Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Децата прекарват все повече време в интернет

0 коментара

За последните пет години времето, което децата прекарват в интернет, е нараснало два пъти, съобщава БНР. Възрастовата граница на потребителите пада до 4-годишните, заедно с това расте и опасността за тях, агресията и насилието в социалните мрежи. Данните бяха представени на международна конференция, посветена на тормоза с електронни средства над деца. Организатори на форума са фондация "Мадара България" и "Отворено общество".

Седемдесет процента от децата в Европа и сто процента в САЩ имат достъп до интернет. Най-много време там прекарват и тинейджърите, но 50 процента от четиригодишните също използват интернет. Най-широк е достъпа в къщи, което прави децата и най-уязвими на влияния, обяснява Стефания Димитрова, председател на фондация "Мадара" в България.

“Все по-голям брой деца използват интернет като канал не само за повишаване информираността, но и за себеизразяване. Психологическата тъкан на младите хора се оформя вече до голяма степен в интернет”, казва тя.

Истината обаче е, че децата в интернет срещат много по-малко тормоз, отколкото в живота, стана ясно от презентацията на Стефания Димитрова. За 12 месеца децата, тормозени в класа и в семейството, са с 40% повече от другите им връстници, тормозени в интернет.

“Ние, възрастните и децата като че ли се движим в паралелни реалности – децата са вече "туземците" на интернет пространството, те го познават много добре и имат типично техни канали за информация, за които ние и не подозираме, коментира д-р Димитрова, цитирана от БГНЕС.

Разликите между кибертормоза, осъществяван върху децата в България и в другите страни от ЕС, са в наша полза. Но това е много подвеждащо, защото, според изследванията само 1% от българските деца си дават сметка, че са жертви на насилие онлайн, подчерта председателят на Фондация "Мадара - България". Причината за това е, че те до такава степен са тормозени в реалния живот, че агресията в интернет не им изглежда плашеща.

Родителите на близо 60% от децата, подложени на сексуални послания отказват да припознаят проблема. 30% от тях признават, че не знаят за това, а другите 30% казват, че това не е възможно да се случи с тяхното дете. Истината е, че техните деца вече са били атакувани по този начин, така че вече говорим за една много ниска култура на родителите, смята д-р Стефания Димитрова. Децата и родителите по равно смятат, че най-опасно е сексуалното съдържание в интернет, екстремистките сайтове с насилие и др. Но за разлика от другите страни, в които е проведено изследването, българчетата смятат, че освен порнографията толкова опасни са и поканите за консумация на наркотици. Шокиращото е, че България е единствена в челото на този фактор сред опасностите за подрастващите.

Както каза един от лекторите ни днес, д-р Зденек Залис от Националния център за безопасен Интернет в Прага, семейството като че ли е в упадък, както и културата на родителите, отбеляза д-р Димитрова. Нашата задача е да повишаваме информираността и да повдигаме глас в обществото, за да можем да подкрепим отговорността на родителите към децата им. Вече има "Училища за родители", "Вечери за родители", които са добър пример и добри практики, препоръча тя.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.