Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Депутати забъркаха нов скандал с "частна" визита в Тайван

Вигенин успокои, че София подкрепя единен Китай и не очаква проблеми

27 коментара
Румен Йончев

Български депутати забъркаха нов външнополитически скандал, след като стана ясно, че са пътували до Тайван, въпреки че официално България не признава страната, не поддържа дипломатически отношения с нея и я разглежда като част от Китай.

 

В делегацията са били Румен Йончев (КБ), Венцислав Лаков ("Атака"), Петя Раева (ДПС) и Владимир Тошев (ГЕРБ).

 

Подобно на посещението на депутата от БСП Страхил Ангелов в Сирия и те обявиха визитата си за "частна". Румен Йончев, депутат от Коалиция за България, а иначе издигнат от коалиционния партньор на БСП - Земеделския народен съюз, обясни , че е получил покана от Тайван за такова посещение и от своя страна поканил колеги, които, според него, "имат интереси във външната политика". Йончев увери, че посещението им по никакъв начин нямало да наруши отношенията на България с Китай.

 

Депутатите са пътували за сметка на тайванската страна.

 

С посещението е бил наясно и председателят на парламента Михаил Миков, който обаче се е обвил против.

Делегациите до Тайван били "традиция"

Подобна парламентарна визита до Тайван не се случва за първи път. В рамките на миналия парламент делегацията е била водена от Димитър Чукарски, който бе избран от листата на РЗС, а впоследствие стана независим. Той е бил придружен от Четин Казак (ДПС) и Емил Радев (ГЕРБ).

Самият Радев съобщи в четвъртък, че е имало официално разрешение от ръководството на парламента, МВнР е съдействало, а външното министерство на Тайван бе организирало посрещането.

Още

"Михаил Миков е против, но той не е директор на прогимназия, който спира, пуска, разрешава и забранява личните и неофициалните контакти на народните представители. Така че не виждам нищо ненормално в това. Г-н Миков е изразил своето мнение като председател на Народното събрание", обясни Йончев.

 

Миков каза от своя страна, че въпросът дали ще има санкции за депутатите, трябва да бъде зададен към парламентарните им групи.

"Това е частно посещение, което не ангажира българската държава и по никакъв начин не променя, не влияе на позицията на България в отношенията ѝ с Китай. Смятам, че всякакви визити от такъв порядък не отразяват българската външна политика", посочи Миков. 

 

Депутатът Венцислав Лаков обясни, че целта на посещението е била "запознаване със страната". По време на визитата обаче те са посетили и тайванския парламент и са се видели с председателя на тяхната комисия по външна политика "абсолютно неофициално".

 

В последните години България демонстрира засилен интерес към най-голямата икономика в Азия и втора в света, като бяха разменени серия посещения на високо равнище. Една от причините за добрите официални контакти с Китай са твърдата позиция на България по чувствителните за Пекин въпроси като Тайван и неповдигането на въпроса за нарушаването на човешките права от страна на китайските власти.

Външният министър Кристиан Вигенин, който лично настоя Страхил Ангелов да бъде санкциониран за подкрепата си към сирийския президент Башар Асад, този път прие новата външнополитическа "инициатива" на парламентаристите по-спокойно.

 

Вигенин каза пред Нова телевизия, че посещението в Тайван не е повод за дипломатически скандал между България и Китай, тъй като страната ни е достатъчно последователна в своята позиция по този въпрос. "Ние подкрепяме единен Китай", припомни Вигенин.

 

Евродепутатът от БСП Илияна Йотова коментира от своя страна, че посещението на членове на Народното събрание в Тайван прилича на "кръжок по желание". Според нея визитата показва непознаване на междудържавните отношения.

 

Депутатът Лаков разказа, че по време на визитата са били посетени "високотехнологичен научен парк, културни забележителности, историческият музей с изключителна сбирка на порцелан, предприятие от хранително-вкусовата промишленост".

 

"Личният ми телефон е тайвански, компютърът ми е тайвански, таблетът ми също е тайвански. Тайван присъства в България като производител", обясни Лаков интереса си към Тайван и възможността да посети острова за чужда сметка.

 

Почти по същото време на официално посещение в Китай бе президентът Росен Плевнелиев.

 

"Много добре знаем, че България не признава Тайван", посочи Лаков, като добави, че от тайванска страна не са поставяли въпроса за признаване на страната.

"Имахме срещи, на мен ми беше много интересно как се борят с изтичането на мозъци", разказа депутатът.

Той обясни още, че "няма защо да ги спира председателят на парламента, това не е командировка, това става през ваканцията, не струва нито стотинка на парламента, нито стотинка на българския данъкоплатец".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

27 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #27

    Че тези дПУТАти да не са бизнесмени, че да уреждат търговските ни отношения с Тайван? И ако са отишли за това, нека си кажат от кои точно фирми и обръчи от фирми са били оторизирани да преговарят??? Баси наглеците, всички са мекерета.

  2. Анонимен
    #26

    ВСЯКО ТЪПО ДЕЯНИЕ ИМА ФИЛОСОФСКО ОПРАВДАНИЕ !!! ДЕПУТАТИ ОТ ВСИЧКИ ПАРТИИ - ОБЕДИНЯВАЙТЕ СЕ В ИМЕТО НА ГЮВЕЧА !!! ГАДНИ ГНИДИ !!!

  3. Анонимен
    #25

    Таваришчите Йончев, Лаков, Раева и Тошев да не са от Първи частен парламент? Май съм изтървал тази новина...

  4. Анонимен
    #24

    Какво като нямаме диполматически отношения с Тайван? Бизнес отношения трябва да се поддържат, България може само да спечели от това.

  5. Анонимен
    #23

    Румен Йончев-популист, представляващ земеделците в България?!? Кои и къде са те? Ето тези затриха земеделието в страната и над 80% от земеделската продукция е вносна. За това на никой не му пука, но за тютюнопроизводителите ще се прави държавна програма? Забраняващ пушенето, стимулиращ едни ЧАСТНИ ПРОИЗВОДИТЕЛИ на "вредна" стока чрез държавна намеса?!?! Нима така не се дискриминират всички частници, които са рискували и захванали с някакъв бизнес? Този "земеделец", екскурзиянт до спорна китайска територия защо не се занимава с проблемите на земеделието?

  6. Анонимен
    #22

    С Тайван дипломатически отношения нямаме. А търговски забранени ли са? В моя компютър има бая тайвански части.Впрочем фирми от Народен Китай и от Тайван си правят алъш-вериш. Преди години едно земетресение срина тайвански предприятия за памети. Почувства се в световната електронна промишленост...

  7. Анонимен
    #21

    И с Нубия поддържаме традиционно добри отношения, които и заздарвяваме на 4-ти километър. Абсолютни И.Д.И.О.Т.И.

  8. Анонимен
    #20

    На мен Румен Йончев ми направи много приятно впечатление. Информацията му, че тайванския компютърен гигант FOXCONN има заводи в Чехия е вярна.

  9. Анонимен
    #19

    Много меко казано странно да им забраняват и укоряват да отидат на частно посещение където и да е, екскурзията си заслужава, следващото посещение до СКорея,а имаме ли дипл.отношение с нея?, я по-добре да отидат до Тайланд на сексекскурзия най-безопастно за имиджа им.Важното е че Сидеров не е бил там, защото Тайван е все още под протекциите на уса.

  10. Анонимен
    #18

    къде го "подковаха" така добре този национален кадър, екскурзиант на разноски на тайванската страна, още по-зле и от злоупотреба с държавните субсидии, пък и как ще го докажат, бог знае, те депутатите наши са НЕДОСЕГАЕМИ като мафиотите от филмите за организираната престъпност, само дето е наяве всичко, което се случва у нас, а не на филм. ето затова е нужна промяна и на Конституцията и на цялата властова система у нас, защото депутатите ни се занимават само с частни и неофициални екскурзии интересно ЗАЩО все по екзотични места, що не ходят например в Косово или Албания или ако щете в Украйна, а?!?!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.