Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Депутатите се възмутиха от двойните стандарти за еврото след "бонуса" за Хърватия

България има шанс да изпълни критерия за инфлацията, смята Асен Василев

11 коментара
Асен Василев, Снимка: Архив

Депутати от различни партии в бюджетната комисия в Народното събрание се възмутиха в четвъртък от двойните стандарти в еврозоната. Те направиха първи коментари по повод публикувания в сряда конвергентен доклад на Европейската централна банка. С него Франкфурт даде "зелена светлина" на Хърватия за въвеждане на еврото от 1 януари 2023 г., въпреки че Загреб не отговаря на един задължителните числовите критерии за членството – не повече от 60% държавен дълг. В същото време България бе затрупана с критики, като основната е, че не изпълнява критерия за инфлация.

"Гъвкаво третиране"

Въпреки че дългът на Загреб през 2021 г. е 79.8% от БВП, показателят отбелязва значителен спад спрямо 2020 г., когато стойността му е била 87.3% от БВП. Рязкото намаляване на дълга дава основание на ЕЦБ да заключи, че изпълнението на критерия за дълга е осигурено. На този фон дългът на България е около 25% от БВП.

Именно въпросното изключение за Хърватия даде повод във вторник на управителя на Българската народна банка (БНБ) Димитър Радев да допусне, че и към България ще е възможно подобно "гъвкаво третиране", стига да има кой да го договори.

"Години наред Хърватия не изпълняваше критерия за дълга. Такова нещо, ако се отнасяше за България, никога не би било подминато", заяви Георги Ганев от "Демократична България".

Той обясни, че с друга "хватка" в доклада на ЕЦБ референтната инфлация изкуствено е завишена (чрез подбор на подходящите държави, които влизат в измерването), за да може Хърватия да изпълни и този критерий. При референтна стойност от 4.9% страната е успяла да постигне 4.7% към април 2022 г. В същото време инфлацията на България е 5.9%.

Финансовият министър Асен Василев пък добави, че Загреб е нагодил и трети показател, за да получил положителна оценка. "Хърватия изкуствено си занижи дефицита", каза Василев пред депутатите.

"Как не ги е срам в Европейската комисия? Държави, чийто дефицит е по-голям от нашия, ни оценяват", коментира Румен Гечев от БСП, акцентирайки, че държавите в еврозоната не изпълняват собствените си фискални правила.

ЕС ще преосмисли тавана на дълга и дефицита

На европейско равнище се обсъжда преосмисляне на фискалните правила, особено по отношение на тавана на дефицита, който сега е 3% от БВП, и на дълга - 60% от БВП, отговори министър Асен Василев. По думите му целта е да се въведат изключения, така че държавите да водят адекватна фискална политика, тоест повече харчене във времена на кризи. "При 3% бюджетен дефицит Европа щеше в момента да е в рецесия, а виждате, че България има 4.5% растеж въпреки тежките кризи", каза Василев.

България има шанс да отговори на критерия за инфлация

"Очаквам, че ще успеем да изпълним инфлационния критерий", обяви на заседание на бюджетната комисия в парламента вицепремиерът Асен Василев.

България отчете годишна инфлация от 14.4% за април, а за май еврозоната регистрира 8.1%, което е исторически рекорд. Прогнозата на Министерството на финансите за 2022 г. е за 10-11%, добави финансовият министър.

България се движи изпреварващо, защото цените на храните и енергията, които силно нараснаха на световните борси, заемат твърде висок дял от потребителската кошница на българските домакинства, тъй като все още страната е по-бедна, разясни вицепремиерът. Той добави, че в европейската потребителска кошница дяловете се различни.

Според вицепремиера разбивката на данните показва, че основната инфлация – на енергията, вече е овладяна, а скоро това ще се случи и с храните. Виждат се вторичните ефекти в нарастване на цените на облеклата, транспорта и т. н., но тя няма да повлияе толкова значително върху общата инфлация и тя постепенно ще започне да намалява.

България трябва да промени 100 закона заради еврото

По отношение на критиката на ЕЦБ, че българското законодателство не е достатъчно синхронизирано за въвеждането на еврото, Асен Василев каза, че това изисква промяна в над 100 закона. По думите му датата за въвеждане на еврото 1 януари 2024 г. все още е изпълнима.

Междувременно депутатите от комисите по финанси и по европейски въпроси отложиха за следващата седмица разглеждането на предложението на "Има такъв народ" за спиране на изпълнението на техническия план за еврото до приемането на анализ на разходите и ползите от въвеждането на единната валута. Причина за отлагането е необходимостта да се поканят всички заинтересовани страни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Филка Русофилка
    #11

    Кaквoтo cмe cи пopъчaли, тaкoвa ca ни нaпиcaли. Дoклaдитe ce пишaт c нaшe учacтиe. Aкo, вмecтo дa им дaвaмe зop дa ни пpиeмaт, шикaлкaвим и ce oплaквaмe, чe тpябвa дa пoмeнямe „111 зaкoнa“, aкo cpeд упpaвлявaщитe имa caбoтьopи нa влизaнeтo ни в Eвpoзoнaтa, зa кaквo ce oплaквaмe? Нe би билo дaжe учудвaщo, aкo „cъвeтници oт кaбинeтa“ вoдят зaдкулиcнo пapaлeлни пpeгoвopи пpoтив Eвpoзoнaтa, кaктo някoи миниcтpи гoвopят, чe cмe били пpoцeдиpaли в пpeгoвopитe зa пpиeмaнeтo нa Мaкeдoния в EC. Xитpo! Кaкъвтo и дa e peзултaтът (влeзeм - нe влeзeм), щe гo oтчeтeм кaтo уcпeшeн. :)

  2. Борис Б
    #10

    Сетих се за оня виц, дето на един все не му вървяло, все карък. Накрая не издържал човекът и се провикнал към небето: "Защо така, бе, Господи? Защо все такава съдба ми отреждаш?". Чул се гръмовен глас: "Ами не ме кефиш, бе, копе*е."Та така, то не може все да сме "на далавера", все тарикати. Който плаща, той поръчва музиката.

  3. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #9
  4. Десен бесен
    #8
    Отговор на коментар #7

    Точно за позицията на ХЪРВАТИЯ по войната в Украйна не ми говори. Техния президент е по-зле и от нашия редник. Каза, че Украйна никога не трябвало да влезе в ЕС, и че е против Финландия и Швеция в НАТО. Оплю също така България за позицията ни по РСМ. Прави са критиките към ЕЦБ. Има двойни и тройни стандарти. 2/3 от държавите не изпълняват критериите, но нас ни критикуват. При това в най-абсурдните моменти - за инфлацията и дефицита по време на война, енергийна и продоволствена криза. Това, че нашия мат'рял е гласувал за ИТН, ДПС, Израждане, ГЕРБ и БСП е отделен въпрос.

  5. mediaman
    #7

    Вместо да се "вйзмущават" да видят позицията на Хърватска по войната в Украйна и каква е българската ду педавска такава! Или някой ситен балкански тарикат си мисли, че тези неща нямат значение?

  6. dinko
    #6

    стига с този плач - като македонци пред вратите на ес... мислех да коментирам по-подробно, но #2 ме е изпреварил... няма заговор, просто неи сме си виновни...

  7. Живко
    #5

    Ами вместо да се възмущават и да съчиняват поредната световна конспирация срещу България, да вземат да си свършат работата. Ако се замислим, ще разберем очевидното: всички предпочитат да сме нормална държава, да действаме по правилата и да не се занимават с нас (вместо да ни “мамят”, както пък ние сме убедени). Защо е толкова трудно да си нормален вместо да си съчиняваш оправдания и да търсиш вината в другите?

  8. Антон
    #4

    Когато БНБ участва в грабеж на века, когато ВТБ си е разпасала пояса у нас, когато се перат венецуелски пари, когато СИК наля държавни пари в тяхна банка....и т.н., да обясняваш, че Хърватска туй, ама Хърватска онуй е толкова тъпо, колкото и обяснението на Тиквата за едната стеничка дето оставало да измажем и сме в Шенген.....

  9. Kiril Kovatchev
    #3

    Защото дупетатите ни са много итри, затова ни третират като провинциaлни тарикати. Вместо да хленчат дупетатите да запретват ръкави и си свършат работата - да променят тия сто закона.

  10. Entdecken
    #2

    След като българските уж журналисти доста от които дори са съвременници на подписването на договора за присъедияване на БГ към ЕС където сме поели задължение да приемем еврото съвсем по КГБ-модел показват пълна некомпетентност и продължават да обясняват без никой да ги пита че трябвало да се прави референдум за еврото и какви проблеми щяло да ни създаде това какво да каже буквално манипулирания по въпроса гражданин който е облъчван и от БСП (Гечев, Нинова...) от ИТН (Каримански...) единия от подуправителите

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.