Парламентът днес отхвърли две вета на президента Георги Първанов - за промените в Семейния кодекс и за промените в закона за държавната собственост. Докато депутатите гласуваха, от "Дондуков"2 съобщиха за ново вето на президента, този път върху поправките в Кодекса за задължителното обществено осигуряване.
Първото вето на Първанов - върху Семейния кодекс, управляващите преодоляха с помощта на СДС. Основният аргумент на дясната опозиция да подкрепи гласовете срещу ветото бе, че не може заради два текста да се връща целия кодекс. Президентът прати обратно в парламента закона с основния мотив, че той не осигурява приоритетно правото на българските осиновители пред чуждите. Друг аргумент срещу поправките бе, че те отменят осиновяването като мярка за закрила на детето.
Ако се съди за начина, по който днес парламентарното мнозинство е подходило за върнатите от мен закони, не виждам такива промени. С тези думи президентът отговори на въпроса какъв знак вижда в неявяването на новите шефове на ПГ на вчерашната среща при президента за проблемите с престъпността. Държавният глава все пак уточни, че времето е твърде кратко, за да се търсят знаци за промяна и добави, че се надява мнозинството да не отхвърли поредното вето. По повод предстоящите рокади в правителството той отново коментира, че това е ангажимент на премиера Сакскобургготски и припомни, че многократно се е изказвал за политика на отрезвяване на сегашното управление. |
Депутати от почти всички парламентарни сили заявиха, че тези аргументи са основателни, но не трябва да се отхвърля целия закон, защото това ще забави прилагането му. Йордан Соколов предложи ветото да бъде отхвърлено, но оспорените от президента текстове веднага да се поправят. Вицепремиерът Шулева изтъкна, че чрез кодекса за първи път в България се урежда пълно и системно осиновяването и се реформира системата за закрила на детето.
Междувременно депутатът от НДСВ Мария Ангелиева внесе поправки в закона за закрила на детето, които отчитат именно критиките на президента, съобщи Дарик радио. Ангелиева предлага закрилата на детето да се осъществява чрез осиновяване и настаняване в приемно семейство и в специализирана институция. В националната информационна система да се вписват данните от регистрите по осиновяването, водени от регионалните дирекции за социално подпомагане по реда на Семейния кодекс, е записано още в законопроекта.
Второто вето - срещу промените в Закона за държавната собственост, бе преодоляно с помощта на бившите царисти от НИЕ. ОДС подкрепиха аргументите на Първанов, от БСП се въздържаха.
Държавният глава върна поправките с мотива, че прекомерно се ускорява процедурата за отчуждаването на частна собственост за държавни нужди. Първанов оспори общото уведомяване на всички засегнати собственици чрез "Държавен вестник", когато имотите им се отчуждават за нуждите на национални инфраструктурни обекти. Държавният глава не приема и принудителното завземане на отчуждено единствено жилище в срок до три месеца от депозираното парично обезщетение. Според президента този срок не е достатъчен човек да си купи ново жилище, а и формулировката в закона позволява да му вземат старото още на следващия ден след превода на паричното обезщетение.
От НДСВ оспориха всички аргументи на Първанов с основния мотив, че така се спирали крупните инфраструктурни проекти, които България реализирала със средства от европейските фондове. Според Анелия Мингова законът оптимално съчетавал защитата и на държавния, и на частния интерес. Тя посочи, че обезщетението на единственото жилище се извършва по пазарни цени, а 3-месечният срок е достатъчен човек да си купи ново жилище. Колегата ѝ Константин Пенчев добави, че българите четяли "Държавен вестник" и затова не е основателно опасението, че някой от собствениците може да не разбере за отчуждаването на имота му.
От СДС обаче заявиха, че единствената цел на промените е да улеснят държавата.
Докато народните представители спореха и гласуваха, от президентството съобщиха, че Георги Първанов е наложил ново отлагателно вето, този път върху текстове от промените на Кодекса за задължително обществено осигуряване.
Кодексът съсредоточава своето внимание върху допълнителното частно осигуряване и в някои отношения то измества основното - държавно, обществено осигуряване, смята президентът. Според него законът предоставя по-голяма закрила на лицата с по-високи доходи, които имат възможност да натрупат повече средства по индивидуалната си сметка в частни пенсионни фондове и да се пенсионират предсрочно.
Според Първанов сериозен недостатък в кодекса са и големият брой неуредени въпроси, които законодателят прехвърля за решаване с подзаконови актове.
Държавният глава не е съгласен с решението да се изисква задължителна регистрация само на някои категории осигурители. Според него се нарушава принципа за равенство на осигурените лица, като се изключват определена категория военнослужещи и военизирани лица от правото на допълнително задължително осигуряване в универсален пенсионен фонд и получаването на допълнителна пенсия.
Първанов не е съгласен и да му се отнемат правомощия. Сега президентът може да опрощава несъбираеми държавни вземания, а законът възлага това право занапред на Националния осигурителен институт.
За честна и независима журналистика
Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
0 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.