Високоскоростен влак, пътуващ по линията Страсбург-Париж, е дерайлирал в четвъртък сутринта.
Машинистът е в критично състояние, а 20-ет от пътниците са пострадали, съобщи говорителка на френските железници.
"Влакът TGV е дерайлирал на около 30 километра северозападно от Страсбург. Инцидентът е станал около 7:40 часа, само 20 минути, след като композицията е тръгнала от Страсбург", допълни говорителката.
Във влака е имало 300 души.
Пътници разказаха, че са чули внезапен удар, след което влакът излязъл от релсите.
На място са изпратени десетки спасителни екипи. Машинистът е транспортиран в болница с медицински хеликоптер.
Предполага се, че причина за днешната катастрофа е свличане на насип върху железопътната линия.
По време на инцидента влакът се е движил с около 270 км/ч.
Движението по жп линията между Страсбург и Париж е пренасочено.
През 2015 г. високоскоростен влак дерайлира между Париж и Страсбург по време на тестови пробег преди линията да бъде пусната в действие. Тогава загинаха 11 души, припомня Ройтерс.
Ключови думи
За честна и независима журналистика
Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
5 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Учудващо е колко бързо българските медии реагират на всякакви инциденти, катастрофи и аварии, случващи се в Западна Европа. По-бързо и по-подробно, отколкото за издънките в България:) За да не се троли по темата: инцидентът е следствие на необичайно дълго продължилите и необичайно обилни дъждове, които предизвикаха свличане на част от страничния насип върху релсите. Трасето на TGV в по-голямата си част е вкопано или оградено от насипи. Тази зима бурите във Франция се редуват една след друга и вали …
почти нон-стоп. За съжаление и такива неща се случват. А скоростните влакове са такова благо, което едва ли някога в България ще се случи, така че, колеги, няма смисъл да се сравняват френската и българската ЖП инфраструктури.
Така и не мага да разбера някои неща.Първо какво ни показвате на снимката-Мястото на катастрофата или как изглежда т.н. "скоростен"влак и защо България е пълна с толкова много м.а.л.о.у.м.н.и.ц.и които се пробват да "умозаключават" с други думи да пишат не върху това,което е написано в статията.
Насилие на Лионската гара: Добре дошли в мултикултурното
Автор: Ив Мамаму', “Фигаро”05.03.2020 08:51
Мултикултурното общество е общество с множество конфликти. Ив Мамаму' е журналист, автор на книгата Le Grand abandon. Les élites françaises et l’islamisme (Голямото изоставяне. Френските елити и ислямизмът, 2018). Ще трябва да свикнем. Населението на една страна, която приема стотици хиляди “бежанци” всяка година, трябва да свикне (също) с факта, че ще вижда разгръщането на своя земя на войните …
и конфликтите, от които същите тези бежанци са избягали от родните си страни. Парижаните, които са се намирали в района на Лионската гара в късния следобед в петък, 28 февруари, трябва да са се питали слисани за причината за това насилие - запалени коли, скутери и кофи за боклук - развилняло се на френска земя. Ето че конгоанците, противници на режима на президента Чисекеди в Конго, са сметнали за добре да изразят враждебността си към конгоанската звезда Фали Ипупа, смятан за твърде близък на сегашния режим, който имаше концерт в спортната зала “Берси”. Насилието беше толкова значително, че полицията обяви, че е извършила 37 ареста и е съставила 54 акта.
Тези насилия, неразбираеми за неконгоанците, които живеят във Франция, са вносни конфликти.
Това вносно насилие е дело на нови имигранти. Това насилие се случва, когато една страна се обяви за място на имиграция, което не подбира “бежанците”, които приема на своя земя и дори се отказва от всякакво усилие да ги интегрира. Така Уили Дендебе, опозиционер, се възмути пред АФП от провеждането на концерта: “Тук съм от 30 г. заради тях! 30 г. и ги оставят да пеят тук, във Франция, сякаш нищо не се е случило. Така че да, ние сме ядосани!”.
Но това вносно вътрешноетническо насилие може да приеме формата на междуетнически конфликти, както сбиването с хладно оръжие между петдесетина мигранти в Уистреам, в момента, в който конгоанците вилнееха в Париж.
“Антиционизмът” от мюсюлмански произход, появил се в зората на 2000-те г., който кара днес мюсюлмански демонстранти да крещят “смърт на евреите” всеки път, когато демонстрират за Палестина, също е вносен конфликт. Смъртта на Сара Халими, пребита с юмруци и изхвърлена през прозореца от Кобили Траоре, е вносен конфликт: така джихадистите от “Ислямска държава” уреждаха конфликтите си с християните, йезидите и всички немюсюлмани в Сирия и Ирак.
Хилядите жителки на Кьолн, нападнати сексуално на 31 декември 2015 г. от новопристигнали мигранти, също не разбраха веднага, че и те преживяват “вносен конфликт”. Те не разбраха веднага, че милион и половин мигранти от Азия, Африка и Близкия изток, почти всичките мъже, не възнамеряват да се откажат от отношението си към жените в родните си страни. Както писа алжирският писател Камел Дауд в началото на 2016 г., “бежанецът или имигрантът ще спаси тялото си, но няма да отстъпи толкова лесно от културата си и това често се забравя с пренебрежение. Културата е това, което му остава, изправен пред изкореняването и шока от новите земи. Отношението към жената, фундаментално за модерността на Запад, ще остане задълго неразбираемо за него”. Така че
сексизмът, който вилнее в мюсюлманските страни, ще бъде пренесен със същото насилие на европейска земя.
Хората, които са гледали церемонията на Сезарите по телевизията, може би не са разбрали думите на чернокожата актриса Айса Майга: “Всеки път, когато се окажа на такова голямо събиране на гилдията, не мога да се въздържа да не преброя колко са чернокожите в залата”. Само че Айса Майга не беше на “голяма събиране на гилдията”, а по телевизията, пред цялото френско население. Както конгоанците на Лионската гара или мигрантите в Уистреам, тя уреди публично един расов, свой конфликт. Айса Майга държеше да изобличи френското общество и киносредата като страшно расистка. Тя не каза колко чернокожи би трябвало да има в залата, за да не смята за расистка професионалниия сектор, в който работи и непрекъснато снима филми. В залата имаше хора, които аплодираха Айса Майга. Несъмнено същите, които станаха и си тръгнаха, когато филмът на евреина Роман Полански “Аз обвинявам” беше награден.
Добре дошли в мултикултурното общество.
Заглавието е на “Гласове”. Оригиналното заглавие е: Violences à la gare de Lyon: «Une société multiculturelle est une société de conflits multiples».
Превод от френски: Галя Дачкова
КО?НЕ! Това нали се случваше само в България,заради старата ЖП система ,и остарелите и калпави влакове,които има БДЖ?!
ИД