Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Десните: Данъчните идеи на кабинета говорят за липса на икономическа стратегия

17 коментара

Управляващата коалиция няма концепция за развитието на икономиката и това се отразява на предложенията ѝ за промените в данъчното облагане. Тази позицията на СДС изрази във вторник депутатът ѝ Мартин Димитров, който още преди две години пръв предложи въвеждането на плоския данък и възобнови предложението си в края на миналата година при обсъждането на данъците за 2007 г.  

Сега от управляващата коалиция са на път да опорочат тази идея, коментира Димитров. С въвеждането на предложения вариант на плосък данък за доходите до 400 лева ще се увеличи данъчното облагане, а за тези над тях ще има намаляване на данъчното бреме. Въвеждането на една ставка има смисъл, ако спечелят всички социални групи. Тогава ще има стимул да се плащат данъци и предпоставки да се свие сивата икономика, обясни още Димитров.

СДС смята да подкрепи въвеждането на данъка от 10% върху всички доходи, ако бъде запазен необлагаемият минимум и нормативно-признатите разходи, комбинирани с намаляване с 6 пункта на осигурителната тежест.

Депутатът бе подкрепен и от лидера на синята партия Пламен Юруков, според когото принципно идеята за плоския данък не е лоша.

“Наша основна цел си остава реформата на публичния сектор, защотои 8% да стане плоският данък, при положение, че бюджетът се прави по същите методи, както преди 30 години, дори и от същите хора, България не я очаква много светло икономическо бъдеще”, коментира Юруков.

Членът на ръководството на ДСБ Димитър Бъчваров също оцени като самоцелно въвеждането на плоския данък на фона на запазването на същия дял на преразпределение на бюджета.

ДСБ отдавна предлагаше да се премахне диспропорцията в облагането на труда и на капитала, като облагането на труда се снижи до това на капитала, каза пред Mediapool Бъчваров. В този смисъл въвеждането на ставка от 10% за доходите на гражданите е положителна стъпка, но лишена от логиката на цялостни данъчни промени.

В политически смисъл трябва да се отговори на въпроса кого натоварва и кого разтоварва този данък. Ако се натоварват хората с ниски доходи, как ще избягаме от проблема, че в България доходите са най-ниските от цяла Европа, попита Бъчваров. В тази връзка какво обяснение може да се даде на предложението да се премахне необлагаемият минимум, при положение, че той се въвежда, за да гарантира екзистенц минимума, каза още експертът.

По отношение на евентуалното премахване на нормативно-признатите разходи той предположи, че то се предприема за “целите на облагането”, което ще рече опростяване на администрирането на данъка.

НДСВ се оправда с МФ  

На този етап НДСВ не иска да се ангажира политически с преодоляването на проблема с облагането на ниските доходи с плосък данък от 10%, заяви пред журналисти след срещата на ръководството на партията председателят на новия ѝ политически съвет Милен Велчев. Уточнявайки, че говори като финансист, той каза още, вижда три механизма за решаване на проблема – единият е запазване на необлагаемия минимум, но в по-малък размер, а не 200 лв. Вторият вариант е рязко вдигане на минималната работна заплата, което също не е фискално обосновано, а третият вариант е пряко договаряне на синдикатите и работодателите за увеличаване на доходите.

Според Велчев вдигането на минималната заплата не е добър вариант, защото, за да се компенсира данък между 8 и 20 лева, заплатата трябва да стане 400 лева.

Той прехвърли отговорността за схемата на предлагания плосък данък с премахване на нормативно-признатите разходи на Министерството на финансите (МФ), чийто експерти я предложили на лидерите на тройната коалиция и на правителството, които я приеха на заседанието си в Евксиноград в неделя. На заседанието бяха не само лидерът, но и министрите на НДСВ.

Велчев повтори, че коалицията е поела ангажимент да компенсира хората с ниски доходи. Според него въпросът с признатите разходи остава висящ и ще бъде решен в скоро време.

Финансовият министър обеща да не вдига други данъци

В коментар пред БНР финансовият министър Пламен Орешарски обеща във вторник, че други данъци от следващата година няма да се увеличават. Той аргументира и въвеждането на ставката от 10%.

“Според мен данъкоплатците трябва да са доволни от въвеждането на ставка от 10% вместо от 15%. Тя е възможно най-ниската, която няма да доведе до значими фискални проблеми, защото фискалната стабилност е също доста важна”, каза Орешарски. По повод на премахването на нормативно-признатите разходи за свободните професии той обясни, че и сега ефективната ставка върху доходите се колебаела между 10 и 15%.

Орешарски също обеща, че успоредно с въвеждането на плоския данък ниските доходи ще бъдат индексирани или коригирани, така че “нетният разполагем доход на никого да не падне под сегашните равнища”.

Синдикатите са против

Политически конюнктурно и с непредвидими последици нарече въвеждането на плосък данък КНСБ. Предлага се необмислена политика, в която се посяга и на и без това ниските възнаграждения на преобладаващата част от трудещите се, заявиха в декларация от синдиката. Оттам заплашиха, че ще предприемат “всички възможни и допустими от закона действия, за да не допуснат неговата политическа реализация”.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

17 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Mitko
    #20

    Premahvaneto na neoblagemia minimum e svrah-dyasna danachna politika. Takova neshto nyama nikade po sveta.

  2. iris
    #17

    i y nas niama da go ima ,inache bkpeto niama da specheli,chte ima neoblagaem minimum,ako ne chervenite babichki chte izvadiat tendjerite

  3. самюелсон
    #16

    че успоредно с въвеждането на плоския данък ниските доходи ще бъдат индексирани или коригирани, така че “нетният разполагем доход на никого да не падне под сегашните равнища”.тези съвсем започнаха да си говорят с шапката, кво значи тва, че шивачките в родопите, дет гърците им плащат на хартия минималната заплата Орешарски ше им даде пари ан ръка от бюджета за да си коригират данъка ли?глупостта от заразна се превръща в злокачествена

  4. И
    #15

    Защо плосък данък няма в никъде в цивилизована Европа а само в няколко пост-комунистически страни, главно бивши републики от СССР. Дали не е защото това е най-лесният начин да се узакони откраднатото - като платиш нисък данък върху огромна печалба!!!

  5. наивник
    #14

    Така най-евтино се перат пари! Е, за да се попълни бюджета юе трябва ниско платените да стягат колана. Ще се наложи и някои свободни професии да плащат, като не им приспадат необлагаеми разходи ама кой им е крив, да са прали пари! Така де, пък после на изборите дано мислим и за тези работи

  6. 666
    #13

    Е, по-тъпо племе от т.нар. "демократи" по нашите земи не се е срещало! Но, дали те са тъпи или смятат хората за тъпи е спорно! Още решението за "плоския" данък не е избистрено и прието и "демократите" зареваха като вдовици за.... Игнорираха уточнението, че ще се мисли за компенсиране на засегнатите с най-ниски заплати и оплакват болния преди да е починал! Ето за това, че не са конструктивна опозиция ще си останат в опозиция форевър!!!

  7. ИА
    #12

    Мисли се преди да предложиш нещо а не постфактум!!! Ти какво искаш да купим котка в чувал ли! Нима вярваш, че в последствие ще измислят нещо! И за какво ни е плосък данък! Те богатите вече стават страшно заинтересовани да си легализират богатствата! За целта им е важно да платят данъците а не да ги укриват! Искат да платят дори данъци върху по-голями от годишните си печалби, та белким изперат и преди награбените пари! И ще го направят и при Европейската данъчна система, ама им е по-изгодно да ни пробутат пост-социалистическата плоска система, та да платят по-малко със същия ефект! Иначе от плоския данък каква фаида има!

  8. Нето(чно)
    #11

    Не,че не ми се видят твойте пет да си ги сметнал точно по курс на € или $,ами бъди по-искрен да кажеш колко НЕТО получи на ръка на месеца.Може да добавиш и taxe-return,kато делен на 12 го прибавиш към месечната ти плата.Не ми се видиш на много парета,значи средната категория.Нали така?И като не си union member не си кой знае колко нависоко достигнал на господ дъждобрана.Ха!Ха!

  9. RAD
    #10

    Направих си труда да се поровя из различните варианти за промяна в данъчното облагане,които са били рагзлеждани в последните години и да посмятам малко с калкулатор...оказа се,че единствено при плосък данък от 10% държавата и богатите печелят.Като добавим към това и факта,че в България 80% от хората не взимат средногодишна заплата над 350 лв. нето (и то не защото са неквалифицирани,а защото пазарът на труда не е това,което трябва да е,както и социалната сфера) излиза,че социалната тежест за това

  10. наивник
    #9

    Не се правете на по-наивен и от мен. Даже аз разбирам, че плосък данък има само в няколко посткомунистически държави. Целта е да се озаконят евтино награбените богатства. Това се прави като се отчетат голями печалби (никой не пита реални ли са или са резултат на 10 години обиране на народа и държавата) и им се плати данък. Ама искат точно за това данакът за богатите да е малък пък бедните да плащат. Е, ако може и де се настроят едни срещу други. Защо хонорарите да имат нормативно признати разходи.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.