
Независимите депутати Димитър Чукарски и Тодор Великов, които обявиха "принадлежност" към групата на ГЕРБ, предлагат промени в Закона за Конституционния съд с цел да се премахне възможността някой от присъстващите на клетвата на конституционните съдии официални лица да осуетят полагането на клетвата. Предложението е свързано с прецедента отпреди две седмици, когато демонстративното оттегляне на президента Росен Плевнелиев осуети полагането на клетва на избраната за съдия от Народното събрание Венета Марковска.
Чукарски прочете предлаганато от него и колегата му промяна в чл. 6 от Закона за КС, която трябва да гласи:
"Съдията полага клетва в едноседмичен срок от назначаването му или избирането му. На клетвата присъстват председателят на Народното събрание, президентът и председателите на Върховния касационен съд и на Върховния административен съд, като присъствието или отсъствието на който и да било от тях не е условие за валидност на клетвата”.
Чукарски повтори вече известните аргументи на някои юристи и на депутати от ГЕРБ след шокиращия провал на подкрепената от тях Венета Марковска, които са посочени и като мотиви към предложението.
"Присъствието на изброените четирима представители е по-скоро церемониален акт, който в никакъв случай не може да повлияе на валидността на клетвата", се казва в мотивите.
"Текстът, който внасяме, ще бъде гаранция за спазване както на принципа на разделение на властите, така и за невъзможност за злоупотреба с право", се посочва в мотивите.
"Тази промяна ще направи недопустим прецедентът с напускане на клетвата от страна на президента", поясни Чукарски.
"Искаме да затворим вратата, която така широко президентът отвори. Президентът отвори една врата, през която всеки може да се промъкне и всеки може да си тълкува законите както иска. Неявяването на един от четиримата, може да породи това някой да не признае кандидатурата и разделението на властите, каквото има в страната”, коментира другият вносител на предложението Тодор Великов.
По темата за избор на главен прокурор Чукарски не пропусна да отбележи, че в последно време се наблюдавала голяма активност от страна на президента по отношение на този избор.
След като парламентът е избрал Висшия съдебен съвет, отговорността за избор на главен прокурор е на съвета, каза Чукарски.

Полезна ли ви беше тази статия?
Ще се радваме, ако подкрепите електронното издание Mediapool.bg, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
Подкрепете ниАбонирайте се за най-важните новини, анализи и коментари на събития от деня. Бюлетинът се изпраща до електронния Ви адрес всеки ден в 18:00 часа.
Абонамент