Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Дете, родено през 2013 г. в България, ще живее по-зле, отколкото в Египет

27 коментара
Дете, родено през 2013 г. в България, ще живее по-зле, отколкото в Египет

Най-доброто място през 2013 г., където може да се роди човек и да води най-комфортен живот, е Швейцария, сочи тазгодишната класация на аналитичното звено на списание "Икономист", обявена в петък. Листата включва 80-те най-добри държави държави в света за продължаване на рода.

В топ 10 на най-добрите места да се роди човек са също така Австралия, Норвегия, Швеция, Дания, Сингапур, Нова Зеландия, Холандия, Канада и Хонконг. "Икономист Интелиджънс Юнит" отбелязва, че големите европейски страни и лидери на еврозоната не присъстват на челните позиции. Германия се намира на 16-о място, което си поделя със САЩ. Съединените американски щати оглавиха първото издание на рейтинга през 1988 г., но сега са значително по-назад. Франция заема 26-о място, изпреварвана с две позиции от Кипър. Великобритания е 27-ма, следвана от Чехия и Испания, поделящи си една позиция.

Северните страни заемат първите места в класацията, а ударената от кризата Южна Европа (Гърция, Португалия и Испания) е далеч назад, въпреки предимството на благоприятния климат.

България заема 61-о място, преди нея е Египет, а значително по-напред в класацията са Гърция (34-то), Турция (51-о), Сърбия (54-о) и Румъния (56-о).

Дете, родено през 2013 г. в България, ще живее по-зле, отколкото в Египет, но малко по-добре, отколкото в Салвадор, Филипините или Шри Ланка, когато навърши пълнолетие т.е. през 2031 година.

Бразилия е 37-а, Мексико – 39-а, Куба и Аржентина си поделят 40-о място, Естония и Венецуела се нареждат на 44-а позиция, а Хърватия и Унгария – 4-а. Русия е на 72-а позиция, между Индонезия и Сирия, като добро място да се роди човек. На дъното на класацията са Кения и Нигерия.

"Икономист Интелиджънс Юнит" изчислява индекса въз основа на няколко статистически показателя. След тях са брутният вътрешен продукт на човек от населението, нивото на безработица, продължителността на живота, броя на разводите, нивото на политическа и сексуална свобода, мащабите на корупцията и престъпността, климата и качеството на културния живот. Предвид се вземат и социологическите проучвания на "Галъп" за удовлетвореността на гражданите на съответните страни от живота им и за техните собствени икономически прогнози до 2030 г.

Индексът за качеството на живота свързва резултатите от изследвания на субективното задоволство от живота - колко щастливи се смятат хората, с обективни фактори, определящи качеството на живота в страните. Богатството помага, но не е единственият важен фактор за щастие. Такива са още престъпността, доверието в държавните институции и здравето на членовете на семейството. Някои от факторите са фиксирани като географията, а други се променят много бавно във времето (демографията, много социални и културни характеристики), трети фактори зависят от политиката и от състоянието на световната икономика.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

27 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #27

    Въобще не съм съгласна. Първо - живяла съм в Швейцария 7 години. Вярно е, че стандартът на живот е много висок. Пътувала съм много и не бих казала, че качеството и начинът на живот са най-добри там. Освен това казвате, че през 2013 няма да има българи в България. Мислите ли, че ще има швейцарци в Швейцария тогава? Малко вероятно, имайки в предвид, че горката държавица е завладяна от италианци, юго-та, албанци и турци, които взети заедно най-вероятно са повече от самите швейцарци!!!
    Стига негативни

  2. Анонимен
    #26

    Сравнете минималните заплати по света и вижте къде е България. http://www.minimum-wage.org/minwage/international/ ето къде сме ние !

  3. Анонимен
    #25

    точно тогава през 2031 няма да има българи

  4. Анонимен
    #24

    От официалните западни източници като МВФ, канарче загоряло

  5. Анонимен
    #23

    До 20: Бразилия е с 35% по-нисък БНП от Русия ли? Откъде черпите информацията си, господине? Май наистина сте канарче, ама руско :-)

  6. Анонимен
    #22

    Глупости! Прав е другарят 20. Както винаги е било, най-доброто място да се роди, живее и пукне от цироза човек е Магадан... или там някъде. Важното е да е в ширака страна мая родная. Да живьот расията.

  7. Анонимен
    #21

    Стига с просташки класации, моля, ако обичате, ама наистина, прекалявате, омръзвате.

  8. Анонимен
    #20

    Бразилия с чудовищно разслоение на бедни и богати, с фавели като цигански гета, с огромна престъпност и с 35 % по-нисък БВП на глава от населението е сложена десетки позиции пред Русия. Тия ни взеха за канарчета.

  9. Анонимен
    #19

    Казахстан с бумтяща икономика, прекрасни перспективи е след полугладна Сирия, разкъсвана от гражданска война. Хапчетата няма ли някой да им каже да си ги вземат съставителите.

  10. Анонимен
    #18

    Класацията е за тоалетната, разбира се Египет където не е ясно какво ще папат след няколко години и е на границата на гражданска война да се живее по-добре от Бг. Економист по-зле сте и от таблоидите.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.