Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Депутатите "успокояват" домакинствата със защитени цени на тока до края на 2025 г.

Датата е като фиксираната пред ЕК, темата с енергийната бедност оставена на добра воля

0 коментара
Депутатите "успокояват" домакинствата със защитени цени на тока до края на 2025 г.

За успокоение на бита "в тези смутни време, големи девиации на цените и галопираща инфлация", парламентарната енергийна комисия единодушно реши в сряда, че регулираните цени на тока ще продължат до 31 декември 2025 г.

Проекторешението ще бъде гласувано окончателно в пленарната зала още следващата сутрин. На Министерския съвет се възлага да гарантира, че извеждането на домакинствата от регулираните цени ще стане след 1 януари 2026 г. като бъдат предприети необходимите действия по изменение на Плана за възстановяване и устойчивост.

Парадоксалното в цялото решение е, че в Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ) всъщност е записана абсолютно същата дата – 31 декември 2025 г. - за пълното освобождаване на електроенергийния пазар. Поетият от България ангажимент е до края на 2022 г. да се премахнат определяните от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) квоти за електроцентралите с най-ниски цени за домакинствата. Това позволява на комисията да поддържа по-ниски цени за бита. Пак според записаното в българския план, домакинствата преминават към доставчик от свободния пазар на два етапа – през 2023 и 2025 г., като междувременно са разработени дефиниция за енергийно бедни, критерии за определянето им и начините за тяхната защита.

Сега защита за всички, енергийно бедните после

И макар служебният министър на енергетиката Росен Христов да заяви, че ведомството има предложения в тази посока и дори готовност да внесе поправки в закона, а от цялата дискусия да стана ясно, че приемането на вече одобрена от ЕК дата е безсмислено, предложението на ГЕРБ бе прието без никакви възражения. Председателят на енергийната комисия Делян Добрев, който заедно с други депутати от ГЕРБ е вносител на проекторешението увери, че фиксирането на датата не означава, че от следващия ден всички битови потребители ще трябва да излязат при доставчик на ток от борсата. Предшественикът му на поста в миналото Народно събрание Радослав Рибарски от "Продължаваме промяната" обаче съзира точно такава опасност, особено ако политическата нестабилност сложи край на този парламент и не са ясни политиките на следващите, за да изработят ясни правила и графици за случващото се след 31 декември 2025 г.

В крайна сметка обаче всички 18 членове на комисията подкрепиха проекторешението. Предстоящото му обсъждане в пленарната зала вероятно ще е повторение на случилото се в комисията. За фиксирането на дата, до която да действа защитеният пазар, се обявиха и служебният енергиен министър, и председателят на КЕВР Иван Иванов.

Ключът е в пазара на едро, но защо да въртим едни пари

Шефът на дирекция "Електроенергиен пазар" в КЕВР Пламен Младеновски обърна внимание, че съгласно плана за възстановяване България поема ангажимент и отговорност да освободи пазара на едро от 1 януари 2023 г. и затова ключово трябва да е отпадането на това задължение и предоговарянето с ЕК на това условие. "Защото ако това стане, няма как регулаторът да определя толкова ниски цени. Дори ако на борсата цената на електроенергията се запази 500 лв./МВтч, цената за бита би се вдигнала три пъти. За да се компенсира тази разлика трябват 5 млрд. лв.", изчисли той.

Делян Добрев обаче неглижира забележката му, като отбеляза, че "само ще въртим само едни пари на едро, защото освободените от бита квоти електроцентралите ще ги продадат на борсата, ще им бъдат иззети и парите ще отидат за компенсации на мрежовите оператори".

Радослав Рибарски коментира, че фиксирането на датата е безсмислено и предлаганото решение просто спира работата по процеса на либерализация. "Тя трябва да стане на малки стъпки – първо пазар на едро, после на дребно и защита на енергийно уязвимите. С това решение надали до последния момент някой ще тръгне да разглежда енергийна бедност", предупреди той.

Личен пример

"Никой няма да спре Министерството на енергетиката да внесе дефиниция за енергийно бедни, а битът и сега може да отиде на свободния пазар, ако токът стане там много евтин", отвърна му Делян Добрев. Той даде пример със себе си, че две години е бил на свободния пазар, но когато цените там са били ниски, а сметките му като станали прекалено високи, се върнал на регулирания. В същото време Добрев на няколко пъти предложи докато трае защитата за домакинствата, "например първи на свободния пазар да дадат пример и да излязат депутатите, министрите, хората с високи заплати".

Да тръгнем от енергийно богатите, ама друг път

"Не е добре регулираните цени да са за всички", каза Владислав Панев от "Демократична България" и предложи, щом не може да се реши проблемът с енергийно бедните, да се извадят на свободния пазар енергийно богатите. По думите му може да се определи праг за оставане на регулирания пазар – например 2 МВтч месечно, за да е максимална защитата, а останалите, които копаят биткойни и топлят джакузитата да са на свободния пазар.

"По-добре да е подоходен критерии за освобождаване и излизане на свободния пазар, защото нищо не пречи на копачите на биткойни да си откриват нови партиди (и електромери, за да влизат в прага)", отвърна Делян Добрев, но темата с енергийно богатите бе изоставенаq без да се търси решение.

Драгомир Стойнев от БСП настоя да се преговаря с Европейската комисия за промяна на сроковете в ПВУ, защото било ясно, че няма да се спазят, макар всъщност крайната дата за либерализацията да остава една и съща, а през 2023 г. да има достатъчно време, за да се измисли механизъм за първата стъпка и механизъм за извеждане на част от домакинствата, а следващия етап да е през 2025 г.

Все пак да има дата за освобождаване - ама не

"Трябва да се преговаря и за намаление с 40 процента на въглеродните емисии, което също няма да бъде спазено. Правителството да преразгледа плана, с тази политическа нестабилност няма как да си слагаме ограничения. Все пак е хубаво да има дата за извеждане на свободния пазар, за да може да се преговаря с ЕК и да получим парите за възстановяване", каза още Драгомир Стойнев.

Стоян Таслаков от "Възраждане" изказа мнение, че отлагането на освобождаването на цените на тока за бита трябва да е за неопределено време или докато у нас се достигнат средните европейски доходи. "Внесли сме предложение да няма въобще либерализация за бита. ще ви подкрепим сега, очакваме същото при гласуването на нашето предложение", каза той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.