Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Депутатите решиха ЕРП-ата да си плащат държавните одити

12 коментара
Депутатите решиха ЕРП-ата да си плащат държавните одити

Електроразпределителните дружества ще плащат за одитите, които Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) им назначава, реши парламентът, след като в четвъртък одобри на второ четене поправки за Закона за енергетиката. С тях се регламентира и правото на клиента за избере дали да купи плащайки наведнъж или на лизинг топломерите вкъщи или да ги наеме от фирмата за дялово разпределение на енергия.

Депутатът от ДПС Рамадан Аталай се противопостави на решението електроразпределителните предприятия (ЕРП) да си плащат за извънредните одити, които ДКЕВР реши, че трябва да се направят. Според него разходите, които са заплатени за одиторската фирма, ще влязат във фактурата на крайните клиенти. По този начин клиентът ще плаща за одита, смята членът на икономическата и енергийна комисия.

Действително на този етап няма яснота дали харчовете на ЕРП-ата за тези одити ще се признават за разходи на дружествата и така ще влизат в цените на електроенергията, или ще са от други финансови пера на фирмите.

Според съпредседателя на Синята коалиция Мартин Димитров тези извънредни одити допълват контролните функции на енергийния регулатор.

Депутатите решиха още да дадат свободата на клиентите на топлофикационни услуги да имат свободата да избират дали да купят уредите за отчитането на потребената топлоенергия, или да ги вземат под наем. Досега абонатите бяха длъжни да купуват топломерите, като се оказа, че електронните уреди имат 10-годишен срок на годност на батериите, които не подлежат на смяна и се налага купуването на нови. При съоръженията с изпарители капсулите също трябва да се подменят периодично.

Тази година изтича валидността на голяма част от батериите и трябваше хората да се бръкнат между 150 и 200 лв. за стандартно двустайно жилище, за да си подменят уредите. Получавайки правото за избор, те ще решат дали да купят топломерите, да ги вземат на лизинг или под наем. В последния случай плащат около лев всеки месец за отчитане на всеки от уредите им дистанционно и повече от два – за водомерите, без да се налага посещение на инкасатор вкъщи. Освен това сметката им ще отразява реалната консумация, а не както е сега прогнозна.

Друго предимство е, че сега ако ползвателите на парно в една сграда решат да се откажат от топлинния си счетоводител, те трябва да купят нови уреди, а при наемане на топломерите - със смяната на фирмата, тя ще си взема уредите.

Решенията за избор на топлинен счетоводител да се взимат с писменото съгласие на абонатите, притежаващи най-малко 2/3 от собствеността в сградата-етажна собственост, гласува парламентът.. Досега това решение взимаха 2/3 от собствениците като брой жилища.. Аталай обаче смята, че поправката създава проблем с отказа от услугите на съответното топлофикационно дружество.

Димитров обаче коментира, че и двата варианта имат своите предимства и недостатъци и в парламентарната комисия по икономика, енергетика и туризъм е имало тежък дебат по въпроса.

В крайна сметка мнозинството прецени, че решаващ глас трябва да имат онези, които консумират повече топлоенергия.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. собственик
    #13

    пет уреда по 1 лв- 5 лева по 9 месеца. -45 л. Значи за пет години ги изплащам. Да, ама сигурно не. Тогава ще кажат че пак трябва да ги сменят и въртележса до крой. пък като сложат и лихвите... Няма изход. Нищо у нас не е направено в наша полза. А уж всичко било за наше улеснение. Продължаваме да сме поданници на държавата. Така е като няма граждани ще сме поданници. Феодалната ни зависимост от нея расте непрестанно.

  2. бос
    #12

    .......

  3. EU
    #11

    работи Антиконституционно,системно нарушавайки Конституционните права на Гражданите на Република България.Непрозрачни "търговско тайни" сделки с чужди фирми натрапвани на Българските Граждани които постоянно биват поставяни пред свършен факт и в ролята на крепостни "клиенти" е Криминално Антиконституционно,Антипазарно, Антипотребителско и Антиконкурентно разбойничество.Съд за антиконституционните криминали!

  4. Петър
    #10

    Само една забележка - фирмите са си български. Защото чрез тях се въртят далаверите. При чуждите фирми този номер не минава или минава доста по-трудно. Това и причината "губещи" предприятия, като Топлофикация София, Градски транспорт, БДЖ, Български пощи и др. подобни да не се приватизират. Защо съответният принципал не иска да се отърве от губещи дейности?

  5. Родна реч
    #9

    политик, политика, политици...Не е честно МВР и медиите да квалифицират като "криминално проявен" само един или друг дребен джебчия.Нима няма криминално проявени политици?

  6. СССРейчо
    #8

    затова по поръчка работи като член на БКП, какъвто е и досега ~!!~!!

  7. Анулирайте ЕРП та
    #7

    Трябва да анулират договорите с ЕРП та и НЕК да продължи да си разпределя ел. енергията, така поен няма да се хранят супер модерните офиси на ЧЕЗ< ЕВН и ЕОН и да им се осигуряват грандиозни печалби , а те да търсят как да направят повече разходи, за да им гласуват по-високи цени на тока. Така или иначе свободен пазар ан електроенергия няма.

  8. народа
    #6

    МОже ли някой от глупаците на Царя да каже защо изобщо трябваше да приватизират Електроразпределението след като и след него монопола се запази и само прибират печалби от нищо. Да не би да може да си избереш друг доставчик ако ЧЕЗ ти въртят номера примерно. В момента един комплекс със 200 апартамента иска да се включи към ел. мрежата при всичко изградено те мотаят процедурата 3-4 месеца. А когато приеха документите процедурата е 30 дни за включване. Как може всичко да е готово и ти да не искаш толкова апартаменти да ти станат клиенти. Защото бяха в процедура по искане на увеличение на цените и показват колко малко са им приходите и колко много разходи са направили.

  9. Глух плъх
    #5

    В съответствие с добрите китайски практики. Ще видят те един Рамбо! Бат ви Бойко не прощава, ей! Особено когато го правят за смях.

  10. ЕРП
    #4

    А за какво се използват лицензионни такси, които събира Регулатора? Всяка година от лицензии се събират десетки милиони от ДКЕВР.Сега Мартин Димитров иска да се плащат "държавните" одити, които вече са платени с лицензионните такси.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.