Депутатите единодушно решиха армията ни да се включи ефективно в охраната на границата. Това стана, след като приеха във вторник на първо четене промяна в Закона за отбраната, с която се дава възможност армията да се включи по-активно в мерките срещу нелегалната миграция.
Зам.-председателят на парламентарната военна комисия Валентин Радев (ГЕРБ) съобщи, че за промяната е настоял премиерът Бойко Борисов.
Министърът на отбраната Николай Ненчев обясни, че тепърва военните и полицията ще обсъждат как да се осъществява взаимодействието на границата заради мигрантската криза.
Ненчев не посочи и колко военни може да изпрати министерството на границата.
"Предстои с госпожа Бъчварова днес и утре да коментираме този въпрос, като предвиждаме да направим една съвместна конференция, за да изясним пред вас всички въпроси. Напълно сме подготвени и сме готови да вземем участие. Ние неведнъж сме казвали, че бихме могли да участваме с наши формирования, но ще могат да извършват съвместни патрули с "Гранична полиция", разбира се, като логистика имаме и към днешна дата", обясни Ненчев.
Председателят на парламентарната военна комисия Михо Михов от АБВ посочи от своя страна, че войсковите части, които ще бъдат пратени на границата, ще бъдат не повече от 3-4 батальона.
"Появяването на въоръжените сили на границата няма да предизвика сътресения в отношенията на България със съседните държави. Необходимо е българската армия да се включи в охраната на границите ни, предвид мигрантската криза", каза в интервю за БНР Михов.
Той отбеляза, че включването в охраната на границата ще наложи отделяне на допълнителни средства за армията.
"Говорим за използването на три-четири батальона, които не са в пълен комплект, и ресурсно осигуряване и това очевидно с акта на МС ще се осигури финансирането и ресурсното им осигуряване", каза Михов.
Преди дни вътрешният министър Румяна Бъчварова обясни, че планът е военните да оказват съдействие на граничните полицаи при засилен миграционен натиск.
"Това означава при съвместни екипи с гранични полицаи да могат да осигурят присъствие и техника. Присъствие, което да ни даде по-голяма сигурност", добави тя.
Военните няма да получат полицейски правомощия, но ще могат да използват оръжие при определени ситуации.
Военното министерство вече заложи в стратегията си за развитието на сектора сухопътните войски да бъдат сериозно оптимизирани, като поемат все повече задачи по охраната на границата.
Ангажирането на военнослужещи и техника за охраната на границата обаче натоварва допълнително бюджета на Министерството на отбраната.
Според българските закони доскоро само МВР можеше да пази границата в мирно време, но се оказа, че вътрешното ведомство не разполага с необходимите ресурси, за да отговори на засиления миграционен натиск, и това наложи законови промени.
Паралелно с това правителството издига и ограда по границата с Турция.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
2 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Много по-просто е - Гранични войски или Гранична полииця, както се нарича сега - отново в МО. Както е било още при създаването на Пограничната стража от княз Фердинанд - във въоската. Комунистите чак ги пращат в МВР, но и те се осъзнават по едно време и при тях дълго време Гранични войски са част от МО. После създават мастодонта МВР с Държавна сигурност и пак заграбват Гранични войски. Цялата Гранична полиция - с щатове, структури, финансово и материолно осигуряване, се прехвърля в МО и готово. Как прехвърляха ГДБОП? И сега вадят специалната куриерска служба от МВР и я пращат в ДКСИ, а пожарната става агенция. Значи - може.
Ама разбира се! Имаме цели 10-хиляди военни под пагон-срещу 60-хиляди полицай! Как да не пратиш военните на границата!?!?!