Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Депутатите одобриха Интервенционната агенция за зърно

3 коментара

На първо четене парламенът прие в петък промени в Закона за съхранение и търговия със зърно, които предвиждат да се създаде Интервенционна агенция, която да контролира пазара и при нужда да се намесва с изкупуване или пускане на определени количества зърно.

Досега на практика такава не можеше да се създаде заради императивното разпореждане на същия този закон, че държавната намеса на зърнения пазар се извършва от Държавна агенция “Държавен резерв и военновремевви запаси”. С промяната на нормативната база от Държавния резерв се иззема тази функция и интервенирането на пазара на зърно се поема от специализираната агенция.

Мотивите за гласуваните промени в закона, внесени от група депутати от левицата, са, че Държавният резерв въпреки създадената система за контрол и за намеса на пазара на зърно, не е могъл да изпълнява функциите си за адекватна реакция при нужда. Сформирането на Интервенционната агенция ще подобри контрола и се доведе до прекратяване на измамите със зърно, като ще има пълен достъп до складовете за съхранение и стоковите борси, аргументират се вносителите на предложението.

По принцип Интервенционната агенция трябва да заработи като част от бъдещата Разплащателна агенция в земеделието, която според договора ни с Европейския съюз ще разпределя евросубсидиите. По план Разплащателната агенция трябва да се структурира до 30 юни 2006 г. и да заработи до края на 2006 г. По-ранното създаване на Интервенционната агенция като звено ще позволи разработването и прилагането на механизми за намесата ѝ на пазара на зърно при нужда и при влизането ни в ЕС ще имаме по-голяма готовност за реакции..

Министърът на земеделието в оставка Нихат Кабил заяви при обсъждането, че агенцията може да интервенира годишно на пазара до 500 хил. тона зърно на цена 101 евро за тон и така ще улесни движението на цените за производителите на зърно през пролетните месеци, без да се дават възможности за спекулации.

По време на обсъждането на корекциите в пленарната зала шест от парламентарните групи декларираха, че ще подкрепят законопроекта.

От групата на коалиция "Атака" поискаха точката да не бъде обсъждана днес. Лидерът на групата Волен Сидеров каза, че законът е добър, но той е получил информация за злоупотреби с държавния резерв от страна на фирми, свързани с ДПС. Според него преди да има ревизия на държавния резерв, не трябва да се правят промени в закона, защото има опасност да бъдат заличени злоупотреби.

Законопроектът е необходим, за да се пресекат практиките, които водят до източване на зърно, заяви депутатът от Коалиция за България Васил Калинов, който припомни, че предлаганит епромени са в отговор на дейността на временната анкетна комисия в предишното Народно събрание, разследвала Държавния резерв.

Корекциите ще осигурят не сома възможност за контрол на извършеното досега, но и ще спомогнат за висока ефективност на бъдещите провеки, каза Евдокия Манева от ДСБ.

С подобни доводи и аргументирайки нуждата от Интервенционната агенция след присъединяването към ЕС, новият административен орган бе подкрепен и от БНС, НДСВ и ДПС.

Яне Янев от ОДС заяви, че групата подкрепя по принцип законопроекта, но между първо и второ четене нийни представители ще внесат предложения по текстове от проекта, които в момента имат пожелателен характер.

Интервенционната агенция ще може да реагира и в ситуации  като тази със сегашните наводнения, които възпрепятстват прибирането на реколтата. В резултат на това нарасна търсенето на пшеница, скочи цената ѝ, които се отрази на търговските стойности на брашното, а оттам и на хляба.

По данни на Министерството на земеделието и горите, обявени в петък, унищожените земеделски площи в цялата страна до момента са общо 264 462 дка. Справката е на дирекция "Поземлени имоти, регистри и информационни технологии" за периода 1-14 юли, съобщиха от ведомството.

От тези площи 118 544 дка са окончателно унищожените пшеничени ниви, 68 584 дка - с маслодаен слънчоглед, 35 599 дка - с царевица за зърно и 27 457 дка - с есенен ечемик.

В съобщението се посочва, че в най-висока степен са унищожени площите в област Варна, където са пропаднали 37 140 дка, следвани от област Русе - 33 067 дка, област Шумен, където са поразени 26 687 дка, област Силистра - 25 000 дка, област Търговище - 22 215 дка и област Враца - 20 132 дка.

Данните са неокончателни и обследването на площите в страната Продължава,  допълниха от земеделското министерство. 

Въпреки лошото време, заради което в Добричко са полегнали около 5 на сто от пшеничени масиви, в складовете в областта са прибрани вече 79 033  т жито, съобщиха от областната дирекция "Земеделие и гори".

17 процента от засетите 1,052 млн. дка с пшеница в областта вече са  ожънати при среден добив 442 кг/дка. За сравнение миналото лята са прибрани средно по 454 кг/дка. Засега най-богата е реколтата в Добричката селска община - по 510 кг/дка, а най-малко зърно комбайните жънат край Шабла -  по  343 кг/дка. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. андрешко
    #3

    Най-едрата риба се лови в най-мътната вода. Най-големите глупости и далавери минават през парламента, респективно правителството по време на смяна на властта.Идеята за такава Агенция е нищо повече или по-малко от замитане на следите. Интервенирането на пазара от нещо, което не е стопански субект, разбирай търговско дружество, представителство или нещо подобно, а поредната чиновническа структура поражда съмнение за много, ама за много яка далавера - за сметка на данъкоплатеца - естествено.А и изкривяването

  2. М. Николова
    #2

    Защо не виждам в мнението каква е ГАРАНЦИЯТА, че "търговския субект" ще се откаже да се корумпира, ще се откаже от падналата му от небето далавера, докато ПО ПРАВИЛО държавните чиновници от агенцията няма да се откажат?

  3. ДА! ДА!
    #1

    Моля ви, никой ли не си спомня, че току преди изборите се разпродаде на безциница ланско пшеничено зърно, защото не било нужно. Този, който взе това решение, никога повече да не бъде допускан до управление на хранителните ресурси на България. Ако някой се сеща по-подробно-пишете. За зърното и хляба трябва по-голям бунт, отколкото за боклука. Освен това така с разпродаване на зърното, започна кризата при Жан Виденов. И тогава той не беше виновен, както сега не е виновен Станишев, но непомнещите българи още плюят Жан- единственият некуромпиран Мин. Председател след промяната до тук.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.