Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Депутати предлагат уседналост, изборни районни кметове и преференциална листа

21 коментара

Три законопроекта за изменение и допълнение на Закона за местните избори от общо внесените девет бяха приети на първо четене в пленарната зала в петък. Одобрените проекти са на ДСБ, на Иван Сотиров от ОДС и на Мая Манолова и група депутати от левицата.

Между първо и второ четене от трите проекта ще бъде изработен един, като целта е максимално бързо да бъдат приети промените, преди парламентът да излезе във ваканция, обясни председателят на парламентарната правна комисия Янаки Стоилов.

С отхвърлянето на проектопромените, предложени от НДСВ и ВМРО, отпадна и записаната в тях спорна клауза за задължителното гласуване.

В проектозакона на ДСБ е записано, че право на гласуване се упражнява по постоянен адрес, а кандидатите за общински съветници и кметове ще бъдат проверявани за принадлежност към органите на Държавна сигурност.

Предлага се и последваща проверка на изборните протоколи, за да се разсеят съмненията за гласуване на един избирател повече от един път.

В предложения от Иван Сотиров от ОДС проект е въведен принципът на уседналост в съответствие с европейската практика. Според този принцип избирателят или кандидатът за орган на местната власт трябва да е живял постоянно в съответното населено място определен срок преди изборите. Иван Сотиров предлага този срок да е 12 месеца и той да се доказва с адресната регистрация по постоянен и настоящ адрес или само настоящ адрес.

Промените, предложени от Мая Манолова и депутати от Коалиция за България, предвиждат пряк избор на районните кметове и на кметовете на малките населени места с над 100 жители. Левицата също иска въвеждане на принципа на уседналост, но с минимален срок от 10 месеца.

В проекта на Манолова е записана и възможност за преференциално гласуване за листите за общински съветници, като прагът за преместване на даден кандидат не може да е по-малък от общинската избирателна квота.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

21 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. poveche ot bulgarite
    #22

    !

  2. Адмирал Акбар
    #21

    Доброто е, че все пак малко здрав разум се е появил и налудничавите идеи за задължително гласуване са отпаднали! А че агите, живеещи или пребиваващи постоянно в съседна Турция и на тези избори ще гласуват, е повече от ясно! Айде обяснете ми - как ще се доказва в самия изборен ден, че съответният избирател е живял постоянно в населеното място, където иска да гласува, повече от 10 или 12 месеца? Всички български граждани от турски произход или както там се наричат, живеещи в Турция, притежават български

  3. Карина
    #20

    умните се тръшкат, като магаре насред път, другите гласуват.

  4. Карина
    #19

    служба ГРАО е длъжна да актуализира списъците, като лицата напуснали страна се изключват от тях. Това обаче не се контролира и никой не знае дали навсякъде е направено. Не е ясно и какъв последващ контрол се прави на списъците по които е гласувано.

  5. Бай Голям
    #18

    А бе стига с тази патологична омраза към турците, че и към циганите! Ами тези хора от векове са пуснали корен в България, с българите са изживяли погроми, земетресения, строителства на пътища, тунели, язовири, мостове, жп линии, на градове, колкото опъваше каиша Бай Пето, толкова и Бай Хасан опъваше, че понякога и повече... Какво сте се озверили и политизирали. Делим се на богати (тарикати) и бедни, не на червени, сини и пембени. Или не разбирате играта?

  6. език мой
    #17

    да изискваме и уяденост?

  7. лалето
    #16

    докато не се въведе задължително гласуване, турците ще се налагат, ще прибират нашите пари и ще ни се смеят, некъдърните и неуки кадри ще работят на нашите места и ще взимат нашите заплати. е, сега сигурно пак НДСВто е виновно....

  8. Адмирал Акбар
    #15

    Какво значи "лицетго да е напуснало страна"? Ако аз замина сега за два месеца за чужбина и се върна в средата на септември-какво? Аз имам и постоянен, и настоящ адрес в страната, и трябва да ме има в избирателните списъци. А тази група избиратели, за която аз говоря, имат настоящи адреси в чужбина и ако примерно бъде изискано удостоверение за настоящ адрес за някои от тях-там пише само Република Турция, без да се сочи град, населено място и адрес. Ето за тези аз казвам, че трябва да бъдат изключени

  9. pepika
    #14

    za boga,bratya bulgari,glasuvayte vsichki na mestnite izbori!

  10. Карина
    #13

    механизъм винаги може да се намери стига да има воля и нещата да се уредят принципно.Гласовете на ДПС са нужни на ДС, защото са сигурни. Там възможностите в момента са две или гласуват за ДПС или не гласуват. За да допълнят недостига се ползват циганите - с пари и заплахи.Ниското гласуване прави изборите предвидими за кукловодите.Изобщо не им пука, че процента е малък. Това ги устройва, политическите им проекти се реализират.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.