Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Депутатите започнаха да обсъждат избирателния кодекс

0 коментара

По предложение на ОДС, парламентът днес сутринта започна да обсъжда проекта за избирателен кодекс, с който се въвежда смесената, мажоритарно - пропорционална изборна система. Официално кодексът е изработен от политологичния център на НДСВ-депутатът Емил Кошлуков, но направата му бе инициатива на експерти от всякакви партии, които участваха в изработката на текста.

Част от депутатите от мнозинството и лявата опозиция неуспешно тази сутрин се опитаха да отложат обсъждането. Двете групи се разделиха по повод на кодекса.

Снощи Кошлуков заплаши снощи да напусне ПГ на НДСВ, ако мнозинството не подкрепи избирателния кодекс. Скандал, придружен с доста силни викове, огласи парламента, след като групата не стигна до единно решение. Ръководството ѝ изтъкнало, че кодексът променя из основи материята и за трите вида избори - за парламент, за президент и за кметове, и обсъждането му в този момент може да постави на риск провеждането на местните избори през есента.

Същият мотив днес бе изтъкнат и в пленарната зала от част от депутатите от НДСВ и левицата. Другият аргумент за отлагането бе, че приемането на кодекса сега на практика би бламирало приетите на първо четене миналата седмица промени в избирателните закони, свързани с местния вот.

Друга част от депутатите обаче подчертаха, че избирателният кодекс ще извади избирателите от политическата апатия и отговаря на очакванията им.

Димитър Абаджиев от ОДС и Емил Кошлуков многократно заявиха, че целта на приемането на избирателния кодекс не е, за да бъде приложен още на предстоящите местни избори, защото има твърде малко време дотогава. Те обясниха, че приемането на първо четене на кодекса ще даде знак на избирателите за волята на политиците да променят сериозно избирателната система, като въведат в нея и мажоритарен елемент.

Според подкрепящите кодекса, той дава шанс на българската политическа система да се модернизира, като осигурява възможност на хората да участват по-активно в избирателния процес. В кодекса е заложено въвеждането на пропорционална избирателна система с мажоритарен елемент. Предлага се половината депутати да бъдат избирани по чисто мажоритарен начин, а другата половина - като част от национални листи на отделни партии. Всеки избирател ще гласува с по две бюлетини - едната за мажоритарен, а другата за пропорционален кандидат.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.