Парламентарната комисия по гражданското общество и медиите прие в четвъртък предложените от председателя ѝ Иво Атанасов (БСП) промени в Закона за радио и телевизия (ЗРТ) във връзка с рекламата по БНТ и БНР. Депутатите обсъдиха и промени, свързани с лицензирането.
С приетите в четвъртък на първо четене изменения се коригираха промените в ЗРТ, направени с преходните и заключителни разпоредби на Закона за държавния бюджет за 2006 г., с които времето за реклама на държавните БНТ и БНР се изравнява с това на частните електронни медии. Атанасов уточни, че според финансовото министерство ставало дума за “досадна грешка”.
Според одобрения от комисията нов “стар” текст в закона, БНТ и БНР имат право на 15 минути реклама на ден (4 минути на час и 5 минути в прайм тайма), а търговските оператори могат да излъчват реклама по 12 минути на час.
По време на заседанието на комисията генералният директор на БНТ Уляна Пръмова настоя за премахването на ограничението от 5 минути в прайм тайма с мотива, че това няма да наруши баланса в рекламния пазар в България. Предложението ѝ обаче бе оставено без реакция от депутатите.
На заседанието стана ясно още, че Съветът за електронни медии (СЕМ) е започнал лицензирането на 21 радиостанции, една национална и 59 регионални телевизии. Това съобщи председателят на съвета Райчо Райков.
Асоциацията на българските радио и тв оператори (АБРО) призова Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) да публикува свободните честоти, а СЕМ - да оповести приоритетите си в лицензирането.
На предишно заседание на комисията от КРС обявиха, че от инженерно-техническа гледна точка честотният спектър за радио в 18 от най-големите градове на България е изчерпан, а заради новата писта на летище София може да се наложи премахване на радиостанции и намаляване на мощности. Причината е, че диапазонът, в който се осъществява радиоразпръскването, е много близък до този, в който работят навигационните системи за кацане.
От КРС обявиха още, че само БНТ, Би Ти Ви и Нова телевизия работят с нормален лиценз, а останалите са с временен. Армията държи голям брой честоти, чието освобождаване обаче ще бъде трудно, допълниха още от комисията.

Полезна ли ви беше тази статия?
Ще се радваме, ако подкрепите електронното издание Mediapool.bg, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
Подкрепете ниАбонирайте се за най-важните новини, анализи и коментари на събития от деня. Бюлетинът се изпраща до електронния Ви адрес всеки ден в 18:00 часа.
Абонамент