Необходими са промени в 5 закона, за да стане по-ефективна борбата с организираната престъпност. Това е едно от решенията, взето днес от парламентарната комисия по вътрешен ред и сигурност по повод доклада на МВР за организираната престъпност и контрабандните канали.
Докладът на МВР, в който бяха описани схеми за контрабанда, а като босове на каналите бяха визирани Иван Тодоров-Доктора, Константин Димитров-Самоковеца и Мето Илиенски, бе повод на 5 поредни заседания комисията да изслуша шефовете на МВР и МФ, директори на спецслужби и агенции.
Комисията реши и да инициира промени в законодателството, свързани с борбата с организираната престъпност - в Наказателния кодекс, Данъчно-процесуалния кодекс, Закона за МВР, за защита на класифицираната информация и за специалните разузнавателни средства.
Промяната в ДПК ще е в текста за данъчната тайна, въз основа на който финансовото министерство в момента не може да предоставя на МВР информация за данъците на фирми и лица, за които службите подозират в престъпления.
Промените в Закона за МВР ще целят уточняване компетенциите на службите и звената, както и създаване на по-добра координация между тях. След изслушванията в комисията се стигна до извода, че има лоша координация между службите. Депутатът от ОДС Иво Цанев обясни преди седмица, че няма връзка между службата, която е подала информация и между тази, която я проверява. Той допусна, че липсата на обратна връзка се търси съзнателно, за да се покрият нарушения, ако бъдат открити.
Иво Цанев заключи също, че вътрешния министър Георги Петканов е злоупотребил със закона за класифицираната информация като отказа да предостави доклада на МВР на финансовото министерство и агенция "Митници". Заради това ще се наложат промени и в този закон.
Министерство на финансите да осигури средства за изграждането на единна информационна система за противодействие на престъпността, е друго от решенията на депутатите.
Подкомисия ще контролира ефекта от подслушванията
Комисията реши да създаде постоянна подкомисия от 10 депутати, която ще контролира службите за сигурност и обществен ред. Предвидено е подкомисията ежегодно да изисква доклад за използването на Специални разузнавателни средства /СРС/. Той трябва да включва всички искания за разрешения за подслушване, както и ефектът от тях - колко са послужили като доказателство пред съда и са били достатъчни за произнасяне на присъди. Идеята е да се види т.нар. коефициент на полезно действие, обясни депутатът Иво Цанев.
Промяната, която замислят депутатите в закона за използването на СРС, ще е свързана с доказателствата, които МВР представя пред съда, за да получи разрешение за подслушване, обясниха депутати. Механизмът ще бъде по-прецизен и ще има по-голяма възможност за контрол. В някои от членовете законът трябва да бъде по-точен и по-ясен, като посочиха случая "Гном". Тогава, според депутати доказателствата на МВР не са били достатъчни, за да получат разрешение да подслушват бившия шеф на НСС ген. Атанас Атанасов, който бе разследван за шпионаж.
По време на изслушванията депутатите заключиха, че липсва координация не само вътре в МВР, а и между вътрешното и финансовото министерство. Тогава депутати от ОДС подчертаха, че отговорността за това е на самия министър-председател Симеон Сакскобургогтски. Днес вътрешната комисия препоръча на Координационния център за противодействие на организираната престъпност, който бе създаден при премиера, да задължи всички компетентни държавни органи да изготвят ведомствени нормативни актове за регламентиране на начина, по който ще си обменят информация и ще се подпомагат в борбата с организираната престъпност.
Комисията препоръчва на държавните органи да работят прозрачно. Под претекст, че докладът на МВР съдържа класифицирана информация обаче, никой не огласи официално какво точно съдържа той.
За честна и независима журналистика
Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
0 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.