Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Депутати поискаха криминализиране на "поставянето им в зависимост"

Проектопоправки правят от народния представител безволев индивид без собствено мнение

17 коментара
Депутати поискаха криминализиране на "поставянето им в зависимост"

Комично предложение за промяна в Наказателния кодекс се появи на страницата на Народното събрание. Целта на, меко казано, странните текстове е да защити кандидатите за депутати и други изборни длъжности от поставянето им в зависимост чрез подписването на записи на заповеди и гарантиране на заеми.

Любопитното е, че проектът и мотивите към него третират кандидатите за депутати, които в хода на изборите доказват лоялност, като подписват записи на заповед, декларации, договори, заявления и други документи, като жертви на рекет, чиито политически права са нарушени, а не като равноправни страни в една противоконституционна сделка.

Интересната гледната точка, според която народните представители са онеправдани и експлоатирани хора с поругани права, принадлежи на 13 народни представители. Повечето от тях са бившите депутати от "Атака", известни като кръга "Сейшелите", които оставиха следа в парламентарната история с признанието, че са подписали документи за заем от офшорка на Сейшелските острови. Освен Валентин Иванов, Димитър Карбов, Огнян Тетимов и Кирил Гумнеров, към предложението им се са присъединили и парламентаристи от РЗС, както и напусналият Синята коалиция Венцислав Върбанов.

НК, Изборен кодекс, европарламент, главен прокурор

Освен в НК, народните представители искат забраната за партийни лидери и свързани с тях лица и фирми да поставят в зависимости бъдещи депутати, да бъде вписана и в Изборния кодекс.

Въпреки че част от подписалите закона като Кирил Гумнеров, например, основаха евроскептично движение, проектите са разпратени до всички български евродепутати с "надеждата евроинституциите" да им обърнат внимание.

Народните представители са поискали и среща с главния прокурор Сотир Цацаров, тъй като от визитата им при неговия предшественик Борис Велчев преди повече от година по този повод не излезе нищо.

Мотивите, с които народните представители внасят предложениеята си за наказателна отговорност на партийните лидеру, започват с откровението, че изборите в България през последните две десетилетия "са белязани с устойчиви форми на нарушение на политическите права на гражданите", при това не само при упражняване на тяхното активно и пасивно избирателно право, но и после – докато избраните изпълняват задълженията си.

"Една от най-уродливите прояви на тези нарушения е поставянето на кандидатите във всякаква форма на зависимост, включително и финансова такава", пишат в мотивите си вносителите.

"Устойчива практика е в последните избори, лица или организации в страната и чужбина да използват богат арсенал от методи, форми и средства, за да заставят кандидатите да подписват различни договори, декларации, заявления и други, с цел да бъдат държани впоследствие в зависимост и дори манипулирани впоследствие в дейността им като лица на изборна длъжност".

"Това сериозно застрашава функционирането на съответните държавни и общински органи, тъй като поставеното в зависимост лице не може и няма право на самостоятелна воля при изпълнение на службата и правомощията си, а е принудено да търпи и изпълнява чужди поръчки и в угода на лични и корпоративни интереси, а не на обществени интереси", се казва още в мотивите към законопроекта.

Тринайсетте депутати вносители сочат, че купуването и продаването на гласове е инкриминирано, "но търговията с власт и влияние и поставяне в зависимост на кандидатите за съответни изборни длъжности не намира място нито като забрана в Изборния кодекс, нито като състав на престъпление в Наказателния кодекс, независимо от изключително опасните обществени последици, които могат да настъпят, при това за продължителен период от време, а не само по време на самите избори".

Народните представители предлагат до 5 години затвор и солени глоби, ако се ивзършват посочените деяния. Странно защо обаче в текстовете те никъде не споменават наказателна отговорност за съгласилите се да се поставят в такава зависимост парламентаристи. Подобна липса в закона най-малкото повдига въпроса за липсата на лична човешка воля от "поставените в зависимост", но такъв въпрос е обект на друга наука.

"Не знаем на кого сме задължени"

Пред Mediapool народният представител Кирил Гумнеров, който е част от "Сейшелската група" обясни, че сред него и колегите му има нарастващо безпокойство за това на кого са задължени.

 

"Ние се примирихме, че това е казус, който не може да бъде разрешен", заяви независимият депутат, според когото ситуацията с него и неговите колеги очевидно е "безизходица". "Сега след като Волен Сидеров се раздели с Капка – ние не знам към кого са отишли офшорните фирми и следователно не знаем на кого дължим пари", обясни още Гумнеров.

 

"Ако дългът на депутата се продаде на наркобос?"

 

В разсъжденията си нататък Гумнеров продължи да разглежда народния представител като същество без лична воля и обясни, че ако тази практика не бъде законово инкриминирана, тя може да обхване всички парламентарни партии.

 

"Я си представете и друг сценарий – ако дългът на депутата, ако самата офшорна компания бъде отдадена от партийния лидер на някой наркобос. И ако това се случи, да кажем, с 10 народни избраници? Тогава се получава така, че те ще бъдат зависими от организираната престъпност и престъпността ще има свое парламентарно представителство. Ние това искаме да предотвратим", обясни още Гумнеров.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

17 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #17

    Избрали сте си ги, сега им се радвайте

  2. tim
    #16

    Боже какви идиоти има в парламента! Не е за вярване. То бива простотия, но това е направо абсурдно!

  3. Анонимен
    #15

    Да не би да са подписвали под дулото на автомат със заглушител? Дали подкуп, за да ги включат в листите, па сега целите в бяло!

  4. Анонимен
    #14

    При подкуп виновни са и вземащия и даващия.Пусти мерак за власт!/пардон,те са искали да работят за благото на хората/

  5. Анонимен
    #13

    Простотията в Чалгария е невероятна и тя започва от .... "избраниците на народа" хахха

  6. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #12
  7. Анонимен
    #11

    Не е ли ясно вече, че семейната фирма "Атака" се управлява от руското посолство, че с ДПС са скачени съдове и една без друга не могат да съществуват, че тази "партия" е успешен икономически проект. Живеят си чудничко хората благодарение на ширещата простотия и ксенофобия умело насаждани от комунисти и чекисти.

  8. Анонимен
    #10

    .........и тук е пълно с комунистически черва!

  9. Анонимен
    #9

    Когато най-случайни хора биват хващани от гората или от някое кръстовище по средата на нищото и изведнъж биват произвеждани в депутати, отговорни за законите в тази държава, малоумието и абсурда добиват титанични размери. Като резултат, държавата окончателно е заприличала на вмирисана разкована кочина, населена с полуидиоти и нагли бандити. После се чудим защо вместо с баба Яга плашат малките деца на Запад с българите.

  10. Анонимен
    #8

    Направо съм изумен. Никой не ги кара да се подписват насила. За какво реват сега.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.