Българските власти буквално са отказали да разследват изнасилването на 14-годишно момиче от четирима мъже в Карлово. Това става ясно от поредната осъдителна присъда срещу държавата пред съда в Страсбург. Жертвата М.Н. е вече на 32 години. Тя ще получи 15 000 евро за нарушените от държавата забрани за нечовешко и унизително отнасяне, както и на личния и семеен живот.
Казусът, описан от съдиите в Страсбург, не може да даде смислено обяснение за действията на полицията, следствието и прокуратурата.
Веднага след изнасилването, придружена от родителите си, М.Н. подава жалба, в която описва четиримата си нападатели, като съобщава и имената на трима от тях. Медицинското изследване установява, че тя действително е станала жертва на изнасилване. Тримата посочени от нея са разпитани и те признали фактите, включително посочили и четвъртия извършител.
През следващите дни М.Н. е направила два опита за самоубийство. По същото време след първоначалните бързи действия разследващите просто спират да работят по делото.
От 5 октомври 1994 г. до 19 октомври 2004 г. не са предприети никакви стъпки да се продължи разследването. На 19 октомври 2004 г. обвинените били разпитани отново, при което те оттеглят показанията си и отричат обвиненията.
В началото на 2006 г. адвокатът на М.Н. подава жалба до прокурора срещу продължителността на разследването, като обръща внимание и на риска да изтече давността по делото. Реакция обаче няма и през април 2006 г. наказателното производство е частично прекратено срещу двама от нападателите поради изтекла абсолютна давност, защото към момента на престъплението те са били непълнолетни.
Третият е осъден на пет години затвор, като съдът приема забавеното разследване за изключително смекчаващо вината обстоятелство. Докато е изтърпявал присъдата си, осъденият е починал при катастрофа.
Въпреки че са разбрали кой е четвъртият от групата изнасилвачи, властите приемат, че той е останал неизвестен.
Според съда в Страсбург десетгодишната пасивност на разследващите органи е компрометирала ефективността на необходимото разследване.
Пред "Правен свят" адвокатът по делото пред съда в Страсбург Снежана Стефанова заяви, че заради изтеклия давностен срок е бил отхвърлен и гражданският иск на пострадалата. Никой обаче няма обяснение защо се е стигнало до това десетгодишно забавяне на делото.
"Нито е било спряно, нито е било прекратено. Просто не се е случвало нищо", обясни адвокат Стефанова.
По друго дело - "Червенков срещу България" държавата също е осъдена за нарушение на забраните за изтезания и нечовешко отнасяне, както и на правото на личен и семеен живот. Жалбоподателят е осъдил България за условията в Бургаския затвор и незаконното контролиране на кореспонденцията с адвоката му. Той ще получи обезщетение от 4 000 евро.
По делото "Савови срещу България" държавата е осъдена на обезщетение от 4500 евро за морални вреди и 2000 евро за разноски. По това дело Александър Савов и семейството му съдят държавата заради нарушения на личния живот и липса на ефикасно вътрешно-правно средство за защита. Той е бил шеф на полицията в Смолян и е бил подслушван в това му качество, като разрешението за следенето е издадено от съда незаконно.
По делото "Стамос срещу България" държавата е осъдена за нарушение на правото на свободно придвижване. Жалбоподателят, български гражданин, живеещ в Шефилд, Великобритания, не е поискал обезщетение.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
32 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
В демократичните държави правата на гражданите се гарантират от правната система. Затова западните демократични държави се наричат "правови държави". В България правата на гражданите не са гарантирани. Гражданите са оставени на произвола на съдбата. Единственият им изход е Съдът по правата на човека в Страсбург.
За нас българите е ясно какво е станало. Четвъртият просто е бил син на местен дерибей, с връзки в прокуратурата и полицията. Достатъчно е да има връзки само в местната прокуратура или местната полиция и готово, може да блокира и забавя дело до безкрай. Така щеше да стане и с убииците на Стависки, ако не бе намесата на френският посланик.
Хляб има!!! Криза няма, съд няма, държава няма!!
"Нито е било спряно, нито е било прекратено. Просто не се е случвало нищо." Т.е.???? И какво следва срещу когото трябва?
Извинете - сбъркал съм сумата. На Марковска ще се изплатят двадесет заплати при пенсиониране в размер на около 100 хил. лв!
Да се въведе пряк избор на съдии и прокурори или дори частни съдии (както частните нотариуси или частните съдебни изпълнители)! Това ще има повече конкуренция и ще бъдат отговорни директно пред хората!
Така ще бъде, докато безотговорността на държавните служители не се инкриминира.
Поддържам казаното от 14
Защо държавата (т.е. всички ние) плащаме тези пари??? Прокурори, съдии, следствие - конкретните ВИНОВНИ за конкретните дела би трябвало да плащат. Те получават огромни заплати, не плащат осигуровки, вземат рушвети от престъпниците чрез адвокатите. Докога???