Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Депутатите скочиха срещу прекомерния резерв на здравната каса

3 коментара
Депутатите скочиха срещу прекомерния резерв на здравната каса

Депутати от всички партии в парламента се обединиха около становището, че бюджетът на Националната здравно-осигурителна каса (НЗОК), предложен от МС, не е добър и трябва да претърпи ревизия между първото и второто четене. Това стана във вторник по време на дебатите по законопроекта за бюджета на касата в парламентарната комисия по здравеопазване.

Ябълката на раздора се оказаха 401 млн. лева, които кабинетът реши да преминат в преходния остатък и с тях да се увеличи наличността в БНБ от 375.5 млн. лв. на 777.3 млн. лв. Така, според правителството, ще се гарантира финансовата стабилност на институцията и ще се елиминират рисковете от понижена събираемост на здравно-осигурителната вноска.

Според депутатите 400-те млн. лева, които в голямата си част идват от увеличението на здравната вноска с 2% от 1 януари догодина, са твърде голям резерв.

Антония Първанова от НДСВ попита как да се подкрепи бюджет, който трябва да е антикризисен, а провокира кризата. “В състояние на криза бюджетът за здраве трябва да е по-голям, а не по-малък. Колеги, вие сте социалисти, идете в едно село и обяснете на хората, че ще има повече пари за здраве, но те няма да разберат нищо от това”, обърна се Първанова към коалиционните партньори на партията ѝ. Тя обяви, че НДСВ ще подкрепи бюджета само след намаляване на резерва и ако се постигне споразумение, ще го гласуват.

БСП е взела решение работна група с участието на министъра на финансите Пламен Орешарски да преразгледа резерва на бюджета. Подобна мярка се подкрепя и от третия коалиционен партньор – ДПС.

Очаква се между първото и второто четене на законопроекта в тройната коалиция да бъде постигната договорка между 100-150 млн. лева от прекомерно завишения резерв да бъдат насочени към разходната част на бюджета на НЗОК.

Ваньо Шарков (ОДС) заяви, че управляващите “крадат” от българите с този бюджет, защото вместо събраните от здравни вноски пари да отиват за здравеопазване биват блокирани в БНБ. “Сегашният резерв е достатъчен, за да гарантира устойчивостта на здравната каса догодина. Вместо да се дадат повече пари за здравеопазване, управляващите залагат буфер от 20% в бюджета на касата. Това е буфер срещу кризата, която премиерът Сергей Станишев ни уверяваше, че ще ни подмине”, коментира Шарков и допълни, че това не е нормално, при положение, че буферът в държавния бюджет е 3%.

“Това не е добър бюджет”, категорична бе и депутатът от ДПС Нигяр Джафер, която е и зам.-председател на здравната комисия. Тя посочи, че само лимитирането ще спаси рамката на този бюджет, но попита как ще се обясни недостигът на средства на нуждаещите се от лечение. “Бюджетните лимити не ограничават ли конституционното право на всеки гражданин да бъде лекуван?”- попита Джафер.

Руденко Йорданов (БСП) коментира, че и без увеличение на здравната вноска е можело да бъде направен същия бюджет и призова между двете четения да се завиши разходната част в бюджета.

Правителството одобри 1.7 млрд лева за здравно-осигурителни плащания. За първична извънболнична медицинска помощ са предвидени 157 млн лева, което е ръст от 24.7% спрямо тази година, но е с 57 млн. лева по-малко от поисканото от здравната каса. За специализирана извънболнична медицинска помощ кабинетът гласува 154.8 млн. лева, което е ръст от 13.7% и съвпада с поисканото от здравната каса. За болнична помощ в бюджета, одобрен от Министерския съвет, са заложени 931 млн. лв., които са с 18.6 на сто повече спрямо тази, но са по-малко със близо сто милиона от поисканото от НЗОК.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. един
    #4

    ами сега остава да се обясни на простия народ по селата и малките градове ,защо догодина няма да имат не свободен ,а никакъв достъп до лекар ,защото в районите извън градовете вече доктори почти няма или ако има са като мене да обслужват денонощно 8000души в 8 населени места отдалечени на 15 км едно от друго365 дни без заместник и право да се разболея.Това е мноого добро нещо за специалистите и болниците в района ,защото се пълнят с пациенти за щяло и нещяло ,а и живна и дейността на кардиологичните

  2. dedov
    #2

    си правят соц експерименти да командуват система която буквално е изгоряла и ако не се подмени изцяло принципа на работа на системата тя буквално ще се взриви

  3. потърпевш
    #1

    "Един", то и хора няма, не само доктори. Здравната ни система не е тъпа, некадърна, алчна и гадна, тя е чудовищна!!! Вчера питаха хора по улиците как се чувстват толкова здравноосигурени, а една млада майка каза: аз дете в България няма никога повече да родя, страх ме е. Проблемът с младите хора е непоносим, защото това е бъдещето на нещастната ни страна. Българският акушер се сдоби с някаква апаратура и бърза да дава диагнози, които не винаги съвпадат с истинското положение. Яви се някаква диагноза

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.