Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Десет години концесията на ски зоната над Банско е била без контрол

Отговорност за това носят бившите министри Джевдет Чакъров и Нона Караджова

23 коментара
Десет години концесията на ски зоната над Банско е била без контрол

Министерството на околната среда и водите не е осъществявало адекватен и ефективен контрол по изпълнението на концесията на ски зона Банско през първите ѝ десет години. Правилата за контрол са утвърдени от министъра на околната среда и водите чак през 2011 г. като целият период на концесия е 30 години. Ведомството не е отстранявало своевременно и възникващите проблеми. Това са основните изводи от одита на Сметната палата на договора за концесия на ски зоната в Банско с "Юлен", зад която стои банкерът Цеко Минев.

Резултатите от проверката са публикувани на страницата на Сметната палата.

Отговорност за допуснатите нарушения носят министрите на околната среда и водите Джевдет Чакъров и Нона Караджова, управлявали в рамките на този период.

Без санкции при нарушения

Ревизията констатира още, че договорът не сдържа клаузи за санкции при системно неизпълнение от страна на концесионера на основни задължения и параметри. Неустойки са предвидени само при забавено плащане на концесионното възнаграждение.

Концесионерът "Юлен" е изпълнил основното си задължение за инвестиции. Клаузите по ползването на концесионната територия, начинът на определянето и внасяне на концесионно възнаграждение към държавата обаче са непълни, непрецизни и не са достатъчно ясни, констатира Сметната палата.

Осем години контролът по договора не е структуриран съгласно изискванията на Закона за концесиите. Не са били определени длъжностни лица, които отговарят за проверките, до края на 2009 г. Контролът по изпълнението на концесионния договор пък не е осъществяван от специализираната администрация и не е обособен като самостоятелна функция до края на 2011 г., констатират проверяващите.

Министърът на екологията утвърждава вътрешните правила за контрол по изпълнението на концесията през 2011 г., но те не са изчерпателни, смята Сметната палата. "Уредените в тях функции и взаимодействия са на хоризонтално ниво – "дирекция", което затруднява проследяване на изпълнениетона концесионните задължения, посочват одиторите.

Според тях неправомерно на концесионната територия има ски съоръжения, собственост на трети лица. Тяхната площ не е изключена от общата концесионна площ, което е в противоречие с действащата нормативна уредба в областта на концесиите.

Да се изчисти въпросът с концесионната площ

Окончателно изясняване на въпроса за размера на ползваната концесионна площ е основната препоръка, която трябва да изпълни министърът на екологията. Това трябва да се случи в срок от четири месеца, посочва Сметната палта.

Това е казусът, по който от години спорят природозащитници и концесионер. Екоминистерството установи в началото на 2011, че "Юлен" е излязла извън границите на концесията и последваха над година и половина преговори по установяване на реалната площ на концесията. В края на миналата седмица спорещите страни подписаха споразумение, в което установяват, че има съществени разлики между предмета на обявената от Министерския съвет концесия, договора за управление на ски зоната и териториално-устройствения план на терена, одобрен от община Банско. В трите документа има записани различни размери на дадените на "Юлен" територии от Национален парк "Пирин".  

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.

23 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #23

    Банско и Разлок и околности станаха "мъртви" раионии ще станат още по-мъртви, като кметът Каракачанов и настоящия такъв позволяваха и позволяват всяка пошлост в проектите, но важното е парата да падаше и да пада в техните джобове. Срамота хоспода управници от ВРМО и ГЕРБ.

  2. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #22
  3. Анонимен
    #21

    Докладът на Сметната палата отново е четен избирателно - основен пропуск в информацията е, че проверяваният период е от 2001 г. и тогава министър на околната среда е Долорес Арсенова, сигурно случайно изпусната при споменаването на другите двама. А за периода 2009 г. - 2011 г., когато все пак от страна на Регионалната инспекция по околната среда и водите - Благоевград е осъществяван контрол на дейността на концесионера по съответните специални закони, са издадени шест наказателни постановления на

  4. Анонимен
    #20

    Ако служебното правителство подпише промяната на ПУ на НП Пирин, ще докаже, че е част от мафията на ГЕРБ, Цецо, Цеко и сие. Сега е моментът да се разграничи, иначе ще отиде в забвение. Вече направи един гаф като остави бластните управители. Ако обаче успее да даде на хората поне малко справедливост, ако проведе честни избори, то може да остане да управлява и след тях.

  5. Анонимен
    #19

    " ... Отговорност за допуснатите нарушения носят министрите на околната среда и водите Джевдет Чакъров и Нона Караджова, управлявали в рамките на този период." - цитат от публикацията. Сега остава да попитаме: - къде е Долорес Арсенова? Договорът е подписан 2001 година. До средата на 2005 година, тя е министър. Защо само цитираните двама носят отговорност? Те не са ми симпатични, но все пак трябва да има обективност. Нима тя е осъществявала контрол? И как този котрол е изпаднал от 10-те години, като проверката обхваща периода до 2011 год., вкл.?

  6. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #18
  7. Анонимен
    #17

    От тази снимка се вижда мащабът на унищожението. Повече такива снимки трябва да се публикуват от медиите. Хората трябва да са наясно какво е направил и прави Цеко от Алеко. Бойкот на единствената българска банка ПИБ,... където той е шеф. Така излиза.

  8. Анонимен
    #16

    4, като подкрепяш "зелените" защо тогава ПП "Странджа", ПП "Златни пясъци", ПП "Сините камъни" и ПП "Врачански Балкан" са в окаяно състояние и защо Тома Белев като лидер на неправителствени "зелени" организации нищо не прави? Нали уж е инж. и професор? Къде отиват всички тези знания? Или си използва науката за собствени пособи ...

  9. Анонимен
    #15

    "...МОСВ не е осъществявало адекватен и ефективен контрол..." - Зависи какво се разбира под адекватен контрол. По презумпция, както мислим ние обикновените хора, министерството би трябвало да защитава обществения интерес, да пази околната среда и природните богатства. Така си мислим ние. Реалната активност на държавното управление обаче е друга. Работа в защита на интересите на олигарсите. Премахване на пречките пред тях независимо какво поискват и какво планират да правят. При това законите могат

  10. Анонимен
    #14

    Аре, стига глупостите. Банско се разви страхотно през последните години. Стига с тези псевдо еколози, които се опитват да се докопат до властта. Сега използват всички сили, за да привлекат повече гласове и да гушнат милиончето. Мизерници, нещастни.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.