Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Дилма Русеф: една бивша партизанка на ръба на пропастта

3 коментара
Дилма Русеф.

 Дилма Русеф умее да се сражава. Още като млада партизанка марксистка смразява с поглед съдиите, назначени от военната диктатура. Четирийсет и пет години по-късно обаче непопулярната бразилска президентка се олюлява на ръба на позорен импийчмънт.

Постът ѝ вече се държи на косъм: депутатите "превратаджии" отвориха в неделя със смазващо мнозинство пътя към импийчмънт в Сената, който може временно да ѝ отнеме властта още през май.

 

Вярна на себе си, 68-годишната Русеф увери преди гласуването, че ще се бори "до последната минута от второто полувреме". Очаква я най-тежката, най-безнадеждна битка досега.

 

Родена в югоизточния град Бело Оризонте в семейството на имигрант българин и местна учителка, тя влиза в историята през 2011 г. като първата жена, избрана за президент на Бразилия.

 

"Дилма", както я наричат всички бразилци, е готова да плати всяка цена, само и само да не напусне сцената като втори свален от поста държавен глава след случая от 1992 г. с корумпирания и влязъл във фолклора Фернанду Колор ди Мелу.

 

"Няма никога да се предам!", повтаря лявата държавничка, затворена за три години и изтезавана по време на диктатурата, а днес обвинена, че е подправила бюджетните сметки на тънещата в криза Бразилия, за да прикрие мащаба на липсите и да бъде преизбрана през 2014 г.

Просто претекст - отвръща тя и твърди, че е жертва на опит за институционен "преврат" на десницата, мечтаеща за реванш.

 

Тройна криза

 

В началото на първия мандат популярността ѝ достига 77 процента. Бразилците лека-полека оценяват здравата хватка на тази леко закръглена жена с накъдрени кичури над челото.

Слабоизвестна технократка, тя стига до върха на властта с усилията на своя наставник Луиз Инасио Лула да Силва - работник, стигнал до президентския пост, олицетворение на бразилското социално-икономическо чудо от 2000-те години.

 

От 2015 г. рейтингът на Русеф се срина до историческия минимум от 10 на сто. Над 60 процента от бразилците искат оттеглянето ѝ. Тя става всяка сутрин точно в шест, за да прогони стреса с 50 минути каране на колело.

 

Какво я сполетя?

 

От преизбирането ѝ през 2014 г. три урагана връхлитат президентката едновременно: политическа криза, рецесия в икономиката и корупционен скандал.

 

В бункер

 

Икономистката привлича вниманието на Лула с дарбите на взискателен, стриктен ръководител. Той я назначава за министър на мините и енергетиката, началник на президентския кабинет. После я прави свой приемник, щом първият избухнал корупционен скандал обезглавява неговата Партия на трудещите се.

 

Преди идването му на власт тя никога не е заемала изборни длъжности.

 

Слаба ораторка, авторитарна началничка, скастряща публично свои министри, тя не крие върховното си презрение към парламента, в който се налага да работи с разнородна, днес разпаднала се вече коалиция - изолира се в президентския офис като в бункер.

 

Скъсва и връзките със стожера на коалицията - партията Бразилско демократично движение на своя вицепрезидент Мишел Темер, комуто е втръснало да се примирява с "декоративната" роля, отреждана му от 2010 г. Днес той цели да седне в креслото ѝ.

 

Антициклична политика

 

Русеф е икономист по специалност. Но щом бразилската икономика опасно се забавя в средата на първия ѝ мандат, тя се впуска твърде амбициозно в скъпоструваща антициклична политика. Дефицит, дълг, инфлация - всичко това излиза от релсите още преди злощастния срив в цените на суровините.

 

В кампанията си през 2014 г. Русеф уверява с все сила, че "всичко е под контрол". Преизбрана, тя незабавно назначава за министър на финансите банкера Жоаким Леви, ортодоксален икономист, за да ореже драстично държавните разходи, с което отблъсква левия си електорат.

 

Ес О Ес, Лула

 

Никой никога не поставя под съмнение личната ѝ почтеност, нещо забележително в бразилската политика. И "правосъдието никога не е разследвало толкова свободно корупционни афери", с право настоява тя.

 

Скандалът "Петробраз" обаче жестоко опетнява партията ѝ, та даже и Лула. "Тя бе в течение на всичко и пряко спечели от цялата работа, за да финансира кампаниите си", посочи я с пръст сенаторът Делсидиу ду Амарал, обвиняем по случая.

 

Русеф неизменно отрича категорично, при все че по времето на Лула е министър на мините и енергетиката и оглавява борда на "Петробраз".

 

Озовала се в безизходица, през март Русеф решава да викне Лула на помощ. Ако тя по чудо избегне импийчмънт и ако правосъдието накрая упълномощи Лула да управлява заедно с нея като един вид премиер, Дилма ще излезе с чест от ситуацията.

 

По БТА. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Jack Daniels
    #3

    Боко ще и даде убежище

  2. Nikola Nikolov
    #2

    "Никой никога не поставя под съмнение личната й почтеност..." Да не би някой да си е помислил, че тя, лично ще краде и ще влезе в ролята на непочтена?! Глупости - другарите-таваришчи разполагат с богат набор от носещи пионки-заместители - я виолончелист или цигулар, я някое нашенско лиле, оглавяващо медоносно министерство, я някоя шеф на фонд(например "Земеделие"), я........

  3. Коментарът е изтрит в 13:59 на 18 април 2016 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.