Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Депутатите се отказаха от спиране на парното при 2/3 длъжници

39 коментара
Депутатите се отказаха от спиране на парното при 2/3 длъжници

Депутатите от парламентарната комисия по енергетика се отказаха да приемат законов текст, който да регламентира спирането на топлоподаването към абонатна станции, където 2/3 от потребителите не са си плащали сметката в продължение на два месеца. Часове след като националният омбудсман Гиньо Ганев се закани да даде противоконституционните предложения на съд, депутатите отхвърлиха във вторник текста с мотива, че подобен текст би дискриминирал останалата една трета от потребителите в дадена сграда, които коректно си плащат топлоенергията.

По-вероятната причина обаче е свързана с предстоящия парламентарен вот, тъй като избирателите не биха преглътнали подобна мярка.

Предложението за спиране на топлинната услуга към сградите с неизрядни платци е на председателя на комисията по енергетика Рамадан Аталай и засяга преходните и заключителни разпоредби на новия Закон за енергийна ефективност, които влизат за прием на второ четене утре в пленарна зала . Макар че не бе прието от комисията, предложението на Рамадан Аталай все пак ще бъде внесено и обсъдено.

От парламентарната група на БСП обаче заявиха след свое заседание, че няма да подкрепят подобни текстове във вторник. 

Според внесения от шефа на комисията текст, при повторно включване към топлофикация, потребителите трябва да се обединят в сдружение под формата на юридическо лице и да поемат сами функциите по топлинно счетоводство. Това може и да не е панацея на проблемите, но е крачка напред, посочи Аталай. Той призова колегите си към дебат и към отправяне на конкретни предложения в отговор на неговото.

Независимият депутат Минчо Христов се обяви против мярката на Аталай и заяви, че ако текстът се приеме, това ще означава вменяването на колективна отговорност и колективна вина на гражданите, което противоречи на конституцията. Същите доводи изтъкнаха и Марио Тагарински (ОДС) и Иван Иванов (ДСБ).

Христов предложи да се въведе яснота в сметките за парно, тъй като по думите му основна причина за неплащането е неразбирането на сметките. Членовете на комисията обаче отхвърлиха неговото предложение плащанията на консумирана енергия да се извършват само въз основа на реално потребената енергия. Това ще продължава да стана на прогнозно изчислена месечна консумация.

В същото време Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) отмени тримесечното отчитане на електроенергията заради неприемане от страна на обществото.

Според Христов трябва да бъдат премахнати и фирмите за топлинно счетоводство като междинно звено, защото не се ползват с доверието на гражданите.

Безлихвени държавни заеми за борчовете

Държавата би трябвало да отпусне целеви заеми за саниране на сметките към топлофикация на задлъжнелите граждани, предложи Иван Иванов (ДСБ). Заемите да бъдат изплащани разсрочено и без лихви, каза още той.

Според Иванов, ако се приеме предложението за изключване на сгради, в които две трети от абонатите не плащат, топлофикациите ще загубят дори и онази една трета коректни платци и ще изпаднат в колапс. Срещу предложението се обявиха и от НДСВ и "Коалиция за България". Единственият, който гласува "за" бе Рамадан Аталай.

Сутринта в понеделник на пресконференция по повод проектозаконите за етажната собственост и за енергийната ефективност обмудсманът Гиньо Ганев заяви, че е "абсурдно правата и достойнството на гражданите да зависят от абонатни станции и вертикални щрангове на една топлофикация, както и да се нарича тя". Омбудсманът бе категоричен, че и двата законопроекта не бива да се приемат от Народното събрание. Ако бъдат гласувани, те ще позволят спирането на топлоподаването и за добросъвестни платци.

Ганев ще сезира Конституционния съд, ако проектозаконът за етажната собственост бъде приет от депутатите в сегашния му вид, защото нарушава основния закон на България, защитаващ на първо място интересите на потребителите. Проектозаконът е в разрез и с европейски директиви от общ икономически интерес и с Конвенцията за защита на правата на човека на ЕС, според която гражданите имат право на свободно сдружаване.

Разпоредбите, които предизвикаха недоволството на гражданите и реакцията на омбудсмана, гласят, че ако две трети от живеещите в един блок не са си плащали сметката за два месеца, топлофикационното дружество има право да прекрати топлоподаването. Ако същият блок иска отново да бъде включен в мрежата, неговите жители вече са задължени да основат сдружение – юридическо лице, чрез което да сключат договор с топлофикацията и да плащат една обща сметка на целия блок, а не на отделните жилищни единици. Ако един от живеещите откаже да плати, другите трябва да поемат разходите му, или отново ще бъдат изключени от мрежата.

"Една трета добросъвестни платци, които живеят там, могат ли да бъдат наказвани с прекъсване на снабдяването както тези, които не са платили? Аз твърдя, че това е абсурдно”, каза Гиньо Ганев.

"Идеята за колективните сметки и принудителното сдружаване не "нарушава", а направо гази правата на гражданите", каза Ганев. Според него това е неприложимо у нас, защото повечето съседи в един блок или изобщо не се познават, или не са в добри отношения. Следващият проблем е, че общата сметка трябва по някакъв начин да се разделя на отделните потребители. Това може да стане като сдружението наеме счетоводител да изчисли индивидуалните сметки.

"Хората не могат да съберат пари за чистачка и да си сменят крушките във входа, какво остава за счетоводител", каза Ганев. Юристът Борислав Цеков обясни, че не бива да се дават за пример държави като Унгария и Германия, където в момента се прилага този механизъм, защото там видът на собственост върху жилищата е друга. Една сграда обикновено е на един собственик, който се грижи да събира парите от наемателите си, или пък в една сграда има наета фирма, която се грижи за цялостното управление на собствеността.

Омбудсманът бе категоричен, че и двата законопроекта, които регламентират несъстоятелното решение – за етажната собственост и за енергийната ефективност, не бива да се приемат от Народното събрание. Вторият обаче влиза до дни на второ четене в пленарна зала.

Вместо принудително сдружаване - преференции

От Асоциацията на потребителите казаха, че проблемът е в това, че собствениците се карат принудително да се сдружават. Те предложиха да се измисли насърчителен механизъм – например, преференции за кооперации, които решат да се сдружат.

Първото, което ще направи омбудсманът, е да напише становище до народните представители, в което ще са включени всички аргументи против двата закона. Ако депутатите не вземат предвид мнението му, Ганев ще се обърне към конституционния съд, тъй като ще има всички необходими основания.

В същото време председателят на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) Константин Шушулов заяви пред БНР, че ако парното поскъпне след началото на отоплителния сезон, топлофикациите трябва да направят извънредно отчитане на уредите за дялово разпределение за своя сметка, за да не бъдат ощетени потребителите.

До края на месеца се очаква да бъде променена наредбата за топлоснабдяване, която ще позволи повторно поскъпване на парното през тази година – от 1 ноември, заради драстичния скок на природния газ от октомври.

Ако някои от топлофикациите, които имат проблем с плащането на синьо гориво, оставят потребителите си без парно през отоплителния сезон, те ще бъдат санкционирани, каза Шушулов. Той препоръча на дружествата да изградят когенерационни мощности, което ще доведе до поевтиняване на парното.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

39 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. бай иван парата
    #40

    плащайте и обичайте русия, и бсп па дано ви дойде акъла.

  2. гражданин
    #39

    "Абсурдно е правата и достойнството на гражданите да зависят от абонатни станции и вертикални щрангове на една топлофикация, както и да се нарича тя."

  3. жана д`арк
    #38

    това положение да е уредено със закон...

  4. Софиянец
    #37

    Какво да правим с дебила(айдука), който краде не от друг от комшиите си, затворил се е и непуска никой да влезе.

  5. жалко
    #36

    Софиянец-дошъл от село, вместо да следиш съседите, съди топлофикация, която те ограбва!Но ти май предпочиташ да си вреш носа в чуждите къщи, сърбят те ръцете да раздаваш "правосъдие"Докато такива като теб имат власт, Европа и демокрацията ще я гледаме през крив макарон!

  6. минаващ
    #35

    като "софиянец" които се правят на невинни и незнаещи че с клевети и подстрекаване срещу съседите нищо хубаво не става?Относно: ПлащанетоАвтор: СофиянецПолучено на: 21 Октомври 2008 13:41Какво да правим с дебила(айдука), който краде не от друг от комшиите си, затворил се е и непуска никой да влезе.

  7. Димитров
    #34

    Не бързайте толкова да обявявате "Софиянец" за "дебил" и дошъл от село. Отговорете си какво бихте си помислили и направили, ако видите, че на вашия електромер се е закачил съседа ви (или дори няколко съседи) и си светят, и се греят, и си топлят водата в бойлерите, а вие плащате сметката за електричеството. И в нашата кооперация има поне два апартамента, чиито собственици твърдят, че са си откачили всички радиатори, но наистина не пуската никого да влезе и да провери.

  8. въпрос
    #33

    "В бъдеще и при подходящ инвеститор ще бъде разработен и потенциалът на Топлофикация да произвежда едновременно топло и електроенергия, което според становище на ДКЕВР може да намали цената на парното до пет пъти" казал бойко борисовА основният инвеститор - редовният потребител на парно за какво си е давал парите досега, след като нищо не е инвестирано в обновяване на мрежата, а парите са потъвали - къде?Защо не се търсят откраднатите пари?

  9. въпрос
    #32

    До г-н ДимитровОказа се, че дали си откачил радиаторите, или не, разликата в парите е малка, защото топлофикация разпределя голяма част от сумата върху общите части на входа.Просто трябва да има индивидуални топломери( а не уреди, които нищо не отчитат, пък ги наричат топломери) и да плаща само този, който ползва.Тогава тези, които не ползват ще се изолира достъпа до мрежата. Но това са инвестиции, които топлофикация трябва да вложи, вместо да краде хората!И тогава да чака приходи

  10. Коста
    #31

    Разделяй и владей - принцип на БКП/БСП/. Прилага се успешно и в този случай, за да се отклони вниманието от престъпниа договор за скъпата газ , купувана от Русия - и от Р.Овч.-подписал този договор.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.