]
    #6
  8. [email protected]
    #5

    Добре че ГЕРБ не са взели участие.Щяхте да им праснете специална статия на тях. :))))))))))))))

  9. musura
    #4

    Хайтов, знаеш ли кога щеше да си депутат, ако не бяха мафията в България и откраднатите 4 милиарда от КТБ? Точно никога, жалкар!

  10. SILENCE
    #3

    сИНКОВЦИТЕ В "ПАРЛАМЕНТА" СЪЩО ДЪЛЖАТ /ПОНЕ/ ОБЯСНЕНИЕ ЗА СИСТЕМНИТЕ СИ БЕЗОБРАЗИЯ КАТО ТОВА - НОВ ПОДКУП ЗА ЮНАЦИТЕ В БУТАФОРНИЯ СЪВЕТ. Всъщност нормалните граждани,които високомерно /най-малко!/ наричат обикновени,отдавна са "брекзитирали" всеки един от участващите в поредните срамни опити за "обзавеждане" с блага на отдавна загубилите посоката дегенерати.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.