Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Десница и левица с еднакви аргументи срещу Изборния кодекс

14 коментара
Десница и левица с еднакви аргументи срещу Изборния кодекс
След няколкомесечно забавяне, очаквано, само с гласовете на депутатите от ГЕРБ и "Атака” в четвъртък на първо четене бе приет проектът за Изборен кодекс. "За" гласуваха 104 народни представители, 39 от ДПС и БСП бяха против, а 8 депутати от Синята коалиция и независими се въздържаха. В пленарна зала се чуха критики от страна на десницата и левицата, че ако не бъде променен между двете четения и не бъдат приети техните предложения, проектът ще затвърди досегашното статукво и няма да промени нищо съществено в изборното законодателство, както обеща в началото на мандата си ГЕРБ. Мая Манолова от БСП дори заяви, че с кодекса мнозинството обявява "война" на българските граждани и ще ги "демотивира още повече", тъй като създава "още повече препятствия" при избори.

Съпредседателят на ПГ на ГЕРБ и председател на временната комисия за изработване на кодекса Искра Фидосова обаче контрира Манолова, като попита дали на заседанията на комисията не е била само телом, а "духом в - Афганистан", която е непрекъснато във военни конфликти.

"Нали вие, по времето на управлението на тройната коалиция ги написахте тези закони, а сега ни обвинявате, че сме ги преписали и че не внасяме никакъв нов момент", обърна се Фидосова към Манолова. По думите ѝ най-после със законопроекта се "дава старт" за честни и открити избори.

"Не мога да се съглася с общи и демагогски изказвания", допълни Фидосова, като посочи, че критикуваното от Манолова, а преди това и от Екатерина Михайлова (ДСБ) премахване на избора на районни кметове в трите големи града – София, Пловдив и Варна - и намаляването на броя на общинските съветници, ще бъдат регламентирани и в други закони. С приемането на кодекса обаче това ще се затвърди, което е и от отстъпление от принципите на ГЕРБ за децентрализация на местната власт.

Павел Шопов от "Атака" също репликира Манолова като я попита за каква "честна игра" говори, след като от 1989 г. насам "БКП/БСП всички избори ги манипулирате", когато сте на власт.

Фидосова декларира, че управляващите са "спазили" поетия изборен ангажимент за унифициране на законодателството за различните видове избори и че с него ще се "провежда честен и демократичен изборен процес и ще се подобрят максимално правилата за избори".

Тя посочи и някои от "новостите" в кодекса – намаляване на преференцията за кандидати за евродепутите от 15 на 10 процента и въвеждане на 20-процента преференция за национален парламент. Сега избирателите не могат да пренареждат партийните листи за парламент, но пък според юристи високият праг на преференцията я обезсмисля.

Според други приети нововъведения регистриран независим кандидат вече няма да може да бъде вписван и в партийна листа, а допустимите средства за предизборна кампания нарастват на 4 милиона лева.

Синята коалиция: Остава възможността за местни бизнес и лобистки коалиции

Екатерина Михайлова заяви, че Синята коалиция няма да подкрепи проекта по 10 причини. "Първо, няма съществена промяна в изборните правила, нужни са много по-сериозни и смели крачки, за да се осигурят честни избори. Второ, българските граждани ще гласуват и избират много по-малко, ако кодекса бъде приет в този му вид. 1.7 млн. избиратели ще бъдат лишени от правото да избират районни кметове, кметове на кметства, 20 процента по-малко политическо представителство ще има в органите на местното самоуправление", заяви Михайлова.

Като трети аргумент срещу кодекса тя посочи факта, че не отпада имунитета на кандидатите. Като пример тя даде изказвания на премиера Бойко Борисов и шефът на парламента Цецка Цачева, които декларираха, че това ще се случи в бъдещия кодекс.

"Не се създадоха необходимите според нас предпоставки да бъде прекъснато образуването на местни бизнес-коалиции или коалиции, които преследват лобистки или корупционни интереси; не се създаде и постоянно действаща изборна администрация, която да действа професионално, а не политически и преследваща на моменти тясно-партийни интереси; няма го прокламираният и желан мажоритарен елемент, нямаше и смелост за промяна на изборните райони и да се намали процента на преференцията", каза още Михайлова.

Като друга слабост на проекта тя посочи въвеждането само експериментално на електронно гласуване.

"В чужбина няма да се създаде отделен избирателен район и ще продължи досегашната практика – българите зад граница да гласуват не за личности, а само за партии; създават се ненужни пречки при регистрацията на коалиции при избори за Народно събрание, за български представители в ЕП и за президент", коментира още тя. По думите ѝ управляващите не са спазили и намерението си да ограничат гласуването в чужбина само в българските посолства и консулства, а се запазва досегашната възможност да се откриват секции и извън тях, което създава предпоставки за манипулации.

"В голямата си част кодекса е механичен сбор от действащото законодателство, в него се наблюдава категоричен отказ на мнозинството да се реформира това законодателство", заяви от своя страна Ваньо Шарков (СДС). Според него ГЕРБ може да навакса пропуските, като направи съществени поправки в проекта между двете четения.

"Дискусия за хикса"

Мая Манолова обвини мнозинството, че е "на път ударно да приеме кодекса” и да "смачка дебата по този важен закон само в месеца” до Коледната ваканция на НС.

Колегата ѝ Янаки Стоилов пък коментира, че дискусията, която продължи почти 5 часа, се е ограничила около по-несъществения въпрос дали избирателят да бъде задължен да гласува само със син химикал и със знака х.

По думите му има препоръка кодекса да бъде изпратен на Венецианската комисия в периода между двете четения. Той смята, че в проекта съществува тенденция, която води до увеличаване на контролирания вот. Според депутата се отнемат права на гражданите за пряк избор на районите кметове и кметовете на малките населени места, което "е трайна тенденция на пренебрегване на хората от периферията”.

"Ние този път ще спазим всички препоръки, ще спазим нашите обещания преди изборната година да приемем и на второ четене Изборния кодекс", отговори Искра Фидосова.

Тя посочи, че има над 15 конкретни мерки за прекратяване манипулирането на вота и заяви, че е крайно време да се спре със спекулациите. "Най-после въведохме изискването за уседналост, ограничихме възможността за гласуване на две места", каза тя.

По думите ѝ има и предвидена полиграфическа защита на бюлетините и протоколите за изборните резултати, въведени са изисквания за минимално тегло и плътност на хартията, за да не се вижда кой как гласува, и забрана за използване на мобилни телефони и фотоапарати.

"С този кодекс ние ще сложим край или ще ограничим в максимална степен контролирания вот, манипулирания вот и купуването на гласове", обеща Фидосова.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

14 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #15
  2. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #14
  3. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #13
  4. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #12
  5. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #11
  6. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #10
  7. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #9
  8. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #8
  9. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #7
  10. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #6

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.