Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Десет хиляди магазина започват да изкупуват стъклени бутилки от бира

1 коментар
Десет хиляди магазина започват да изкупуват стъклени бутилки от бира

Най-големите пивоварни компании в България в сътрудничество с десет хиляди квартални магазина в цялата страна започват инициатива за обратно изкупуване на стъклените бутилки от бира, обявиха от Съюза на пивоварите в България по време на традиционния пролетен бирен салон, провел се във вторник.

Кампанията "Върни ме" има дългосрочни амбиции и цели разрастване в още повече малки търговски обекти, така че хората да могат да връщат празните бирени бутилки в съседната бакалия.

Стикер със знака на кампанията ще ориентира потребителите къде могат да върнат бирения амбалаж. Ще се приемат обаче само стъклени бутилки от бира, които са за многократна употреба и на етикета им има знак "Върни ме". Тези за еднократна употреба няма да се приемат и е редно да се изхвърлят в контейнерите за разделно събиране на стъкло, за да бъдат рециклирани, обясниха от съюза.

Целта е да се повиши събираемостта на стъклените бутилки, които могат да се използват многократно в производствения процес, преди да стигнат до рецикрилане. Това спестява въглеродни емисии, ресурси и енергия, което спомага за опазването на околната среда.

Употребата на оборотни стъклени бутилки може да намали до 10 пъти замърсяването на въздуха. Многократно използваният амбалаж пести около 70-80% от електрическата енергия, необходима за производството на нови. Използването на 1 тон стъклени бутилки за многократна употреба спестява приблизително 315 кг СО2, според изнесените от Съюза на пивоварите данни.

Рециклирането също е важно – през 2021 г. в Европейския съюз са преработени около 74% - или близо 11.6 млрд. броя от пуснатите на пазара стъклени бутилки за бира. Данните за България са за рециклирани през последните години 83 на сто от стъклените опаковки. През 2022 г. на пазара у нас са пуснати около 33.5 милиона стъклени бирени бутилки за многократна употреба с общо тегло над 11 650 тона. Значението на оползотворяването на опаковките ще продължи да нараства в контекста на кръговата икономика и пестенето на ресурси, посочват от браншовата организация.

След връщането на бутилките в пивоварните те преминават през почистване и дезинфекция, както и анализ на стъклото, преди да влязат отново в производство. ,

"На всеки етап от бутилирането показателите на бутилките много строго се следят, за да се определи нивото на издръжливост и качества на стъклото. При правилно съхранение стъклените бутилки запазват свежестта, аромата и вкуса на бирата за дълъг период от време и се считат за класика в бирената култура", коментира технологът Атанас Атанасов - експерт с международен опит в производството на пиво.

"За Съюза на пивоварите кампанията "Върни ме" е много важна, тъй като с обратното изкупуване на бирените бутилки за многократна употреба се насърчават практиките на кръговата икономика и въвеждането на системи за връщане на амбалажа, наричани "депозитни системи" или DRS", коментира по време на бала Ивана Радомирова, изпълнителен директор на СПБ.

Тя допълни, че в момента Европейският парламент разглежда нов Регламент за опаковките и отпадъците от опаковки, според който до 2030 г. поне 10% от пусканите на пазара опаковки за бира трябва да са за многократна употреба. Общо за всички видове стъклени бутилки следва да се постигне 75% рециклиране, а във всяка опаковка трябва да се влага рециклиран материал. Предвижда се и депозитните системи за обратно изкупуване на опаковки от бира, безалкохолни напитки и бутилирани води също да станат задължителни.

Стъклото се рециклира стопроцентово и може да бъде използвано повторно под друга форма. Важно е да не изхвърляме стъкления амбалаж сред природата, тъй като той не се разгражда по естествен път вследствие на природни или климатични условия. Когато попадне в околната среда, стъклото може да остане там за следващите 1 000 000 години, припомнят от Съюза на пивоварите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Това беше не лоша соц практика от моето детство. После дойдоха пластмасовите бутилки. Леко вредни. Ако обръщаме внимание на екология и здраве, колко екологично е България да внася чесън, картофи, домати и 80% селско стопанска продукция от хиляди километри? Да се изразходва гориво с въглероден отпечатък. Вместо да се произвежда в България, каквото може в близост до големите градове. Като ученик бях на бригада за домати край София

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.