Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Депутатите разделени за ЦИК и гласуването на две места

0 коментара

Назначаването на Централна избирателна комисия за местните избори, гласуването по постоянен или настоящ адрес и намаляването на броя на общинските съветници са основните теми, които разделят депутатите при промените в избирателните закони. Разминаването не е само между управляващи и опозиция, а и вътре в самите коалиции и дори в парламентарните групи.

Народното събрание прие на първо четене шест законопроекта за промени в Закона за местните избори, внесени от депутати от НДСВ, СДС, БСП, ДПС и БЗНС - НС и два законопроекта за промени в Закона за административно-териториалното устройство, внесени от депутати от НДСВ и от БЗНС-НС.

ЦИК за местните избори да се избира от Народното събрание, според новото положение на силите в него, предвиждат приетите промени в закона, подкрепени от управляващата коалиция на НДСВ и ДПС. На тази идея се противопостави левицата, според чийто законопроект, също одобрен, ЦИК се назначава от президента. Самият Георги Първанов предупреди мнозинството да не му отнема правомощията за определянето на ЦИК и се закани да наложи вето.

Червените разделени между НДСВ и ОДС за гласуването на две места

Другият спорен момент е да се допусне ли гласуване и по настоящ адрес, освен по постоянен.

ОДС, ДПС и част от БСП предлагат да се гласува само по постоянен адрес, за да няма фалшификации и двоен вот. НДСВ, както и група депутати от левицата, сред които Младен Червеняков, предлагат да се разреши възможността за гласуване и по настоящ адрес.

Зам.-председателят на ОДС Екатерина Михайлова изтъкна, че ако има законова възможност за гласуване по два адреса - постоянен и настоящ, съществува опасност един гражданин да даде гласа си и на двете места, без да може това да се отбележи в личната му карта. Нейният законопроект предвижда да се разреши на студентите да не учат три поредни дни, за да могат да се върнат по родните си места и създаване на механизъм за последващ контрол над вота от експертен екип към ЦИК, за да се хванат евентуалните двойни гласувания.

Ремзи Осман от ДПС подкрепи Екатерина Михайлова и посочи, че група от 500 или 1000 души могат да се преместват от една община в друга и да променят масово вота на избирателите, каквито случаи вече имало.

Според одобрения законопроект на ДПС бюлетините ще са бели - отделни за кметове и за съветници и ще са номерирани, за да улеснят избирателите.

Освен лидерът на левицата Сергей Станишев, неговите колеги Любен Корнезов и Александър Арабаждиев, също подкрепиха гласуването на един адрес - постоянния. Законопроектът на съпартиеца им Младен Червеняков, също одобрен днес, обаче предвижда възможност за гласуване на два адреса. Така според него повече хора ще упражнят вота си. Тази теза се споделя и от други червени депутати. Според приближени на Станишев, контрапредложението на Червеняков е израз на вътрешните противоречия около номинацията на банкера Стоян Александров за кандидат на левицата в София.

ДПС обвини НДСВ в популизъм

Изявлението на Владимир Дончев от НДСВ, че страховете за двойно гласуване и фалшификации са остарели и немодерни, предизвика остра реакция от коалиционните партньори от ДПС.

"Такива опасения обществото слуша 12 години, този подход е остарял", каза Дончев и добави: "Трябва да се обърнем към по-съвременното и да дадем възможност на младите да участват пълноценно в изборния процес". Ремзи Осман от ДПС отговори, че приказките на Дончев са популизъм и той неоснователно противопоставя едни партии срещу младите хора и студентите.

Има сезонните работници, които също имали настоящ адрес "по неволя", заяви той.

От ОДС и ДПС бяха единни в искането си за пряк избор на районите кметове в големите градове, като той бъде обвързан с получаването и на по-големи правомощия.

Относно желанието на лявата и дясната опозиции, малките населени места над 100 души да могат да избират пряко кметове си, Владимир Дончев от НДСВ предложи да има изборност, но в селищата с повече от 250 души. Той изчисли, че ако селата над 100 души получат право на пряк вот, тогава ще се появят 1000 нови кмета.

НДСВ предлага и нови правила при финансиране на предизборните кампании. Предвиждат се пределни суми за предизборна агитация на кандидат-кметовете в зависимост от броя на жителите на населеното място.

Най-малка сума - до 50 000 лева, ще могат да изразходват кандидатите за кмет на община с население до 30 000 жители, а най-много средства се разрешават за кандидатите в общини с население над 200 000 жители - един милион лева.

НДСВ и ОДС искат съкращаване на общинските съветници

Парламентът прие на първо четене и шест законопроекта за промени в Закона за местното самоуправление и местната администрация, внесени от НДСВ, ДПС ОДС и Коалиция за България.

ОДС, както и Марина Дикова от НДСВ, предлагат намаляване на броя на общинските съветници в малките общини и запазването на броя в големите и областните градове. Според проекта при население до 6000 души ще има 7 съветници, от 6001 до 20 000 души - 11 съветници, а при население в общината от 20 001 до 40 000 души - 17 съветници. Ако в общината живеят от 40 001 до 100 000 души, да има 29 съветници, при население от 100 001 до 160 000 души - 41 съветници, а над 160 000 души - 51 съветници.

Столичната община да има 61 съветници, предлагат ОДС. Техните промени предвиждат да отпадне текстът, че всички служители на общинската администрация имат статут на държавни служители.

В промените на ОДС, както и в другите проекти, се предлага кметовете на общини да назначават и освобождават своите заместници и кметските наместници. Предвижда се и забрана на участието на общинските съветници в управлението на търговски дружества с общинско и държавно участие.

Проектът на Владимир Дончев от НДСВ предвижда въвеждане на процедури за прекратяване на правомощията на председателите на общински съвети, когато в рамките на три месеца не се явят на работа.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.