Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Десет дни повече работа за държавата през 2017 г.

Данъчната тежест продължава да расте, от 16 май започваме да работим за себе си

2 коментара
Десет дни повече работа за държавата през 2017 г.

През тази година ще работим с десет дни повече, за да си платим данъците към държавата, и през 2017 година денят, в който гражданите ще спрат да работят за правителството и ще започнат да работят за себе си, ще дойде на 16 май. Това показват изчисленията на Института за пазарна икономика (ИПИ), публикувани в петък. За сравнение през изминалата 2016 година Денят на свобода от правителството дойде на 6 май.

Така за четвърта поредна година българите ще работят все повече за напълването на хазната. През 2015 г. данъците са били изработени на 2 май, а година по-рано това е станало на 30 април.

Ставащата устойчива тенденция означава, че реално изземваното от данъкоплатците нараства.

През 2017 г. българите ще изработват средно по 261 млн. лв. за един календарен ден. В същото време консолидираните приходи в бюджета са официално заложени в рамките на 35 440 млн. лева. Това означава, че през текущата година ще са необходими почти 136 дни, за да се попълни хазната и да се подсигурят публичните харчове. Има два интересни нюанса спрямо тези 136 дни, които не бива да се забравят, посочват от ИПИ.

Първият е, че за цели 10 дни през 2017 г. европейските данъкоплатци ще отменят българските, което отразява предвидените над 2.6 млрд. лв. помощи от ЕС.

Към дните може да добавим 5 дни за отработване, които отразяват заложения дефицит от 1.3 млрд. лв. по консолидираната фискална програма;

Най-много дни през 2017 г. ще отделим, за да попълним приходите от ДДС – 34 дни. За приходите от акцизи ще са ни нужни малко над 19 дни. За осигуровките ще ни е нужен пълен месец – 22 дни за социално осигуряване и 9 дни за здравно.

Приходите от подоходните данъци ще попълним за 12 дни, а тези от корпоративни данъци – за близо 8 дни.

Други 8 дни ще работим, само за да платим държавните и общински такси.

През последните години се наблюдава устойчива тенденция датата да идва все по-късно, което означава, че реално изземваното от данъкоплатците нараства.

След 2009 г. на практика липсват каквито и да е добри новини по отношение на данъчното облагане - в смисъл на намаление на данъци. Напротив, данъчната тежест постепенно нараства - както по отношение на националния бюджет, така и на общинско ниво и в осигурителното дело.

Единият от примерите тази година е увеличението на осигурителната вноска за пенсии, която бърка в джоба на работещите българи.

Сметката разпределя тежестта върху абсолютно всички български граждани (включително деца, пенсионери и т.н.), но именно работещите понасят в най-голяма степен тежестта на хазната. За работещите българи данъчната тежест е близо 50%, тоест за тях денят на свобода от правителството идва чак в първите дни на юли.

Сега всеки сам може да изчисли своите данъци на специализираната страница "Моите данъци" – kolkodavam.bg.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #2

    Хората мислят за данъците, като за нещо омразно, от което трябва да се скриеш, да намалиш щетата за себе си и да прецакаш системата. Всъщност от данъците се заплащат всички "безплатни" блага: здравеопазване, образование, сигурност, пътища, канализации, държавни служби и структури. Искаме ли да живеем по-добре и как да го постигнем?

  2. Данъчната тежест расте, работим цели 136 дни за хазната- И въпреки това пътищата и образованието са ужасни, здравеопазването е зле! Армията няма въоръжение освен автомати! КОЙ протирива ръце и си печели служебно обществените поръчки! А държавата налива милиарди в КТБ, която бе разграбена преди и най-вече СЛЕД фалита! Улиците-мръсни и т.н. КОЙ е доволен от ситуацията у нас?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.