Парламентарната комисия за промени в конституцията да обсъди дали забраната да се купува земя у нас да отпадне за всички чужденци, или само за гражданите на Европейския съюз. Това предложи днес Янаки Стоилов от Коалиция за България.
Днес комисията се събра на първото заседание, след като в края на септември парламентът гласува поправките в конституцията, свързани със съдебната реформа. Депутатите обсъдиха параметрите за промяна в основния закон, свързани с предстоящото членство на България в ЕС и НАТО.
Шефката на комисията Камелия Касабова отбеляза, че при уреждането на въпроса за придобиване на собственост върху земя ще се предвиди преходен 7-годишен период от датата на членството.
На първо място трябва конституцията да осигури пряко и универсално действие на общностното право, така че то да придобие наднационален ефект и да се прилага без съгласието на българските институции, посочи Камелия Касабова, която представи пред депутатите основните параметри, в които трябва да се движат промените.
Необходимостта от по-широки гаранции за изключване на дискриминацията също е приоритет.
Трябва да се въведе и възможността гражданите на съюза да участват и да бъдат избирани в местни избори, когато пребивават на територията на страната, без да са нейни граждани, отбеляза още Касабова. Тя смята, че е необходимо да се уреди и представителството на страната в институциите на Европейския съюз, както и да се представи мандат на представителите на правителството да участват в Съвета на министрите и да се регламентира участието на България в икономическия и валутния съюз на общността.
Друг принцип на промените е регламентирането на основните права на гражданите, като на първо място попада признаването на европейското гражданство като субсидиарно гражданство.
Според Янаки Стоилов най-възловата тема при синхронизиране на конституцията ни с ЕС е "уреждането на върховенството на правото на Европейския съюз над националното".
На следващото заседание комисията ще обсъди дали конституцията урежда върховенството на европейското право над националното и дали са необходими промени в тази насока.
Според Анастасия Мозер от ОДС промените в конституцията трябва да се правят, след като бъде приета европейската конституция. Проф. Тодор Тодоров, който е ръководител на експертната група, пък смята, че с изключение на чл. 22 от конституцията, които урежда придобиването на земя от чужденци, основният закон не съдържа норми, които биха могли да осуетят присъединяването на България към ЕС.
Депутатите обмислят и да се срещнат с румънската комисия за промени в конституцията, за да обменят опит.
За честна и независима журналистика
Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
0 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.