Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Депутатите декриминализират ползването на пиратски програми

22 коментара

Потребителите на незаконни компютърни програми, песни и филми без авторски права вече няма да подлежат на наказателна санкция. Това предвиждат промените в Наказателния кодекс (НК), които парламентарната правна комисия прие на първо четене в четвъртък.

Народните представители единодушно одобриха текстовете, внесени от Мая Манолова (БСП) и група депутати от мнозинството, както и две промени на НК, внесени от отделни техни колеги.

Предложенията бяха подкрепени и от зам.-министъра на правосъдието Димитър Бонгалов, който присъства на заседанието. Едниствено представителите на Върховния касационен съд (ВКС) изразиха малки възражения, които ще предложат на комисията при разглеждането на текстовете между първо и второ четене.

Преди месец правната комисия отхвърли внесен от правителството законопроект за изменение на НК с мотива, че в него има неприемливи текстове. Тогава от левицата обясниха, че в правителственото предложение има нелогично завишаване на санкциите за леките престъпления и намаляване на санкциите за тежките.

Според подкрепения на първо четене проект се завишава до осем години санкцията за разпространението на интелектуална собственост без съгласието на собственика на авторското право. Криминална е и продажбата на подобни продукти. Не могат да бъдат наказвани обаче крайните потребители на тези продукти. Срещу тях собственикът на правата може да заведе граждански искове, уточниха юристи.

Депутатите предлагат завишаването на санкциите за ДДС-измами, както и за прехвърлянето на предприятия на еднолични търговци с цел неплащане на данък. Според експерти това е една от най-често използваните схеми за източване на ДДС.

Същевременно в промените на НК се предлага намаляване на санкциите в случай на възстановяване на нанесените при престъплението щети.

Законопроектът предвижда още завишаване на санкциите за престъпления спрямо малолетни и непълнолетни, както и коригиране на пропуск в действащото законодателство, в резултат на който за склоняването на малолетни и непълнолетни към проституция няма отделен състав, какъвто има за принудата.

При представянето на проекта Мая Манолова обясни още, че се предлага намаляване на санкциите за кражба, тъй като максималната присъда за кражба в особено големи размери при утежнени обстоятелства е 30 години.

На практика в момента обвиняемите за неквалифицирано убийство могат да получат присъда между 15 и 20 години, докато за кражба в особено големи размери и при особено тежки обстоятелства наказанието е между 10 и 30 години, обясниха парадокса юристи. Те подчертаха, че не е логично престъпление срещу собствеността да има по-сериозна санкция от убийство, макар чистият вариант на убийство да се среща изключително рядко.

По време на дискусиите в правната комисия единствено Елиана Масева (ДСБ) възрази срещу предложения законопроект с мотива, че съвсем наскоро мнозинството е отхвърлило в комисията правителствения законопроект за изменение на НК, който все още не е отхвърлен в пленарната зала.

Така се получава едно некоректно натрупване на проекти, обясни още Масева. По думите ѝ не е логично народни представители да внасят изменения, които да осъществяват наказателната политика на държавата. Въпреки че парламентът на практика приема законите, наказателната политика, която се изразява чрез текстовете в НК, трябва да се обсъжда и предлага от МС, подчерта тя.

Представителите на управляващото мнозинство не скриха, че законопроектът, който се предлага, на практика припокрива основните текстове на правителствения проект. В него са “преписани” членовете, които въвеждат необходимата хармонизация с новия Закон за МВР и новия Наказателно-процедуален кодекс, които бяха приети през последната половин година. Отчетени са и забележките към правителствения проект на Констултативния съвет по законодателството към НС.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

22 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. torrent
    #23

    Лоша работа, момчетата от НСБОП (или както се казва сега) няма да помагат вече на АРСИС в преравянето на домовете на хилядите потребители. Ужас :)

  2. kashaia
    #22

    Тези момченца от парламента различават ли free sdftware,trial и др. от лицензиран такъв.Май всеки от тях дава "компетентно мнение" за това което не разбира.

  3. H
    #21

    С две думи всеки ще може да ползва чужд интелектуален труд стига да го е докопал от някъде и с ясната идея за това какво прави без никакви санкции, т.е. кражбата не е кражба... Интересно до каква ли степен това съвпада със законодателството на Европейския съюз и другите цивилизовани страни?

  4. Васко
    #20

    (добре де - копирна машина) има и кражба на интелектуална собственост.Да ми кажат, че в ЕС нямат копирни машини и тогава ще повярвам, че няма кражби.

  5. Гъзаки
    #19

    Нищо няма да пикае Заки. Просто ще твърди, че има разпространение и пак с Явор ще вземат компютрите на хората.

  6. SD
    #18

    Остава и права за еб... да плащаме.На Заки или на Бил Гейтс ги дължим?

  7. Васко
    #17

    продукти за правене на пари, а декреминализирано е домашното ползване. Проетът на НК го има публикуван и в него използването на нелегален софтуер за търговски нужди остава криминално деяние.Какво означава "прозрачен" софтуер?

  8. Бодил
    #16

    Че как иначе ще се оправдаят най големите нелегални потребители- МВР,МФ,НОИ...

  9. Потребител
    #15

    Когато някой клиент не си плати стоката или услугата, която е получил, доставчикът не прибягва до услугите на ГДБОП, а завежда гражданско дело. Откъде накъде тези, които разпространяват софтуер, музика и т.н. ще бъдат по-равни от другите търговци ?Да си водят дела в съда, след като платят разноските, разбира се. Ама така е по-удобно - да пратят нинджите, които да уплашат някой пъпчив пубер. Не мога да приема, че чрез държавни институции, които се издържат от данъкоплатците ще се защитават частни корпоративни интереси.

  10. @
    #14

    IKONOMICHESKI NAPREDNALI! I policejski razbira se, koeto se okazwa che e naj-dobre. I ne sa "Prawowi". Prawoto w syda e izkliuchitelna priwilegiq za bogatite. Justice is damn expensive. Bednite, kakto kazwa Chichowoto "duhat supata". Sys sigurnost towa go zabelqzwash i u nas, nali?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.