Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Десни депутати предупредиха за морални рискове с новия закон за трансплантациите

4 коментара

Комисията по правата на човека и вероизповеданията към Народното събрание одобри във вторник двата проекта за промени в Закона за трансплантация на органи, тъкани и клетки, внесени от  правителството и от депутатите Борислав Китов (БНС) и Лъчезар Иванов (НДСВ). Дискусия предизвика заложения в проектите текст, че донор става всеки, който изрично не заяви своето изрично несъгласие.

Миналия петък парламентът реши да не гласува на първо четене на двата законопроекта, докато тази комисия не даде официалното си становище. Тогава депутатите се обединиха около идеята, че гласуваното решение не трябва да бъде политическо, а морално и по този начин да се съобразява с правата на човека и свободата на религиозно изповедание.

Промените предвиждат при даряването на тъкани, органи и клетки вече да се приема, че пациентът приживе е дал “съгласие по подразбиране”. Донорството ще е невъзможно единствено, ако приживе лицето е декларирало своето несъгласие.

Вносителите и на двата законопроекта посочват, че така ще се насърчи даряването на органи у нас. По данни на изпълнителната агенция по трансплантация от осем милиона български граждани, едва 1500 са изразили своята воля. В момента за трансплантация на бъбрек чакат 447 души, на сърце – 47 души, на черен дроб – над 20 души.

В момента българските граждани изрично трябва да заявят желание да станат дарители след смъртта си като липсата на подобно заявление се смята за “несъгласие по подразбиране”.

Николай Михайлов: Българският народ ще стане потенциален донор

Николай Михайлов (ДСБ) заяви, че ако бъде узаконено “съгласие по подразбиране” ще превърне целият народ в потенциален донор, без дори да знае това. Той изрази опасение, че ако бъдат приети от парламента без обществен консенсус и дискусия, двата законопроекта могат да създадат предпоставки донорството да бъде извършвано небрежно и манипулативно. Той апелира за добра организация на донорския процес, за да се спечели доверието на обществото към процедурата по извършване на трансплантации.

По време на дискусията Иван Сотиров от ОДС заяви, че промените трябва да защитават човешките права и затова всеки български граждани трябва да бъде информиран в писмен вид за измененията, които ще бъдат направени по отношение на донорството. Той каза, че и двата законопроекта не гарантират това право.

Според него това трябва да стане с помощта на общините. Той настоява в законът да бъде записан и срок, за да може гражданите да решат дали искат да бъдат донори след смъртта си или не.

Той определи “съгласието по подразбиране” като “морален шантаж”, тъй като бързането да се приемат промените, за да се помогне на нуждаещите хора, които чакат за трансплантация, нарушава правата на другите, които могат да дарят органи.

Герджиков е за “съгласието по подразбиране”

Председателят на комисията Огнян Герджиков (НДСВ) подкрепи законопроектите, тъй като той защитава тезата "да се презумира съгласието на всички", а който не е съгласен да дари органи, да го заяви.

Хасан Адемов (ДСП) призова законопроектите да бъдат подкрепени от комисията, защото освен спорната теза за начина на даряване на органи, те хармонизират българското законодателство с европейското. Директивата на ЕС обаче не посочва как да бъде декларирано съгласието на гражданите за донорство, уточни той.

Адемов апелира в пленарна зала всеки да гласува според това дали смята, че “несъгласието по подразбиране” или “съгласието по подразбиране” е правилно.

Църквата подкрепя донорството, но само при изрично съгласие

Заместник-председателят на комисията Ахмед Юсеин (ДПС) каза, че мюсюлманската вяра не разрешава донорството. Въпреки това той заяви, че подкрепя двата законопроекта, тъй като по този начин се спасяват човешки животи. Той заяви, че практиката за даряване на органи чрез информирано съгласие от години е въведена в Турция и Пакистан.

Неврокопският митрополит Натанаил каза, че Светият синод няма официална позиция по въпроса, защото за промените в Закона за транпслантациите са били уведомени в петък. Той обаче обясни, че Българската православна църква подкрепя позицията на Вселенската патриаршия, че вземането на органи след смъртта може да става само с изричното съгласие на всеки гражданин. Той уточни, че християнската религия възпитава в обич към ближния, но преди всичко уважава свободната воля на всеки човек.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. craghack
    #5

    Всеки здрав, млад човек ще бъде зависим от благоволението на шепа доктори, ако не дай си боже попадне в болница. Знаем много добре колко "висок" е морала на лекарското съсловие.

  2. conservator
    #3

    a shto se otnasia do parite .Dyrjavata ne bi triabvalo da plashta podobni operacii.Ima si fondacii i 4astni fondove, bankovi krediti i spestiavania.

  3. възмутен
    #2

    Не съм против донорството. Но не може да продаваш гражданите на една цяла държава на парчета. Наистина искам да разбера в коя държава в Еропа има такъв закон - съгласие по подразбиране. Или просто както ще станем помийната яма на Еропа така ще станем и банката за органи на Европа.

  4. Добри Божилов
    #1

    Проблемът изобщо не е в моралната област, а е в парите. Всяка трансплантация е много скъпа и държавата няма да може да плати, ако се намерят повече донори. Затова преди няколко години беше отменено това, което сега връщат - съгласие по подразбиране. Това беше предишният модел, но го премахнаха уж защото обществото се страхувало. Всъщност България няма пари да налива средно по 100 хиляди лева за спасяването на един нуждадещ се от трансплантация и затова се търси заобиколен метод услугата да се откаже

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.