Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Девет страни от ЕС поискаха нов начин за смятане на държавния дълг

10 коментара
Девет страни от ЕС поискаха нов начин за смятане на държавния дълг

В писмо, адресирано до Европейската комисия и до президента на ЕС Херман ван Ромпой, който в момента оглавява работната група за икономическите реформи в съюза, финансовите министри на девет държави от ЕС искат да се промени начинът на изчисляване на държавните дългове и бюджетните дефицити, като се отчете увеличаването на дълга заради извършването на пенсионни реформи.

Амадеу Алтафадж, говорител на комисаря по икономическите и валутните въпроси Оли Рен, потвърди във вторник, че такова писмо действително е получено в Европейската комисия. "В него се иска при изчисляването на държавния дълг да се вземат предвид и плащанията към частни пенсионни фондове", обясни говорителят.

Писмото се проучва в съответните служби на комисията и отговор на него вероятно ще има до 6 септември, съобщи още Алтафадж.

Още отсега е ясно, че искането ще събуди сериозни дебати в ЕС, още повече че вече се чуха гласове срещу него от Германия и Франция.

От деветте страни, отправили писмото, осем са бивши социалистически страни, приети последни в ЕС - България, Румъния, Чехия, Словакия, Унгария, Полша, Литва и Латвия. Деветата страна е Швеция. Тези страни трябва да извършат пенсионни реформи, които да отразят застаряването на населението и увеличаването на бремето на пенсионните плащания, коментира ДПА.

Същият аргумент е посочен и в самото писмо на деветте финансови министри. "Да се продължава сегашният подход за изчисляване на статистиките за дълговете и дефицита, ще доведе до нееднакво отношение към страните членки и ще бъде действително във вреда на реформиращите се страни", се казва в него.

Министрите изтъкват още, че финансирането на пенсионните схеми е "жизненоважно за осигуряване на дългосрочна стабилност на европейските държавни финанси, а пенсионните реформи в техните страни ще доведат до значително влошаване на статистиките за дълга и дефицита".

От Министерството на финансите обясниха, че идеята на писмото е свързана с факта, че пенсионната реформа изисква извънредни разходи. Затова искането е тези разходи да се изключат, когато ЕК извършва мониторинг на държавния дълг и бюджетния дефицит, особено при страни, които са влезли в свръхдефицит, тоест са надхвърлили прага от 3% според критериите от Маастрихт. Срещу България бе стартирана процедура по свръхдефицит, когато се оказа, че бюджетната 2009 година тя е приключила с дефицит от 3.7%.

Според анализатори известна логика в писмото от гледна точна на българската страна има. Нашата пенсионна система във вида, в който е, може да рухне след десет-петнадесет години заради хроничния недостиг на средства в нея, слабостите на принципа на солидарното осигуряване и неразвития втори стълб. Това ще стане, ако не бъде извършена реформа по посока засилване на ролята именно на втория (капиталовия) стълб, така че да се прехвърли част от пенсионната тежест, понасяна сега от Националния осигурителен институт.

Ако държавата обаче започне отсега да засилва ролята на капиталовия стълб, като "налее" в него средства чрез увеличаване на вноската за сметка на намаляване на тази към НОИ и компенсира недостига в НОИ за изплащане на сегашните пенсии с пари от бюджета, тежкият бъдещ дълг ще се разпредели във времето, но за сметка на увеличаването на общия държавен дълг и евентуално на бюджетния дефицит. Тогава обаче страната ни ще бъде поставена в неравнопоставено положение по отношение на дълга и дефицита спрямо страните, които не извършват пенсионна реформа. Това е общо-взето и замисълът в писмото.

Въпреки че е подписала писмото, без да е сред инициаторите му, България засега не е обявила, че започва в такава посока пенсионна реформа.

Основните насоки за промените в системата трябваше да бъдат обявени от министъра на труда и социалната политика Тотю Младенов през есента, но вероятно огласяването им ще се отложи за началото на следващата година.

Вдигналите толкова шум мерки, заложени в промените в Кодекса за социално осигуряване и включващи увеличаване на трудовия стаж и пенсионната възраст, не решават въпроса с бъдещото състояние на пенсионната система, а само закърпват частично проблема с недостига на средства в НОИ.

От друга страна България е сред страните с най-нисък държавен дълг в ЕС и проблем с него няма.

Остава въпросът дали мотивите, накарали българската страна да се присъедини към писмото, не са свързани с бюджетния дефицит. В края на тази година той трябва да бъде сведен до 3.8% от БВП, а следващата - под 3%, каквото е искането на ЕК.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. tim
    #12

    ББ пак не е бил в час и се е подписал неподготвен

  2. Пост Мортем
    #11

    Пенсионната ни система няма да рухне, а дори ще излезе на далавера: това става като се вдига възрастта за пенсиониране при падащата средна продължителност на живота. В дугите страни пенсионерският лайф е 10-15 години, а у нас 3-4; там управниците харчат, а тук печелят.

  3. Ivan Peev
    #10

    4e e podpisal takova pismo. Sega ostava da ubedi populista B Borisov da ne slusha komunista-sindikalen lider vremenno minister T Mladenov

  4. Ело
    #9

    Германия пак иска да нататрузи другите страни. Когато раздаваха заеми срещу високи лихви им беше добре, сега когато стана невъзможно да се връщат тези заеми принуди длъжниците рязко да затегнат коланите за да им връщат дълговете. В момента Германия цъфти и постига рекорден ръст, а длъжниците се забиват във все по тежка криза. Няма начин повторното надуване на дълговия балон да не доведе до нов срив в ЕС, просто нещата назряват и втасват с всеки изминал ден.

  5. Да!
    #8

    толкова време комунизъма. Хак да им е!

  6. XXL
    #6

    на доброто си развитие и липса на комунистически методи на управление, а напоследък много и помогна спадът на курса на еврото спрямо долара. Странно защо на нас и това не ни помогна при толкова качествени назначени от БСП соц-бизнесмени? А това, че ти си израсъл в едно от така наречените "антифашистки" семейства и дори немския говор те дразни е по-скоро въпрос на посещение на психиятър, а не е проблем на германците.

  7. Лили
    #5

    никой не дава заеми.В този форум разни учили недоучили в Институт Карл Маркс се правят на интересни и раздават квалификации.Значи добри са гърците, че са харчили като луди евтини кредити на "гол тумбак" и като трябва да ги връщат, друг им е виновен. Хайде стига са ги помазвали заради тяхната измислена история на цивилизацията, защото те нямат нищо общо с древните елини, а са си обикновени циганьори и арабески.

  8. Коректор
    #4

    У нас няма пенсионерски лайф или има такъв, но предимно за ченгесари и комуняшки номенклатурчици. За останалите е пенсионерская жизнь с всичките и "прелести" ! Господ като че ли се смилява над втората категория и не оставя дълго нейните представители да се мъчат на този свят !?

  9. STEFAN D-R D TCHOLAKOV
    #3

    НАРЦИСЪТ ОТ КАПИТАЛ - БЪЛГАРИЯАз зная “нарцисът” е нежно цветеСлед студове от снеговете то се появяваЗакичват с него дворните местаДа радва хората с добро във пролетта !Хубаво е цветенцето НарцисИ чудя се, защо са го обралиКич-ат се със него самозвани хубавциКукли на конци показали - парцали ! Човекът “нарцис” само-хвалкоЗаглежда се във право огледалоКак хубаво съм Аз крещиТака бляскам във компютъра крес-лив !Четете читатели любимиЧетете от “нарцис“ редоветеБлестят неговите стъкълцаОтразили редове

  10. гадльо
    #2

    Напълно точно!Парвенюшката изцепка е доста подобнана "македонската нация" и е абсолютен цирк начинът по който се карат подобни категории самозванци - по-старите с по-новите парвенюта!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.