Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Депутатите не приеха идеите на прокуратурата за СРС-та и бягството на затворници

Шефът на Софийския апелативен съд ще разрешава СРС-та срещу магистрати

1 коментар
Сотир Цацаров, снимка БГНЕС

Правната комисия в Народното събрание измени повечето от предложенията на главния прокурор Сотир Цацаров, които той промотира за спиране на теча на информация по делата срещу магистрати, както и за затрудняване на бягствата от правосъдието.

Разрешенията за подслушване на магистрати ще се дават само от председателя на Софийския апелативен съд или определен от него заместник. Това гласи едно от измененията на Наказателно-процесуалния кодекс, което бе прието на второ четене от комисията по правни въпроси във вторник вечерта, съобщи “Правен свят“. Депутатите приеха още, че на задържаните под домашен арест не е задължително да се слага гривна за електронно наблюдение, а при забрана за напускане на страната документите за самоличност да се отнемат само от съд и то след постановена присъда. 

В началото на февруари прокуратурата лансира законодателен пакет, който целеше да затрудни бягството на осъдени, както и да засили контрола върху мерките за неотклонение. С този пакет от идеи се целеше и прекратяване на теча на информация по делата срещу магистрати, но той се видя твърде рестриктивен на много юристи, които предупредиха, че ще се стигне до нарушаване на човешки права.

Въ вторник вечерта мнозинството в парламента показа, че не приема тези предложения.

Така не се прие идеята на главният прокурор Сотир Цацаров само той да може да иска разрешение за прилагане на специални разузнавателни средства срещу съдия, прокурор или следовател. Той настояваше само председателят на Върховния касационен съд да може да дава това разрешение. Депутатите обаче решиха, че разрешенията трябва да се дават от шефа на Софийския апелативен съд. Сега СРС-та срещу магистрати са под контрола на председателя на Софийския градски съд (СГС).

Депутатите уточниха, че разрешенията за използване на СРС по отношение на самия председател на апелативния съд, както и срещу шефовете на Военно-апелативния съд и Апелативния специализиран наказателен съд, се дават от ресорния зам.-председател на Върховния касационен съд, а исканията се правят от заместник-главен прокурор.

Народните представители отхвърлиха предложението на прокуратурата в НПК да се запише, че при налагане на мярка за неотклонения “подписка“ обвиняемият няма право да напуска местоживеенето си без разрешение на полицията или прокуратурата.

"По този начин подписката се превръща едва ли не в пробация", заяви Димитър Лазаров от ГЕРБ. И така относно тази мярка за неотклонение беше записано само, че спазването на задължението на обвиняемия да не напуска местоживеенето си се контролира от МВР, а за нарушения се уведомяват прокурорът и съдът.

Що се отнася до домашния арест, правната комисия прие предложението на прокуратурата на хората с тази мярка да може да се поставят гривни за електронно наблюдение. Те обаче измениха първоначалния текст, според който гривните бяха регламентирани като задължителни за контрол на изпълнението на домашния арест и ги оставиха като опция по преценка на властите.

Прокуратурата имаше и изключително спорна идея при наложена забрана за напускане на страната на тези хора да се издават специални заместващи документи. В крайна сметка депутатите приеха, че подобни заместващи документи ще се издават само след постановяване на присъда, а не на всички обвиняеми, които са със забрана за излизане от страната. Предложението бе направено от Атанас Атанасов от Реформаторския блок.

По време на дискусията прокуратурата показа, че се отказва от първоначалната си идея и подкрепя предложенията на депутатите.

Зам.-министърът на вътрешните работи Красимир Ципов посочи, че заради новите заместващи документи ще се наложи да се предоговори рамковото споразумение със "Сименс", която печата личните карти, паспортите и шофьорските книжки. Той посочи, че в бюджета на МВР няма средства. Депутатите обаче не му обърнаха особено внимание, тъй като и сега гражданите сами си плащат документите.

В НПК беше записано още, че по искане на прокурора, пострадалия или ощетеното юридическо лице първоинстанционният съд взема мерки за обезпечаване на направени или присъдени разноски. Това ще става еднолично в закрито заседание по реда на Гражданския процесуален кодекс. Депутатите приеха, че съдът може да запорира и парите и ценните книжа, внесени като гаранция.

В силно изменен вид беше гласувано и предложението на прокуратурата за задържане и изземане на кореспонденция без предварително разрешение от съда при неотложни случаи. Депутатите приеха, че разследващите в неотложни случаи могат да задържат кореспонденция, но само недоставена такава.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Пеперлиев
    #1

    Сега да изхвърлят и приносителя на идеите!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.