Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Депутати са взели 1.5 млн. лв. от анкетни комисии, непроизвели нищо

Единственият продукт на извънредните звена в парламента се оказа Изборният кодекс

38 коментара
Снимка: БГНЕС

От началото на мандата си до момента от бюджета на Народното събрание са платени почти 1.5 млн. лв. за възнаграждения на депутатите, участвали в 12 временни анкетни комисии, които не са произвели никакви актове извън Изборния кодекс. Това сочи справка, изготвена за Mediapool от парламентарната администрация по Закона за достъп до обществена информация.

 

Заседанията на извънредните органи са 93, като най-много е провела временната парламентарна комисия за изработка на Изборния кодекс. С едно единствено заседание е останала комисията за проучване, анализ и обсъждане на добри практики и законодателни решения във връзка с регулирането на дейности по проучване и добив на подземни богатства при опазване на околната среда.

 

В анкетните комисии на 41-то народно събрание до момента участие са взели 145 народни представители. Тяхното заплащане за участие в едно заседание, според отговора на парламентарната администрация, е в размер на 5% от месечната им работна заплата.

 

Депутатската работна заплата бе замразена за втори пореден път през зимата и така основното възнаграждение на парламентаристите остана 2196 лв. Оттам следва, че 5 на сто от месечното им възнаграждение е точно 108.45 лв, което е всъщност надницата на всеки един 145 от депутатите за заседание на анкетна комисия.

 

Според отговора от парламента става ясно още, че при удължаване на гласувания срок на анкетната комисия се решава дали участващите в тях получават допълнително възнаграждение. На въпрос на Mediapool към депутати от различни парламентарни групи никой от тях не успя да си спомни да се е гласувал прекратяване на заплащането след изтичане на първоначалния срок.

 

Простата сметка показва, че 145 народни представители, които са получили по108.45 лв. на заседание в 12 комисии, които са се събирали 93 пъти, са стрували на държавния бюджет 1 464 959. 25 лв. Сумата може да бъде и занижена, ако някои народни представители не са присъствали на всички заседания.

 

Според справката от парламентарната администрация комисиите са изготвили “доклади и други документи, които нямат самостоятелно значение, а са свързани с оперативната подготовка на актове от Народното събрание”. Според отговора на НС те могат да бъдат намерени на сайта на институцията.

 

Проверка на Mediapool показва, че единственият закон, който е произлязъл от дейността на анкетните комисии, е Изборният кодекс. Всички останали временни органи са написали доклади за дейността си, които дори не са поместени на страницата на парламента.

 

И дванайсетте комисии масово не са предоставили информация за дейността си, а подкатегориите “Документи”, “Доклади” и “Законопроекти” стоят празни.

 

Някои от докладите, като този на комисията, председателствана от депутата от ГЕРБ Красимир Ципов, която трябваше да разследва полицейското насилие и в частност случая “Мирослава” от Перник, е написала доклад за дейността си, но той все още не е внесен в пленарна закла за обсъждане.

 

Единствената акуратно попълнена информация е за състава на анкетните комисии, като най-често срещаните депутати в тях са Искра Фидосова (ГЕРБ) и Мая Манолова (БСП).

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

38 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #38

    НЕ Е ВАЖНО КОЛКО СА ВЗЕЛИ ДЕПУТАТИТЕ А КАКВО СА НАПРАВИЛИ, ТАКА ЧЕ ВСИЧКИ ДА ВЗЕМАТ.

  2. Анонимен
    #37

    В тази статия има и една ГЕРБ-аджийска манипулация.
    Защото парламентарни комисии се създават обикновен за да разследват случаи ,когато управляващите в момента не желаят или не са способни да разследват, а са от голям обществен интерес.
    само един пример от последната година :
    След убийството на Мирослава от Перник ,когато едно нескопосано и набързо претупано разследване завърши със самоубийството на един от участниците в това престапление,при това в присъствието на раследващите полицаи,който се

  3. Анонимен
    #36

    Анонимник № 33 Като знаеш,че някой си "драгалевския РОМ беше най Крадливия " ,зящао неу му кажеш името и кражбите в сигнал до прокуратурата,вместо да се правиш на честен гражданин. Ако само драскаш по форумите ,без да изнасяш конкретни кражби с цифри и факти където трябва ,значи прикриваш този известен само на теб "драгалевски РОМ" .

  4. Анонимен
    #35

    Da, vsichkite sa maskari, no niakoi (chervenite bokluci) sa po-maskari

  5. Анонимен
    #34

    Така се прави.А после Дянков пак да запищи"-Няма парииии."След като има зелник да се яде,се намират и изедници.

  6. Анонимен
    #33

    драгалевския POM беше най Крадливия няма две мнения по въпрос

  7. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #32
  8. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #31
  9. Анонимен
    #30

    Депутатите са най-обкновени хрантутници и безполезници. Същите шушимиги както по времето на комунистическата диктатура, чакат нареждане отгоре как да гласуват. У народното събрание липсва всякаква мисъл, идеи , кураж. Не знам до кога парламента ще се пълни с робски душици. Наистина е отчайващо.

  10. Анонимен
    #29

    Айде стига червени драскачи сте говорили за ГЕРБ. Най-голямото крадене беше при Царя - най-голям крадец и при тройната коалеция, където се крадеше тройно. Стига сте се напъвали да си изкарате надника. И при Герб се краде, но ББ поне прави усилия да наказва виновните, а при вас нямаше подобна практика. А когато Костов се опита да ограничи краденето всички скочиха, а най-вече П.Стоянов, който сега се скъсва да говори против него. Но ако не беше той, щеше да види Президентството през крив макарон и нямаше да има тези президентски облаги, които според мен са неправомерни по време на криза.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.