Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Десетки хиляди на протест в Мианмар въпреки интернет блокадата

0 коментара
Десетки хиляди отново призовават да се освободи Су, сн. ЕПА/БГНЕС

Въпреки блокирания интернет, който трябваше да заглуши и намали демонстрантите срещу военния преврат в Мианмар, десетки хиляди протестиращи се изсипаха по улиците на Янгон в неделя, предадоха световните агенции.

Митингът край университета в Янгон идва след големите протести в събота в цялата страна, осъждащи преврата при който на 1 февруари бе свалено цивилното правителство на Аун Сан Су Чжи.

Сили за борба с безредиците бяха изпратени на мястото на протета.

Под шума на клаксони, демонстрантите издигнаха транспаранти с надписи "Справедливост за Мианмар" и "Не искаме военна диктатура", докато други развяха червените знамена.

Протестиращите скандираха "Освободете майка Су". Други носеха знамена в цветовете на нейната Национална лига за демокрация и се поздравяваха с три пръста - вдъхновен от филмите "Игрите на глада", които станаха символ на съпротива по време на продемократичните протести в Тайланд миналата година.

Нарастването на популярното несъгласие през уикенда преодоля национална блокада на интернет, подобна по мащаб на по-ранното спиране, което съвпадна с ареста на Су Чи и други висши лидери в понеделник. Онлайн призивите за протест срещу действията на армията предизвикаха смели прояви на неподчинение, включително нощните оглушителни прояви на хората, които блъскаха по тенджери и тигани - практика, традиционно свързана с изгонването на злите духове.

Затова хунтата нареди на телекомуникационните мрежи да замразят достъпа до Фейсбук, изключително популярна услуга в страната и може би основен начин за комуникация. Платформата беше домакин на бързо разрастващ се форум "Движение за гражданско неподчинение", който вдъхнови държавните служители, здравните специалисти и учителите да покажат своето несъгласие, като спряха работата си.

"Военните и полицията на Мианмар трябва да гарантират, че правото на мирни събрания се зачита изцяло и демонстрантите не са обект на репресии", пише в туит на службата за правата на човека на ООН след протестите в събота.

Мониторинговата група Netblocks заяви в неделя, че Мианмар "остава в затъмнение на интернет в национален мащаб", като само 14 процента могат да достигнат до обичайния канал за комуникация.

"Генералите сега се опитват да парализират движението на съпротивата на гражданите - и да държат външния свят "на тъмно" - чрез намаляване на почти целия достъп до интернет", каза Том Андрюс, специален докладчик на ООН за правата на човека в Мианмар.

Освен Су Чи и някои от нейните топ помощници, досега са задържани десетки. Точният брой на арестите все още не е известен, но Асоциацията за подпомагане на политическите затворници заяви в събота, че над 150 души все още са в ареста.

Слуховете, че Су Чи е била освободена, предизвикаха кратки, но бурни улични тържества сред нейните поддръжници в събота, преди да бъдат отречени от нейния адвокат, който каза, че тя остава в ареста.

Су Чи не е виждана публично след преврата, но говорител на партията заяви в петък, че е "в добро здраве".

Превратът беше широко осъден от международната общност, като президентът на САЩ Джо Байдън отправи призиви към генералите да се откажат от властта и да освободят арестуваните при репресиите след преврата.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.