
Вероятно диференциацията на учителските заплати ще става по седем критерии, научи Mediapool в четвъртък от участници в Отрасловия съвет, който трябва да разработи механизма за стимулиране на заслужилите преподаватели.
Съществува възможност дългоочакваното въвеждане на диференцираното заплащане на учителския труд да не тръгне и през тази година, тъй като Синдикатът на българските учители не подкрепя разработените към момента критерии.
За диференциацията в бюджета на образователното министерство са предвидени малко над 13 млн. лева. Ако до март социалните партньори не се разберат и не представят на финансовото ведомство разчет как парите ще бъдат изхарчени, сумата ще бъде върната в хазната.
Преди две седмици синдикатите, работодателите и държавата се обединиха около идеята увеличението на заплатите да става на национално и местно ниво според индивидуалните заслуги на учителя и постиженията на училището. Тогава бе сформирана специална работна група, която да изготви критериите, по които да става това.
По информация на Mediapool получаването на по-големи суми от учителите ще става в зависимост от работа на преподавателите с учениците, което включва постигане на резултатите, заложени в учебната програма, използване на информационните технологии в час, оценките на учениците, работа с деца със специални образователни потребности.
От значение ще е и участието и класирането на учениците в олимпиади и конкурси, стриктното попълване на училищната документация, участието в проекти и извънкласни инициативи, както и получените отличия.
Последният критерий ще се определя от самите училища, като той ще дава 10%. Все още обаче не е ясно каква тежест ще имат останалите стандарти, както и какъв ще е окончателният им вид.
От Министерството на финансите обаче са възразили, че не са изпълними критерии, по които по-високи заплати ще вземат всички учители, но само в най-добрите училища в страната.
Едно от предложенията е било да се вземат резултатите от националните изпити след четвърти и седми клас, които все още не са стартирали. Така че е твърде възможно диференциацията по т.нар втори стълб да се отложи.
Потърсена за коментар Янка Такева, председател на Синдиката на българските учители, каза пред Mediapool, че организацията не одобрява изготвените критерии и няма да ги подкрепи. Стандартите са много субективни и не могат да бъдат измерени количествено, обясни тя.
Как ще измерите, например, дали са планирани и постигнати целите да урока, учуди се тя.Такева подчерта, че ще настоява за обективни критерии.

Полезна ли ви беше тази статия?
Ще се радваме, ако подкрепите електронното издание Mediapool.bg, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
Подкрепете ниАбонирайте се за най-важните новини, анализи и коментари на събития от деня. Бюлетинът се изпраща до електронния Ви адрес всеки ден в 18:00 часа.
Абонамент