По-правилно е следващият Висш съдебен съвет да реши дали да накаже или не заместник-председателя на Софийския градски съд (СГС) Петя Крънчева, заяви правосъдният министър Диана Ковачева в четвъртък пред БНР. Срещу Крънчева има множество сигнали за извършени от нея нарушения, включително антидатиране на дела, често забавяне на мотиви по присъди и протакане на делото за Централна кооперативна банка.
В отговор на въпрос дали не трябваше така да се процедира и с дисциплинарното производство срещу съдия Мирослава Тодорова, Ковачева заяви: "Може би така трябваше да се случи"
Ковачева бе изключително внимателна в коментара си за "дясната ръка“ на шефката на СГС Владимира Янева, която е и семейна приятелка на вицепремиера Цветан Цветанов.
"Връщайки се назад, човек би могъл да открие различни пътища за решаването на различните проблеми, но така или иначе този случай е факт", заключи министърът.
По повод Крънчева Ковачева описа като "драстично" забавянето на мотивите по делата ѝ.
"Във всички случаи темата за дисциплинарната практика на ВСС е много важна. Мисля си, че голяма част от съдиите имат притеснения, че поради прекомерната си натовареност, по-голямата част от тях наистина имат забавяния на мотиви с месец, два, три. Онези случаи, които за мен са драстични, са като има години забавяне, тъй като става въпрос за забавено правосъдие и накърняване правата на гражданите. Никой съдия и никой прокурор не бива да има имунитет в случаите, когато наистина е нарушил закона и има толкова сериозно забавяне", заяви каза Ковачева.
Тя говори и по темата, която постави в своя доклад Международната комисия за юристите (ICJ ). Организацията определи уволнението на съдия Тодорова от ВСС като незаконно и препоръча България да защити магистрата от бъдещ тормоз.
"Моят прочит (на доклада, бел. ред.) е, че препоръката е да бъде оставено изцяло в ръцете на съда решението и включително Министерство на правосъдието да не се намесва по никакъв начин. Това е съвсем естествено и следва разделението на властите. Не бива по никакъв начин изпълнителната власт да влияе на решенията на съдебната", обясни позицията си министър Ковачева.
Тя специално подчерта, че "в никакъв случай не разпознава" Министерството на правосъдието като адресат, към който са насочени очаквания за действия в становището на ICJ.
"В момента всичко е в ръцете на съда. Аз смятам, че всеки има право на безпристрастен процес. Има висящо производство и аз лично не смятам, че трябва да имаме някакви съмнения в справедливостта на съда. Министерство на правосъдието няма как да участва в този процес, аз лично го следя, той ще бъде достатъчно публичен. Мисля си, че не бива да имаме очаквания за липса на гаранции на справедливост", убедена е министър Ковачева.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
22 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Защо новият ВСС трябва да реши въпроса с Крънчева? Може би, защото не върви едни и същи хора да виждат сламката в окото на Мирослава Тодорова, а да не виждат гредата в окото на приближената на Владимира Янева, на свой ред приближена на Цветан Цветанов?
Каквито министърът и ВСС, такова и правосъдието !!!
Без да съм юрист, мисля, че ако тя е антидатирала едно едничко дело, следва да бъде изгонена, ан не колко и били делата процент от ала-бала
жана д'арк
А ето и позицията на Българския Хелзински комитет:
"Властта прави брутален опит да сломи усилията на съда да избере почтени хора в новия ВСС, като за наказание и назидание порази точно в този момент реформисткия Съюз на съдиите. Българският хелзинкски комитет намира за вече наистина прекален новия маньовър на тотално деградиралия, а вече и освирепял, ВСС да саботира изборния процес на съдиите за нов ВСС, като се опита да срине председателката на магистратската организация, която олицетворява …
промяната – съдията Мирослава Тодорова.
Без съмнение, за този озверял ход на ВСС реално отговаря изпълнителната власт, която при това правителство по безобразен начин, безпрецедентно брутално, от години се стреми да сложи груба хватка върху независимия съд. Вече една година тече пряката, безскрупулна „дисциплинарна” репресия срещу съдията Мирослава Тодорова, която цели да сплаши – вече не нея, защото това се оказа невъзможно, а всички останали магистрати, които биха се мобилизирали да разбият непоносимо аморалното статукво в управлението на съдебната власт. Сега, в разгара на делегатските събрания, това управление безсрамно се опитва да заплаши магистратите с пример, как ще се саморазправя с тези, които, като съдията Тодорова, се борят за промяна през по-чисти избори за по-читав ВСС. Този ВСС, който се превърна в образ на разложението на властта в държавата, сега се готви да уволни съдията Тодорова, за да премахне от системата опонент, с когото политическата власт не може да се справи. Ако се позволи това да се случи, вече не сме общество.
БХК призовава магистратите да дадат отпор на тази разправа, с всички възможни средства. Успехът й ще е катастрофа.
Маргарита Илиева,
правен директор на БХК"
жана д'арк
Трима опитни и авторитетни магистрати още преди месеци се обявиха в подкрепа на съдия Тодорова и написаха писмо до главния прокурор с две основни искания, цитирам:
1. Да разпоредите извършване на проверка, която да установи поради какви причини осъденият на продължителен срок лишаване от свобода Васил Маникатов се е оказал извън мястото за изтърпяване на наказанието много преди изтичане на срока на присъдата;
2. Да извършите проверка по повод твърденията и действията на министър Цветанов, …
които са извън рамките на неговата компетентност, засягат интересите на правосъдието и увреждат конкретен съдия.
Имената на тези съдии са: Капка Костова, Нели Куцкова и Стоил Сотиров. Във форума на ССБ съдия Нели Куцкова отново е изразила подкрепата си и се присъединява към младите си колеги.
жана д'арк
Emma, ще се опитам да ти отговоря. С уговорката, че информацията ми е само от медиите и по отношение на правни казуси на медии не се доверявам. Да прием, че написаното отговаря на истината и Янева има просрочени 42, а Тодорова 57 дела. Тук обаче стигаме до момента коя от двете колко дела е имала в проверявания период, защото сравняването на абсолютна стойност е некоректно. Ако Янева е имала 100 дела и е просрочила 42 от тях, това прави 42% от поверените й за разглеждане дела, ако приемем, …
че Тодорова е имала 200, то 57 това прави около 27-28% просрочени дела, т.е. два пъти по-малко от Янева и при това натовареността й е двойно по-голяма. Освен това аз не чух Янева да се оплаква, че не е имала работно място и трябва да дели компютър с друг колега, докато Тодорова твърди, че е така. Папките с делата не могат да бъдат изнасяни извън сградата на съда. Сигурна съм, че някои съдии го правят на собствен риск, но по наказателните дела това е твърде неразумно. По тежките дела става дума за огромен брой материали по делото, които ако изгубиш /човещинка все пак/ няма как да възстановиш. При това са оригинали. И какво се получава - Тодорова е трябвало да си носи лаптопа, да коленичи в коридорчето на съда, да положи папката с делото на пода и да пише на коленете си присъди. Няма нужда да казвам, че това е абсурдно. Държавата е длъжна да осигури на магистратите си нормални условия на работа, така че те да успяват да работят ефективно и да спазват законоустановените срокове. Освен това не е желателно да се ползват лични преносими компютри за писане на присъди. Сама се досещаш, че опазването на лаптопа не винаги е лесна задача, а вътре ще е пълно с лични данни, вкл. и такива на защитени свидетели. Отделно от това Тодорова не е гледала дела, по които има личен интерес, поне аз не съм чула такава информация. Досега никой не успя да я хване и в лъжа. Докато Янева я хванаха /за справка Биволь/. Случаите са несравними, наказанията също. Налага се изводът, че е налице двоен аршин. Особено като се вземе предвид и това, че Тодорова привлече вътрешния министър и вицепремиер като подсъдим в наказателно дело от частен характер, а Янева му е близка приятелка.
Може би не точно подло а, а наща друго.
Ако новият ВСС е като старият нищо няма да стане. По-добре е да се закрие тази излишна и паразитна инситутция, която само обърква правовия ред в страната и тежи на нас данъкоплатците.
Грозна, тъпа, некадърна, корумпирана и продажна! Жалка пионка в ръцете на оня "гений", който я направи министърка! Тая е срам за и без това корумпираната ни и срамна съдебна система!