Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Десните в Германия подкрепят приемането на България в НАТО

0 коментара

Група депутати от фракцията на ХДС/ХСС предлагат Бундестагът да призове Федералното правителство да се застъпи за приемането в НАТО на няколко кандидати, сред които поименно е посочена и България. През последните години Словения, Словакия, Естония, Литва и България са постигнали забележителни успехи в политическите реформи, се изтъква в проектодекларацията на депутатите. В документа се отбелязва също, че приемането на България и Румъния в НАТО би дало осезаем принос за стабилността в разтърсваните от кризи Балкани.

Текстът на проектодекларацията бе представен на министъра на отбраната Николай Свинаров от Фолкер Рюе, заместник-председател на фракцията на ХДС/ХСС в Бундестага и бивш министър на отбраната на Германия. Това стана по време на завършилата вчера 38 конференция по въпросите на сигурността в Мюнхен. Във форума участваха министри на външните работи и на отбраната, парламентаристи, експерти по въпросите на сигурността, медийни специалисти.

България е представена от министъра на отбраната Николай Свинаров, зам. министъра на външните работи Петко Драганов, председателката на ПГ на ОДС и вицепрезидент на Европейската народна партия Надежда Михайлова, както и Бойко Ноев - директор на Европейската програма в Центъра за изследване на демокрацията и бивш министър на отбраната в правителството на ОДС.

В рамките на форума министърът на отбраната Николай Свинаров и зам. министърът на външните работи Петко Драганов се срещнаха с американските сенатори Джон Маккейн, Джоузеф Либерман, Джон Кайл, Чък Хейгъл и с конгресмените Дък Биройтер и Вик Снайдер.

Българските представители са имали отделни срещи и с Брус Джаксън, ръководител на Американския комитет за разширяване на НАТО, както и с посланика на САЩ в НАТО Никълъс Бърнс.

С американските представители е обсъждана българската кандидатура за НАТО, подготвяна за срещата в Прага. С Никълъс Бърнс е разгледано обществено-политическото развитие в България след парламентарните избори през юни, военната реформа и графика за унищожаване на ракетния комплекс СС-23. Очаква се в близките дни Бърнс да посети България начело на американска правителствена делегация с проучвателна мисия за подготовката на страната за присъединяване към НАТО

Министърът на отбраната Николай Свинаров и заместник-министърът на външните работи Петко Драганов се срещнаха в Мюнхен и с германския министър на отбраната Рудолф Шарпинг, който е изразил подкрепа за подготовката на България за членство в НАТО. На срещата била изтъкната необходимостта от по-нататъшно задълбочаване на двустранното военно сътрудничество, както и в рамките на международни мисии. Министър Шарпинг заявил също, че Германия е готова да разшири консултантската помощ, като изпрати в българското министерство на отбраната съветник по въпросите на военната реформа.

Двамата български представители на конференцията в Мюнхен разговаряли и със заместник-министъра на отбраната на Великобритания Адам Инграм.

Русия защити Иран и Ирак от обвиненията в тероризъм

В събота при откриването на конференцията домакинът на форума, баварският министър-председател Едмунд Щойбер подчерта, че сигурността трябва да бъде приоритет на приоритетите в Германия и в Европа. Международният тероризъм заплашва външната политика и сигурността, заяви Щойбер, който е номиниран за кандидат за канцлер на десницата на парламентарните избори в Германия през есента. "Без сигурност няма свобода, нито демокрация", каза Щойбер. Той допълни, че религиозният тероризъм представлява световна заплаха и призова за международно сътрудничество в опазването на сигурността. Европа има нужда от Съединените щати, подчерта Щойбер.

Американският заместник-министър на отбраната Пол Уолфовиц изтъкна пред делегатите на конференцията необходимостта НАТО да развива своя потенциал за борба с тероризма. "Борбата срещу тероризма, който, както ясно личи, е свързан с оръжията за масово унищожение, е част от основните задачи на НАТО", подчерта Уолфовиц, цитиран от АФП. Американският представител специално похвали усилията на някои мюсюлмански страни като Индонезия, Турция, Пакистан, Йордания и Мароко в борбата срещу тероризма. Той посочи Турция като пример за стремежа на мюсюлманския свят към демократично развитие и просперитет.

От своя страна генералният секретар на НАТО лорд Робъртсън разви по време на срещата в Мюнхен тезата за голямото изоставане на европейските и канадските партньори в НАТО от САЩ. Той заяви, че САЩ трябва да улеснят процеса на модернизация на европейската отбрана, като намалят ограниченията в трансфера на технологии и увеличат сътрудничеството във военната индустрия. По такъв начин според него Вашингтон ще подобри качеството на наличните възможности и координацията на силите. Ако САЩ не вземат подобни мерки, общите операции с някои от съюзниците, с НАТО или с други коалиции може да се окажат невъзможни. "Пропастта между американските сили, от една страна, и европейските и канадските сили, от друга, ще стане непреодолима", посочи Робъртсън. Според него при това положение САЩ ще бъдат изправени пред избора или да действат сами, или изобщо да не действат. А това по думите му не е никакъв избор, защото събитията в Афганистан са показали, че нито една съвременна военна операция не може да бъде водена само от една страна. "Дори свръхсилите се нуждаят от съюзници и коалиции", подчерта генералният секретар на НАТО.

Доказателство за популярността на НАТО е желанието на още девет държави да станат членове на съюза, отбеляза Робъртсън.

В конференцията участва и руският министър на отбраната Сергей Иванов, който се обяви срещу двойните стандарти в борбата срещу международния тероризъм. "Обезпокоени сме от съществуващите до този момент двойни политически стандарти към сепаратизма, религиозния екстремизъм и фанатизма", каза Сергей Иванов. Той съобщи, че в Афганистан е бил намерен видеозапис, доказващ връзката между чеченските и международните терористи. На видеокасетата била заснета среща на един от водачите на чеченските терористи Хатаб с международния терорист Осама бин Ладен.

Тероризмът влияе отрицателно на развитието на обществените отношения в Русия и редица близки до нея държави, посочи руският министър. Според него опасността от терористични действия в близко бъдеще не само ще се запази, но и ще се засили. "Ако противодействието срещу терористичните банди отслабне, има опасност те да се обединят и да дестабилизират обстановката в кризисните райони", подчерта Сергей Иванов.

Руският министър решително защити Иран и Ирак, обвинявани от Вашингтон, че подкрепят международния тероризъм. Няма никакви доказателства,че Иран е свързан с тероризма, подчерта Сергей Иванов. Той прикани в Ирак да бъдат изпратени наблюдатели и се обяви за вдигане на международните санкции срещу Багдад, тъй като те, по думите му, са неефективни.

"Разпространяването на оръжия за масово унищожение не се свежда единствено до Иран и Ирак. Русия има свой списък от неблагонадеждни държави", заяви руският министър на отбраната.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.