Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Депутатите приеха солени и спорни глоби за кучета без повод и намордник

На проверка с кантар и кой ще преценява агресивни ли са животните, са основните забележки

9 коментара
Депутатите приеха солени и спорни глоби за кучета без повод и намордник

Собствениците на кучета, тежащи над 5 килограма, ще търпят солени глоби, ако ги разхождат без повод, както и притежателите на агресивни животни, изведени без намордник. Това решиха депутатите в сряда, приемайки на първо четене спорни поправки в Закона за ветеринарномедицинската дейност. Те бяха оправдани със зачестилите случаи на нападения на кучета над хора от вносителя им от ГЕРБ Десислава Атанасова, но при обсъждането им стана ясно, че приеманите сега завишени санкции са по-скоро на хартия и няма как да бъдат прилагани.

"Не бих искал да видя гледката как едни служители седят на входа на Южния парк с един кантар", коментира Бюрхан Абазов от ДПС изискването за задължителен повод за животните над 5 кг и санкция от 300 лв., ако са без такъв.

Предвижда се и 500 лв. наказание за разхождане на куче на детски площадки, в детски градини и училища.

Разписаната глоба за агресивни кучета без намордник става 1000 лв. Как обаче ще се решава дали животното е агресивно не е ясно, тъй като в текстовете не са записани конкретни породи, които евентуално се смятат за опасни. Друг е въпросът, че агресията при животните е поведенчески проблем. 

Едрата порода не значи агресивна

Според Общинското предприятие "Екоравновесие" текстовете не гарантират превенция на инцидентите, както с кучета под 5 килограма, така и с кучета над 5 килограма. "Малкото на размер куче също може да предизвика инцидент при безконтролно разхождане – пътнотранспортен; ухапване на малко дете; предизвикване на агресивна реакция от друго голямо, разхождано на повод куче, навлизайки в личното му пространство. Броят на инцидентите именно с разхождани на повод едри и/или недостатъчно социални кучета, поради емоционално, често също агресивно предизвикателство от страна на свободно пуснато дребно кученце, е голям", пише във внесено в парламента становище на дружеството, отговорно да следи безстопанствените животни в София.

В него се цитират международни статистики, че най-голям брой ухапани хора са отчетени при породи като дакел, пинчер, кокер шпаньол и други.

Според "Екоравновесие" не може да се запише мярка просто срещу агресивно куче. Такова, което оголва зъби и ръмжи не може автоматично да бъде класифицирано като "агресивно“. "Подобно поведение може да бъде проявено без нагласа за агресия от страна на животното, дори в играта или храненето му", посочва предприятието. То смята, че поведението на дадено куче би трябвало да бъде обект на периодична оценка на оторизиран етолог, с каквито общините не разполагат.

От организацията "Четири лапи" също смятат, че трябва да се въведе методика за оценка на поведението на кучетата, но и искат да се прави разлика между пуснато свободно да се разхожда куче без надзора на стопанина си и придружавано без повод. От "Четири лапи" настояват да се въведе задължителна кастрация на животните, които не са предназначени за разплод, и лицензиране и регистрация на развъдниците и търговците на кучета.

Неработеща и формална мярка

"Увеличаването на размера на глоби, които никога не са събирани, без да се предприемат предварително мерки за засилване на контрола от страна на институциите върху развъдници, търговци и собственици на кучета, не може да бъде работеща мярка", смятат и от организацията "На ти с природата". Те посочват, че трябва да се акцентира и върху отговорностите на общините по контрола върху безотговорното развъждане, изхвърляне и отглеждане на животните.

От сдружението на общините също смятат, че предприетите мерки са формални и прилагането им няма да може да бъде възможно заради широкото тълкуване на записаните текстове.

Въпреки това от 150 народни представители в пленарната зала 145 гласуваха "за", а петима - с "въздържал се".

Според Десислава Атанасова поправките отговорят на обществения интерес и със завишените санкции би се увеличила отговорността на стопаните на кучета. Атанасова заяви, че между първо и второ четене ще бъдат разгледани всички постъпили становища от неправителствени организации и заинтересовани страни.

Идея за застраховка "гражданска отговорност" за агресивни породи

Дискусионни по думите ѝ са въпросите, свързани със задължителен режим на регистрация на физическите лица, които развъждат и продават кучета, както и въвеждането на застраховка "гражданска отговорност" за особено агресивни породи кучета.

Ерджан Ебатин от ДПС сметна подхода на вносителите за погрешен, тъй като има опасни кучета, но не и опасна порода кучета. Бюрхан Абазов също от ДПС коментира, че не може да одобри подхода да се предлагат изменения в законодателството по конкретен повод. "Предлаганите текстове са откъслечни", каза той.

Филип Попов от "БСП за България" заяви, че проблемът не е в законодателството, а в контрола по прилагането на закона. Светла Бъчварова, също от левицата, коментира необходимостта за финансиране на мерките, предвидени в законодателството. Тя също подчерта, че описанието за агресивно куче е твърде общо.

Според лидера на НФСБ и член на ПГ "Обединени патриоти" Валери Симеонов законопроектът е обречен на неуспех заради сгрешена философия. Според депутата поставянето на намордник би следвало да е задължително условие за извеждането на кучета на улицата, а контролът по налагането на санкциите трябва да се възложи на полицията вместо на сегашните инспектори в местната власт. "Всяко куче без намордник ще бъде прибирано и ще бъде налагана санкция", описа вижданията си Симеонов.

Кръстина Таскова от ПГ на "Воля" също коментира, че така предложените санкции няма да доведат до желаната от вносителите по-висока степен на превенция за обществото.

Предложения за поправки на текстовете между първо и второ четене ще се приемат до 31 юли.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Bлaдo
    #9

    Айде стига глупости! - трябват и синджир, и намордник И!!! прикрепена торбичка отзад! да си им събирате лaйнaта, другари животновъди, дето нямате и помен от градски навици (вкл. как да имаш домашно (а не!! дворно!!!) куче), но винаги имате какво да ми отзяете... Да! - имаш право да имаш куче, НО!!! преди това съм аз и моето право да нямам!!! куче. Не ме интересува колко е "добричко"... - може пък детето ми да има толкова лоша алергия, че да се задуши и след ... "най-миличкото приятелско близване от сладкото кученце"...

  2. Чавдар Николов
    #8

    Пълни идиотии от антинародните представители. По същата логика за агресивно поведение трябва да сложиме намордници и каишки на циганите, а ако помислиме малко и на самите депутати, защото поведението на В.Симеонов, Нинова, Йончева, В.Сидеров и др. е не само агресивно, но и опасно.

  3. Ianko74
    #7
    Отговор на коментар #3

    Лелче, като се спуска и лае и оголи зъби, стресира околните. Трябва хората да са ни първа грижа, не комфорта на животните. Или може би кучкарите не мислите така?Освен това е смехотворен довода за паспорта, какво ме грее паспорта на кучето ако ми нахапе детето? Да не говорим, че ми писна от кучешки изпражнения по софийските улици. Всички кучета вън от града, градовете са за човеците, не за зверове.

  4. Jordan*
    #6

    Нищо няма да стане, защото няма политическо желание тази страна да скъса с комунистическото си минало! И сега ива закони, но при този материал, останал в България не може да се случи нищо! Ще продължават да ни хапят!

  5. Kruger
    #5

    Според мен никакви животни нямат място в обществените пространства в града. Нито диви, нито питомни - мечки, крави, кучета, кокошки... Това е добре и за хората и за животните. А масовото отглеждане на кучета в апартаменти е мъчение за животните. Само за да угодят на кефа на собствениците им.

  6. ivancho ivanov
    #4

    Всички домашни кучета на каишка и по-едрите с намордник и нито едно да тича/припка и облекчава върху и наоколо гроба на Ив. Вазов, паметника на Незнайния воин и на Признателното еврейство пред Столичната община - в тези случай най-солени глоби! Елементарно, полу-уваважаемии българино!

  7. безпартийна
    #3

    Защо трябва да се стресира едно едро, но добродушно куче като лабрадор или сетер с намордник? И, разбира се, какво значи агресивно куче. Всеки знае кои са породите такива кучета. И по-добре е, вместо намордник за неагресивни кучета, да се изисква носене на паспорта на кучето, където е отбелязано всичко за него - кастрирано, ваксинирано, обезпаразитено, както и пликче за събиране на кучешкото ако.

  8. Bлaдo
    #2

    когато псето разнася бяс (поради лоша грижа и тьn стопанин), няма никакво значение дали е 3 или 33 кила... Като ме гризне отзад по глезена малкото бясно кученце, може и да не усетя, и да не забележа дори, но вече да съм заразеЕн...

  9. Дядо ми Петър
    #1

    Че дупетатите ни всички са на "повод" - т.е. на каишка, е отдавна известно. Новото е, че не е лошо да им се сложат и намордници.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.