Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Депутатите "избягаха" от дебат за съжителството без брак и семейното жилище

30 коментара

При празна зала и без дебат премина второто четене на Семейния кодекс в парламента в сряда. Пространни разсъждения и коментари дойдоха единствено от страна на председателстващия заседанието Любен Корнезов, който не скри възмущението си от тоталната незаинтересованост на депутатите към толкова важен закон.

Относно съжителството без брак, което е на път да не се случи, заради сериозните "морални задръжки" на депутатите, в пленарна зала в сряда не се намери кой да се изкаже нито "за", нито "против".

"Е, хайде де" – приканваше Корнезов опразнената зала – "Толкова думи се изприказваха за това съвместно съжителство, а сега мълчание в парламента. Не е добър атестат мълчанието. Може ли без разискване такъв важен въпрос?". Призивите на зам.-председателя на парламента обаче останаха без отговор.

По-късно с коментар все пак се включи Борислав Ралчев (БНД), който отсече, че "Така закон не се прави и не може документ, в който има поне 10 текста, по които няма съгласие, да се претупва така.

В кулоарите на парламента Огнян Герджиков (НДСВ), който е един от поддръжниците за узаконяването на съжителството без брак, коментира, че идеята на този текст е да има равнопоставеност между брачните и извънбрачните деца. Той определи като "изкривени" тълкуванията, че така се прокарва път за хомосексуалните бракове. "Фактическото съжителство е в интерес на децата, а не да се стимулират извънбрачните връзки", посочи Герджиков.

"Десетки хиляди деца ще са без бащи и ще се чувстват втора категория, защото сме много "морални", каза още депутатът. Според Герджиков всяка година 18-19 хиляди деца остават неприпознати. По думите му много демократични държави са осъзнали нуждата от фактическото съжителство и 16 страни вече са го въвели.

Председателят на парламентарната комисия по правни въпроси Янаки Стоилов заяви, че дори да не се приеме фактическото съжителство без брак, остава като процедура възможността за припознаването на децата от техните бащи.

Любен Корнезов е твърдо против узаконяването на тази форма на съжителство. "Сега също двойките могат да живеят без брак, никой не им пречи, коментира той. Според него и за децата, родени при такова съжителство, няма проблем, защото те могат да бъдат припознати от бащата. Никъде не се посочва колко пъти имаш право на такова фактическо съжителство, реално, ако го приемем, ще допуснем многоженство, трябва ли да внесем и груповият брак", попита Корнезов.

Съжителството без брак съвсем не е единственият спорен момент, който депутатите предстои да гласуват на второ четене. В проекта се предлага ако от брака има ненавършили пълнолетие деца и семейното жилище е собственост на единия съпруг, съдът да може да предостави ползването му на другия, ако той е получил родителските права. Според Корнезов, тъй като в повечето случаи децата се присъждат на майките, в закона е заложено "неоснователно обогатяване" жената за сметка на мъжа.

Корнезов е скептик и относно опцията за въвеждане на предбрачен договор. "Брачният договор, предоставянето на семейното жилище, са насочени срещу мъжа, мъжът става слабата страна, а в едно семейство той не само трябва да е главата, а и устоите на това семейство, заяви Корнезов.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

30 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Ха-ха
    #32

    Еми в САЩ при развода, когато жената одира кожата на мъжа - взема му жилището, вилата, колата и порцелановата ваза, досега трябваше мъж да не е останал по разсъжденията на другаря Корнезов...

  2. военен
    #31

    в тоя, в ония и новия семеен кодекс всичко е написано за жената, а за мъжа-само големия хаспер....Ебати законите, ебати законотворците и ебати еманципацията, която ще провали света...

  3. prochel
    #30

    Tochno zastoto segashniya zakan e tolkowa nebalansiran ima takowa golyamo kolichesto "fakticheski sazhitelstwasti". Ako nowiya zakon ne promeni nisto sastestweno - nestata ste si prodalzhat kakto i dosega - s ignorirane na zakona. Tolkowa e prosto! A w US wseki ima prawo na 1/2 - t.e. ima rawnopostawenost. Drug e waprosa, che w powecheto slucahi stawa duma za bogati "dyadowci" s mladi maceta - no towa e drug wapros ...

  4. Космополит
    #29

    Шокиран съм три пъти. Първият път е, че при обсъждането на фундаментален за обществото закон, в залата няма никой. Всички дават за пример САЩ. Ами като търсите разлики, можете ли да си представите демократите и републиканците, едно от най-важните разделения между които минава по тези въпроси, да не са в залата за обсуждане. Второ - представител на лява партия (Корнезов), защитава позиции, които се очаква да се защитят отдясно. Дали Корнезов се е объркал или пък няма реална десница - всеки да си решава. Третият шок идва от това, че по въпрос, засягащ цялото общество под моя постинг има само три други постинга, а под предложението за коалиция с Бойко Борисов - 4 страници.

  5. жана д`арк
    #28

    че и без друго, с туй, дето го натвориха в последните 4 години, съвсем ни взема ума. Винаги при обсъждането на промените съм вземала отношение в посока против приеманетона фактическото съжителство, защото това нещо е нещо като нищо. А това изречение направо ме разби: "Огнян Герджиков (НДСВ), който е един от поддръжниците за узаконяването на съжителството без брак, коментира, че идеята на този текст е да има равнопоставеност между брачните и извънбрачните деца." А сега, някой да ми отговори на един

  6. prochel
    #27

    Nyakoi nayasno lie e kakwo e "semeino zhiliste"? Ot diskusiyata se podrazbira, che towa e wsyako zhiliste, kadeto semeistwoto se e sluzhilo da zhiwee po wreme, kogato deteto se e rodilo. Po segashniya kodeks se prawi razlika dali to e pridobito predi ili po wreme na braka. Tam pone ima, makar i poobarkana, nyakakwa logika. A tuk syakash nyama nikakwo znachenie. Nalichieto na sobstweno zhiliste e edno ot osnowaniyata da se iskat, i poluchat, roditelski prawa - ako ediniya roditel ima, a drugiya nyama.

  7. reakzioner
    #26

    Само нашите тюфлеци се правят на по големи католици от папата. Смешници!

  8. елате ни вижте
    #25

    има нещо в този законопроект, което не ми харесва. в него е записано, че единият партньор има право да вземе жилището дори и ако то е собственост на близки на другия партньор. без да съм юрист (още повече бивш конституционен съдия както корнезов) смятам, че това нарушава конституцията и противоречи на човешките права за лична собственост. това означава, че ако двама души живеят в жилище собственост на роднини на единия (родители, брат, сестра, братовчед и т.н.) другият в случай на развод може да

  9. Рио
    #24

    Бракът е отживелица, както и да се погледне. Все едно дали е двуполов и еднополов. Няма вечна любов, няма вечна вярност, няма нищо вечно. От друга страна е важно хората да са щастливи, да са щастливи децата им и да не се чувстват отритнати от обществото. Всичко друго са едни демагогии, заблуди и напълно несъстоятелни догми.

  10. жана д`арк
    #23

    Не сте разбрал правилно. Присъжда се ПОЛЗВАНЕТО, а не СОБСТВЕНОСТТА на жилището. Т.е. съпругът, който ще отглежда децата има право да ползва жилището за определен период от време, и както писах вече, съпругът-собственик има паво да му иска наем за времето на ползването. Собствеността си остава на собственика, той просто е лишен от правото на ползване на жилището за определен период от време, който може да е различен - ако жилището е собственост не на съпруга, а на негови роднини срокът е по-кратък

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.