Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Депутати заплашиха със съд мораториума за нови лекарства и медицински дейности

Горанов защити ограниченията: Системата е пропита от лични и корпоративни интереси и от нея се краде много

4 коментара
Министър Владислав Горанов и заместника му и председател на Надзорния съвет на касата Кирил Ананиев

Финансовият министър Владислав Горанов защити предлагания в бюджета на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) мораториум за финансирането на нови лекарства и медицински дейности през 2018 година, въпреки че депутати от опозицията намекнаха, че забраната е незаконна и може да бъде дадена на Конституционния съд.

Срещу ограничението здравната каса да финансира лекарства с нови молекули, както и нови медицински дейности през следващата година, се обявиха представители на съсловната лекарска организация, КНСБ, както и депутати от БСП и ДПС. Представители на ГЕРБ и Обединените патриоти не взеха отношение по темата, а мярката бе защитена единствено от финансовия министър Владислав Горанов и заместника му и председател на Надзорния съвет на касата Кирил Ананиев.

Подобна крайна забрана за финансиране на нови медицински дейности и лекарства се залага за първи път в бюджета на касата. Досега забрана имаше за сключване на договори само с лечебни заведения и нови дейности, разкрити след 1 януари на бюджетната година. Сега болниците ще трябва да сключат договори с касата за същите дейности както и през тази година, без да имат право да работят по нови за тях клинични пътеки, клинични и амбулаторни процедури.

Ананиев обясни, че философията на тази забрана е увеличението в бюджета на НЗОК от 400 млн. лева лева да не бъде изядено от нови лекарства и дейности, а да бъде инвестирано в настоящия пакет медицински дейности, като парите отидат за увеличение на цените на някои силно подценени клинични пътеки. По думите му при това положение няма да се стигне и до генериране на надлимитна дейност от болниците, тъй като парите ще стигнат. Ананиев даде за пример, че в половината европейски страни лекарствата с нови молекули се поемат от фондовете 3 години след влизането им в позитивните списъци, а не "от първия ден".

Владислав Горанов демонстрира още по-крайна позиция, като заяви, че "българската здравна система е пропита от лични и корпоративни интереси и от нея се краде много".

Той обясни налаганите ограничения с това, че ресурсите в здравната система се изразходват изключително неефективно. "Знаем кой може да сезира Конституционния съд, но знаем и кой има интереси системата да е неефективна", коментира Горанов в отговор на предупрежденията на опозиционни депутати, че забраната може да бъде оспорена в Конституционния съд.

Преди това зам.-председателят на парламента от ДПС Нигяр Джафер коментира, че в проектобюджета има текстове, които "биха паднали във всеки съд" и дори могат да се окажат противоконституционни, визирайки мораториума. "Ще поживеем, ще видим", заяви тя.

Тя посочи, че няма как българските граждани да бъдат спрени да искат да се лекуват с най-новите медикаменти, но грешката е, че липсва прогенерична политика, която да освободи ресурс за иновативните лекарства.

Против ограничението се изказаха и депутати на БСП, както и представителката на "Воля" Кръстина Таскова, която каза, че текстовете със сигурност са противоконституционни и призова депутатите да не ги приемат, защото някои хора може и да не доживеят да видят дали ще паднат в съда.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. trezwomislesht
    #4

    Да изброят депутатите които са против. Със сигурност смятам че са от лекарската мафия или са свързани по някакъв начин с нея.

  2. trezwomislesht
    #3

    На времето под натиска на лекарската мафия в парламента депутатите приеха спонсориране от държавата на болници за асистирана репродукция. Тази година парламента прие броя на платените опити за един пациент да се увеличи. Някой може ли да каже с колко се е увеличило населението на България с тези платени от ЗК/т.е от нас/методи?. А и в края на краищата всеки който иска дете по този метод трябва да е материално осигурен и да може сам да финансира тази дейност. За имплантиране на силикон намират средства.

  3. trezwomislesht
    #2

    Лекарствената индустрия е на първо място по доходност в света. Даже преди оръжейната. Не сме достатъчно богати/напротив достатъчно бедни сме/за да ставаме плацдарм на новопроизведените лекарства/някои от които даже не са нови а нова разновидност, но и с нова много по висока цена/. В края на краищата никой не може да пребори смъртта, а да се мъчиш да докажеш обратното е непосилно за нас финансово мероприятие. За тази цел има благотворителни организации и мероприятия. Държавата не е длъжна да финансира

  4. pepe
    #1

    Пълния отказ на държавата да предоставя на критично болни достъп до нови лекарства и терапии /годината вероятно ще се превърне в "изпитателен срок" за тази практика, защото проблемите в доставката на лекарства едва ли ще се решат за година, след като не са се решили за две десетилетия, а освободени от икономическия "натиск" правителството и НЗОК ще изгубят и интерес от решаването му/ заслужава съд.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.