Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Дезинформацията, организирана от държавите, заплашва демокрацията

2 коментара
Дезинформацията, организирана от държавите, заплашва демокрацията

Правителства по света прибягват все повече до социалните мрежи, за да манипулират и шпионират избирателите - една обезпокояваща за демокрацията тенденция. Това се констатира в доклад на неправителствената организация Фрийдъм хаус, цитиран от световните агенции. В доклада се констатира също, че свободата в интернет бележи отстъпление за девета поредна година.

Фрийдъм хаус е открила доказателства за съществуването на усъвършенствани програми за следене на социалните мрежи в най-малко 40 от проучените за целите на доклада 65 страни.

В някои държави властите просто са избрали да прекъснат достъпа до интернет, когато това ги устройва, докато в други страни прибягват до армии от тролове, които да манипулират онлайн информациите и да разпространяват масово фалшиви новини, се казва още в документа.

"Много правителства си дават сметка, че пропагандата дава повече резултати от цензурата на платформите", обяснява Майк Абрамовиц, председател на Фрийдъм хаус.

"Авторитарни и популистки лидери експлоатират човешката природа и компютърни алгоритми, за да спечелят гласуванията, погазвайки действащите правила за гарантиране на свободни и справедливи избори", се казва в документа.

В 47 от 65 анализирани страни са били арестувани хора заради това, че са направили политически, социални или религиозни изказвания в интернет. Хора са били подложени на физическо насилие заради онлайн дейностите си в най-малко 31 страни, се казва в доклада.

За четвърта поредна година Китай си остава най-лошата страна по отношение свободата в интернет. Китайското правителство умножи усилията за контролиране на информацията за протестите в Хонконг или за тридесетгодишнината от кръвопролитията на площад Тянанмън, се допълва в документа.

В САЩ силите на реда и властите, които отговарят за имиграцията, разшириха надзора си, заобикаляйки механизмите на прозрачност, на контрол и на отговорност, които биха могли да ограничат техните действия, допълва Фрийдъм хаус.

Судан, Казахстан, Бразилия, Бангладеш и Зимбабве са определени от неправителствената организация като страните, в които свободата в интернет е белязала най-голям спад през годината. Подобрения са наблюдавани в 16 страни, сред които начело е Етиопия.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Zlatan
    #2

    България беше преди 10 години на 37 място по свобода на словото, сега е на 111 място, калико джо евробашибозука, се загрижил за Русия

  2. Калико Джо
    #1

    А Русия с нейния нов "национален интернет" всред свободните ли е?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.