Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Депутатите съгласни ВСС да иска снемане на магистратски имунитет

0 коментара

Депутатите във временната парламентарна комисия за промени в конституцията се обединиха около предложението Висшият съдебен съвет да може да иска снемане на магистратски имунитет. В обсъждания текст за промени на основния закон фигурираше и предложението сваляне на имунитет да се иска и от компетентния прокурор. Според обясненията на Константин Пенчев от НДСВ, това е обвинителят, който води конкретното разследване.

В момента право да поиска магистратски имунитет има само главния прокурор. Това води до парадокса никой освен него да не може да иска свалянето на неговия имунитет. НДСВ се опита да промени недосегаемостта на прокурор №1 чрез изменения в закона за съдебната власт, но текстът бе отхвърлен от Конституционния съд като противоречащ на основния закон.

Според предложения днес текст за промяна на конституцията, искане за снемане на имунитет с цел задържане и повдигане на обвинение срещу магистрат ще се предлага от една пета от членовете на Висшия съдебен съвет, както и от компетентния прокурор. Разрешението ще се дава, както и досега, от две трети от гласовете на ВСС.

Любен Корнезов от БСП обаче напомни, че трябва да остане и правото на главния прокурор да иска имунитет.

Константин Пенчев пък предложи когато една пета от ВСС поиска да започне разследване срещу магистрат, Висшият съдебен съвет да посочва и обвинителя по делото.

И на днешното си заседание депутатите не стигнаха до гласуването на конкретните предложения, за да ги вкарат в пленарна зала. Очакваше се при тях да дойде министърът по евроинтеграцията Меглена Кунева, за да им обясни защо не трябва да забавят необходимите промени в Конституцията за съдебната система. Полетът ѝ от Брюксел обаче закъсня и тя се размина със заседанието на комисията.

Миналата седмица Кунева и външният министър Соломон Паси предупредиха депутатите, че без конституционни промени за съдебната власт България не може да затвори преговорната глава "Правосъдие и вътрешен ред" и ще има негативен ефект върху годишния доклад на Брюксел за напредъка ни. Именно на базата на този доклад София разчита ЕС да определи конкретна дата за приключване на преговорите, и то преди края на мандата на сегашната Еврокомисия, който изтича есента на 2004-та.

Народните представители във временната комисия отново обсъдиха и ограничаването до функционален на имунитета на съдиите, прокурорите и следователите. При обсъждането се преповториха тезите от миналото заседание на комисията, включително предложението на ОДС функционалният имунитет на магистратите да касае само гражданската им отговорност, но не и наказателната. Отново колегите им от другите парламентарни групи бяха против. Преди да вземат окончателно становище, депутатите решиха да се консултират със самите съдии, прокурори и следователи.

Народните представители дискутираха още кога магистратите да стават несменяеми - след 3 или след 5 години стаж. Повечето от тях бяха привърженици на по-дългия срок. Според зам.-министъра на правосъдието Севдалин Божиков обаче 5 години за придобиване на несменяемост е дълг срок. Той обясни, че една от критиките на Венецианската комисия е, че заради своята сменяемост младши съдиите и прокурорите били по-податливи на натиск.

Спор предизвика и изискването за атестация на магистратите след 5-те години стаж, преди да станат несменяеми. Според Михаил Миков от БСП трябва да бъдат оценявани само съдии, прокурори и следователи, които през тези 5 години са били наказвани. Да не се отказваме от всеобщото атестиране, репликира обаче Четин Казак от ДПС.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

Участвам