Дежа вю: Франция срещу Бразилия осем години по-късно

215 коментара

Два мача на световното по футбол определиха последната двойка на четвърфиналите: в напрегната игра Франция надигра във вторник Испания с 3:1, а бразилците разгромиха националите на Гана с 3:0.

Минута преди края на мача с Испания гол вкара разделящият се с футбола Зинедин Зидан, а бразилецът Роналдо, след като откри резултата пет минути след началото на играта с Гана, постави рекорд по резултатност на световното с 15 вкарани гола.

Нито веднъж досега на мачовете си с Франция испанците не са побеждавали. Испанските запалянковци и до днес помнят как на четвъртфинала на европейското първенство през 2000 година Раул не реализира наказателен удар. Испанският отбор с всички сили се стремеше да заличи тези спомени и да промени статистиката.

Испанците сериозно се заеха със задачата – още в деветата минута защитникът Мариано Перния даде да се разбере какво трябва да очакват френските национали: след удар от 25 метра топката прелетя в бръснещ полет покрай рамката на вратата. Усилията на испанците бяха възнаградени в 28-мата минута на мача след наказателен удар, даден от съдията. Шутът на Давид Вия наниза долния ъгъл на вратата.

Доста дълго французите, които бяха с бели екипи, не владееха инициативата, разчитайки предимно на четиримата си защитници.

Четири минути преди почивката обаче Франция си спомни какво е стил: Рибери получи топката от Виейра, прилежно избегна защитника на испанците Касияс и без никакво съчувствие към отчаяно протегнатия крак на вратаря Перния вкара обратния гол – първият му за състава на националния отбор. “Марсилезата” на френските фенове беше прекъсвана от отчаяното освиркване на испанците.

Второто полувреме започна с взаимни опити да се пробие отбраната на съперника, но патовата ситуация се запази дълго. Треньорът на испанците Луис Арагонес се опита да освежи отбора, като замени отначало Раул, а след това Вия. Това обаче не донесе на испанците очаквания превес.

Напрежението нарастваше. В 82-та минута Карлес Пуйол пресече пътя на Тиери Анри. Анри падна на тревата, театрално стиснал лицето си с ръце, макар на повторението да се видя, че никой не му е пипал лицето. Не е изключено този изразителен жест да е създал у съдията преувеличена драматична представа за инцидента. Пуйол получи жълт картон, а французите – право на свободен удар.

Свободният удар беше изпълнен от Зидан, след което Патрик Виейра с удар с глава прониза вратата на испанците. Топката влезе във вратата, удряйки се в защитника Серхио Рамос. Върху ликуващия Виейра до вратата на испанците се струпа от радост половината отбор на Франция.

Испанците не изпаднаха в униние и се впуснаха в атака, като получиха няколко корнера и създадоха много сериозни положения пред вратата на Бартез. Вратарят на французите обаче и двата пъти беше на висота.

Около 90-ата минута на мача реферът добави още три допълнителни. На 91-ата минута Зидан пресече похода на Фабергас и получи трети жълт картон за първенството, който отпразнува с красив гол точно след минута, като получи отличен пас от Вилтор.

Бразилците набират скорост

Действащият световен шампион Бразилия доста уверено изхвърли от борбата  Гана – единственият африкански отбор, стигнал до 1/8 финал. Роналдо, звездата на мадридския “Реал”, откри мача още на петата минута. Приближавайки се до вратаря на Гана Ричард Кингстън, той приложи своята запазена марка “крачка” встрани. Вратарят се метна надясно. Роналдо изпрати топката в мрежата. Възторжените запалянковци приветстваха гола с масово скандиране.

“Не смятах да поставям никакви рекорди, демонстрира скромност след мача Роналдо. “Всичко стана постепенно от игра на игра”.

В края на първото полувреме се отличи Адриано. Той пое топката, която отскочи от крака на защитника на Гана Илиасу Шила след далечен удар на капитана на бразилците Кафу, и бързо я изпрати зад линията на вратата. Заслужава да се отбележи, че Кафу също постави рекорд, който е вътрешно бразилски: той изигра 19-ти мач на световно първенство.

Междувременно Гана сериозно атакува вратата на бразилците и общо броят на ударите към вратата бяха повече (25-21). Най-добрият шанс беше в 42-ата минута: Джон Менса, който си пробиваше към вратата, направи мощен удар с глава. Топката обаче отскочи от десния крак на бразилския вратар Дида.

Гана игра доста твърдо обаче в първото полувреме получи 4 жълти картона. Във втората част придобивките започнаха да дават тъжни резултати: в 81-ата минута беше отстранен Асамоа Гиан, който неубедително падна в наказателното поле.

След три минути африканците допуснаха трети гол - нервите на вратаря Кингстън не издържаха и той пресрещна в игрището откъсналия се от преследвачите Зе Роберто. Бразилецът с лекота заобиколи вратаря, без да бърза стигна до вратата, и изпрати топката в мрежата.

Гана беше единственият африкански отбор, който стигна осминафиналите. Жребият ги сблъска с шампионите, а принципността на арбитрите ги лиши от един от най-добрите им играчи – заради два жълти картона на пейката остана полузащитникът на “Челси” Микаел Есиен.

“На четвъртфинала отиват големите играчи. С всяка крачка става все по-сложно”, заяви треньорът на бразилците Карлуш Алберто Перейра. Споменът за финала на световното през 1998 година обаче ще помогне на французите да запазят спокойствие. Тогава те разгромиха Бразилия с 3:0, а Зидан, според общото мнение, напълно засенчи Роналдо.