Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Ди цайт": Германия по-скоро ще спечели

5 коментара
"Ди цайт": Германия по-скоро ще спечели

За Германия имигрантите от Румъния и България може да не са проблем, а предимство, от което страната трябва да се възползва. До този извод стига известният изследовател на миграцията в ГерманияХерберт Брюкер в публикацията си в седмичника "Ди цайт", озаглавена "Митът за бедната имиграция" и цитирана в сряда от "Дневник".

Все повече хора от бедните източноевропейски държави Румъния и България имигрират в Германия. В публичното пространство това се приема като проблем и донякъде дори като заплаха. Мнозина смятат, че българите и румънците се интегрират по-трудно от други чужденци на трудовия пазар и в обществото. Освен това съществуват твърдения, че те се превръщат в бреме за публичните финанси. Медиите се хванаха за този образ и намериха редица примери за тази форма на имиграция – заради бедност, в големите германски градове, пише авторът.

Той припомня, че наистина България и Румъния са най-бедните страни членки на ЕС, като по данни на Евростат доходите на глава от населението в двете страни са едва 39% от средните за Германия ниво. При положение, че средните доходи в седемте страни влезли по-рано в ЕС през 2004 г. са 58% от германските.

Естествено е тази голяма разлика да доведе до увеличена имиграция. Въпросът е дали тази имиграция ще бъде финансов и социален проблем за Германия, пита Брюкер и търси отговор в статистиката.

В края на 2012 г. 9.6% от българите и румънците в Германия са били безработни, което е малко над средното ниво за федералната република – 7.4 на сто - и далеч под средното за всички чужденци в страната – 16.4%.

Същевременно около 9.3% от българите и румънците получават социални помощи. Процентите при чужденците и за цяла Германия са съответно 16.4% и 7.4%.

Изводът, до който стига авторът на "Ди цайт" е, че българите и румънците принадлежат към имигрантите, които най-лесно се интегрират. Това, разбира се, би могло да се промени, тъй като имиграцията от България и Румъния е започнала сравнително скоро, отбелязва все пак Брюкер.

По-нататък той задава въпроса защо се получава такова разминаване между образа, наложен в публичното пространство, и данните от националната статистика и отговаря, че това донякъде се дължи на регионалните различния. Безработните българи и румънци в Щутгарт и Мюнхен, например, са 5.6%, а в Дуисбург и Берлин – съответно 27 и 25 на сто. Сходни са дяловете на българите и румънците, които получават социални помощи от държавата.

Според Брюкер е неправилно да се прави изводът, че имигрантите от България и Румъния като цяло биха представлявали тежест за социалната държава и публичните финанси. По-скоро е вярно обратното, твърди той.

По принцип чужденците и германците с миграционен произход получават повече държавна помощ, но пък най-голяма полза извлича пенсионното осигуряване и това се дължи на възрастовата структура на имигрантите – те плащат вноски, но сред самите тях почти няма пенсионери. Разбира се, и те получават пенсии, но като цяло през живота си внасят повече, отколкото накрая получават.

Накрая равносметката е следната: колкото по-добре квалифицирани са и колкото по-добре се интегрират на трудовия пазар, толкова по-добре за социалната система, пише Брюкер.

Това не означава, че всички държавни системи печелят, просто ползите и загубите са неравномерно разпределени, отбелязва той. Най-големият губещ е системата, която осигурява помощите за безработни, a печеливша е пенсионната система.

"И все пак трябва да подобрим наложения образ за имигрантите от България и Румъния, не на последно място за да не бъде населението на тези държави неоснователно стигматизирно", пише Херберт Брюкер.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #5

    Муслиманине и циганите не се приемат от Европа, за да работят. Приемат се само за да консумират. Така те стимулират производството и стопанското развитие. Дали от това ще спечелят европейските страни. В крайна сметка това е изключено. Това е сигурен път към катастрофа.

  2. Анонимен
    #4

    2 и 3 Много глупави книги четете явно и затова сте се изгубили нещо в конспиративни, недоказани теории...

  3. Анонимен
    #3

    Германия губи,губи и само губи! С външен министър хомосексуалист,кмет на столицата също такъв,с половината политици негерманци с обратна резба,както и 80 милионно население,от което истинските германци са само 50 МИЛИОНА!
    Елементарни сметки - 80-50= 30!Разбрахте ли каква "социална" политика води бундесрепубликата спрямо народа си!? ПАГУБНА!!!! В Германия се води хладнокръвна политика по промяна на расовия и културен състав на държавата! Германците се чувстват като чужденци в собствената си родина!

  4. Анонимен
    #2

    Въпреки факта,че планът на Илюминати е да подчинят тотално света чрез три световни войни,то евентуалното причиняване на трета подред война ще причини освен смъртта и страданието милиони хора,но и тяхното унищожение! Да,третата световна война ще е фатална и за тях,така че да не бъдат много самонадеяни! Колкото и да им се иска да върнат човечеството в каменната ера,да спрат прогреса му,няма да успеят! Постигнаха целите си в Първата световна война,съсипаха Русия с 80 години юдо-болшевизъм,след това

  5. Анонимен
    #1

    Как няма да сте оптимисти, като не виждате разликата между българи и онези мургавелните българи с многото деца. Като я видите, ще бъде късно.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.