Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Депутати викат Цацаров заради скандала с БНР

Нов контрапротест в защита на Костов, СЕМ видя опит за натиск

2 коментара
Депутати викат Цацаров заради скандала с БНР

За втори път тази седмица работещи в БНР се събраха на контрапротест в подкрепа на генералния директор Светослав Костов, който е в центъра на скандала около замлъкването на програма "Хоризонт" и опита дългогодишната журналистка Силвия Великова да бъде свалена от ефир. Междувременно временната парламентарна комисия, създадена заради скандала в БНР, реши да започне работата си с изслушване на главния прокурор Сотир Цацаров. 

В момента тече разследване срещу техническия директор на радиото Пламен Костов. Проверка на прокуратурата, ДАНС и Комисията за регулиране на съобщенията показа, че не е имало никаква техническа причина сигналът на "Хоризонт" да бъде спиран. Генералният директор отказва да поеме отговорност и се оправдава с предложение за профилактика от Костов, на което само сложил резолюция "Да" и отказва да си подаде оставката. Упорито отрича и да му е оказван натиск за свалянето на Силвия Великова от ефир, въпреки че няколко журналисти от радиото свидетелстват, че такъв е имало. По думи на Великова искането е било тя да не води предавания и да не е съдебен репортер поне докато единственият кандидат за главен прокурор Иван Гешев бъде избран за поста.

Защитниците на Костов искат СЕМ да размисли за уволнението му и за глобата

Този път демонстрацията в защита на Костов не беше пред радиото, а пред Съвета за електронни медии (СЕМ), който се очаква следващата седмица да прекрати договора на Костов. Председателят на регулатора определи протестната акция като натиск върху СЕМ.

Контрапротестите идват след два протеста, на които журналисти от БНР и други медии излязоха пред радиото в защита на свободата на словото и поискаха оставката на Костов заради свидетелствата за натиск и безпрецедентното спиране на сигнала на радиото.

Акцията в защита на Костов, която се проведе в четвъртък, беше обявена като "хепънинг". И този път, като първия имаше предимно представители на синдикатите в обществената медия и на музикалните състави на радиото. Те са недоволни от решението на СЕМ да разгледа решение за предсрочно прекратяване на мандата на Костов. В същото време твърдят, че не бива да се допуска разделение между служителите в БНР.

Поддръжниците на Костов се срещнаха с трима от петимата членове на СЕМ и излязоха с тезата, че регулаторът "избързва с оставката на генералния директор".

Ден след като СЕМ наложи санкция на БНР за 27 хиляди лева заради безпрецедентното спиране на радиото, контрапротестиращите обявиха, че поне засега "не бива да се налагат глоби, нито да се искат оставки".

Председател на радиосдружение "Подкрепа" в БНР Дарина Григорова намекна, че няма доказателства за налагането на глобата, но това не е така – радиото не излъчваше почти 5 часа на 13 септември, а ръководството не е уведомило КРС и СЕМ.

Председателят на СЕМ София Владимирова пък определи контрапротеста като "натиск върху СЕМ“ и заяви, че ръководството на общественото радио трябва да понесе своята отговорност, както за безпрецедентното спиране на програма "Хоризонт“, така и за задълбочаващото се напрежение между служителите в БНР.

"Най-страшното, което се случи ,е разделението, което има вътре в радиото в момента", каза тя, цитирана от БНР.

Депутати викат Цацаров заради БНР

Новосъздадената временна парламентарна комисия, която ще проучва обстоятелствата около замлъкваното "Хоризонт" на БНР и свидетелствата за оказван натиск, реши да започне работа с изслушване на главния прокурор Сотир Цацаров.

В четвъртък комисията се събра, за да утвърди вътрешните си правила, а след това реши следващата седмица да изслуша Цацаров. Председателят Тома Биков от ГЕРБ предложи да бъде направен и анализ на медийното законодателство и по-специално в частта за финансирането на БНР и БНТ, което обаче няма нищо общо със скандала в радиото.

Биков подчерта, че комисията няма да издава присъди и няма да прави разследвания.

Подобни временни комисии практически не водят до резултати, а единствено излизат с доклади, които нямат никаква сила и от тях не произлиза нищо.

СЕМ заговори за законови промени заради скандалите със Сидеров и с БНР

По-рано председателят на СЕМ София Владимирова поиска да започне разговор за законодателни промени, свързани с обществените медии. Поводът е скандалното поведение на лидера на "Атака" Волен Сидеров в ефира на БНТ, както и нестихващото напрежение в БНР след опита за сваляне на Силвия Великова от ефир.

"Трябва да има промяна или поне да започне разговор, ако той не е закъснял, за това какви трябва да бъдат границите, каква е ролята на обществените медии. Защото в последните седмици ние се сблъскваме с два казуса, които не са регламентирани в закона, но и кой би могъл да предположи, че те ще възникнат, за да бъдат регламентирани – и по отношение на БНР, и по отношение на случилото се в "Референдум", каза тя в ефира на БНТ.

Владимирова подчерта, че СЕМ няма как да накаже Сидеров за поведението му, защото има правомощия спрямо т.нар. доставчици на медийни услуги, а не на гостите в тях. Нямало обаче и причина БНТ да бъде наказана за станалото.

"В тази ситуация водещият орган е ЦИК, тъй като се намираме в предизборна кампания. Правилата и редът за провеждане на предизборна кампания, включително и в медиите, са регламентирани в Изборния кодекс", каза Владимирова.

Тя добави, че СЕМ вече е изпратил запис от предаването на ЦИК, а от комисията обявиха, че ще наложат глоба на лидера на "Атака", но още не е ясно какъв ще бъде размерът ѝ.

"Няма нито един закон, който да казва кое е правилото за добрия вкус, за доброто възпитание. Ако има последващи действия, които изискват намесата на регулатора, ние няма да се колебаем да действаме", почета Владимирова.

Председателят на СЕМ напомни, че БНТ и БНР са натоварени с ангажименти много над тези, които имат търговските доставчици. Още повече това важи по време на предизборни кампании, защото се съобразяват с много условия.

По думите на Владимирова трябва да започне разговор как трябва да бъде осмислена по нов начин мисията на обществените медии.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. StefanK
    #2

    Ще успеят ли и този път да ни измамят, че "няма достатъчно данни за извършено престъпление"? Какво трябваше да стане, за да има? Да бъде изхвърлена Силвия Великова от БНР и подложена на още по-големи унижения ли? За каква свобода на словото говори управляващият елит, щом сме на 111 място в целия свят? Не ги ли е срам тези ръководители на БНР да ни правят на наивници и идиоти?

  2. АТ
    #1

    Хора, какви са тези робски влечуги, които застават зад С. Костов? Зад едно мекотело, което се гърчи от телефонни звънвания, което не може да поеме елементарна отговорност - какъв ръководител е това? Той, видите ли, само написал резулюция "да", но повече нищо ненаправил, за да спре радиото. Той много съжалявал, но му казали да отстрани С. Великова. Идеотизми! А тези контрапротестиращи отрепки нямат ли достойнство, нямат ли гняв, че този е могъл да посегне и на техните работни места, защото на някой не са се харесали? Какви европейци искаме да сме, та ние сме с робско, покорно, коварно самосъзнание. Жалки!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.