Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Дилма Русеф на крачка от импийчмънт

Над половината от гласувалите срещу бразилската президентка депутати са разследвани за корупция

5 коментара
  • Бразилски депутати в разгорещен спор около гласуванета на импийчмънта на Дилма Русеф.
  • Сградата на бразилския Национален конгрес в столицата Бразилия.
  • Възрастна противничка на Дилма Русеф.
  • Дилма Русеф кара велосипед заедно с бодигардовете си в неделя в столицата Бразилия.
  • Дилма Русеф кара велосипед заедно с бодигардовете си в неделя в столицата Бразилия.
  • Дилма Русеф кара велосипед заедно с бодигардовете си в неделя в столицата Бразилия.
  • Дилма Русеф кара велосипед заедно с бодигардовете си в неделя в столицата Бразилия.
  • Ликуващи противници на Дилма русеф в град Порто Алегре.
  • Митинг на привържениците на Дилма Русеф в Рио де Жанейро.
  • Момиче наднича над оградата, поставена от полицията в столицата, за да разделя противниците от привържениците на Дилма Русеф.
  • Надпис "Импийчмънт" върху сграда край плажа Копакабана в Рио де Жанейро.
  • Несъгласни с импийчмънта в Рио Де Жанейро.
  • Хора правят снимки от двете страни на поставената от полицията в столицата Бразилия ограда, която да разделя привържениците от противниците на Дилма Русеф.
  • Плакати в подкрепа на импийчмънта в столицата Бразилия.
  • Привърженици на президентката в Рио де Жанейро.
  • Привърженици на Дилма Русеф в Рио де жанейро.
  • Привърженичка на дилма Русеф в рио де Жанейро носи надпис "Превратът няма да успее".
  • Привърженици на Дилма Русеф в Рио.
  • Привърженичка на Дилма Русеф в Рио де Жанейро.
  • Подкрепящ импийчмънта в столицата Бразилия.
  • Противници на Дилма Русеф са се събрали в Сао Паоло, за да наблюдават на голям екран гласуването в парламента.
  • Подкрепящи импийчмънта в столицата Бразилия носят плакат с надпис "Дилма вън".

Долната камара на бразилския парламент се обяви за импийчмънт на президентката Дилма Русеф. Привържениците на тази инициатива успяха да получат подкрепата на 367 депутати, при необходими за приемането ѝ 342 гласа. Против отстраняването на държавния глава се обявиха 137 депутати, седем се въздържаха, а двама отсъстваха от заседанието.

Процедурата по импийчмънт ще продължи в Сената, който може да сложи край на 13-годишното управление на лявата Партия на трудещите си в силно разделената южноамериканска държава. Неговите 81 членове ще гласуват с обикновено мнозинство дали президентката да бъде съдена по обвинение, че незаконно е използвала пари от държавни банки за прикриване на огромен бюджетен дефицит, за да подобри шансовете си за преизбиране. Това гласуване се очаква през май.

Ако Сенатът приеме казуса, Русеф ще бъде временно отстранена от длъжност докато той решава съдбата ѝ, а вицепрезидентът Мишел Темер ще е и.д. президент. Предвид по-големия брой депутати за импийчмънт от очакваното, някои политически анализатори смятат, че Сенатът вероятно ще свали Русеф от власт - решение, което се взема с две трети от гласовете.

Гласуването в долната камара продължи над шест часа, като всеки от присъствалите 513 депутати трябваше да отиде до микрофона и да обяви решението си в продължение на десет секунди. Но повечето законодатели не спазиха този регламент. Възползвайки се от възможността да се изкажат директно в ефира, гледан от цялата страна, много тях не само правеха гръмки политически изявления, предназначени на потенциалните избиратели, но и изпращаха поздрави на деца, внуци, родители, съпруги и земляци. Между привържениците и противниците на импийчмънта неведнъж избухваха сблъсъци и размяна на остри реплики и обиди, атмосферата в залата беше наелектризирана, предават осведомителните агенции.

В 23.07 часа местно време лагерът на импийчмънта премина необходимите 342 вота /две трети от гласовете/, необходими за изпращането на процедурата в Сената, който ще има последната дума, предаде Франс прес. Депутатите от дясната опозиция ликуваха, пеейки химна на феновете на националния отбор на Световното първенство по футбол от 2014 г. "Аз съм бразилец, с много гордост и много любов".

Половин час преди това председателят на парламентарната група на Партията на трудещите се Жозе Гимараис призна "временното поражение". "Превратаджиите спечелиха тук, в камарата", но "това временно поражение не означава, че войната е изгубена", заяви той пред журналисти. "Сега ще водим диалог със Сената, за да може той да коригира действията на пучистите, ръководени от хора без морален авторитет", добави Гимараис.

Бразилското правителство е уверено, че Сенатът ще отхвърли импийчмънта на президентката Дилма Русеф, който беше одобрен от долната камара на парламента, предаде Ройтерс. Този вот е поражение за бразилската демокрация и беше "оркестриран" от опонентите на Русеф, които никога не приеха преизбирането ѝ през 2014 г., заяви началникът на канцеларията на президентката, Жакис Вагнер.

 

Трайна вреда за младата бразилска демокрация


Някои политически анализатори изразиха безпокойство, че процедурата за импийчмънт на Русеф ще нанесе трайна вреда на младата бразилска демокрация, възстановена през 1985 г. след две десетилетия военна диктатура, отбелязва в. "Ню Йорк таймс".

"Това е преврат, травмираща рана за президентската система на Бразилия. Това е просто претекст да бъде свалена президентка, която е била избрана от 54 милиона души. Тя няма сметки в чуждестранни банки и не е била обвинена в корупция, за разлика от тези, които се опитват да я свалят", казва пред вестника Педро Арруда, политически анализатор в Католическия университет в Сао Пауло.

Дилма Русеф: една бивша партизанка на ръба на пропастта

 

Дилма Русеф умее да се сражава. Още като млада партизанка марксистка смразява с поглед съдиите, назначени от военната диктатура. Четирийсет и пет години по-късно обаче непопулярната бразилска президентка се олюлява на ръба на позорен импийчмънт.

Постът ѝ вече се държи на косъм: депутатите "превратаджии" отвориха в неделя със смазващо мнозинство пътя към импийчмънт в Сената, който може временно да ѝ отнеме властта още през май.

 

Вярна на себе си, 68-годишната Русеф увери преди гласуването, че ще се бори "до последната минута от второто полувреме". Очаква я най-тежката, най-безнадеждна битка досега.

 

Родена в югоизточния град Бело Оризонте в семейството на имигрант българин и местна учителка, тя влиза в историята през 2011 г. като първата жена, избрана за президент на Бразилия.

 

Още

Въпреки че правните експерти и политически анализатори са разделени в мненията си, мнозина изразяват безпокойство от правното основание на процедурата за импийчмънт. Те отбелязват, че бюджетните хватки, които Русеф е обвинена, че е използвала, за да покрие дефицита, са били използвани от мнозина представители на управлението, макар и не в такива големи мащаби.

Русеф е вторият бразилски президент, срещу когото се започва процедура за импийчмънт от 1992 г., когато тогавашният държавен глава Фернанду Колор ди Мелу, изправен пред огромни протести в скандал за злоупотреба със служебно положение, подаде оставка малко преди Сенатът да гласува свалянето му. За разлика от него обаче Русеф не е обвинена в незаконно самообогатяване и въпреки спадащия ѝ рейтинг (под 8 процента) само 61 процента от бразилците подкрепят импийчмънта ѝ, спрямо 68 процента миналия месец, сочи допитване на института Датафоля, отбелязва "Ню Йорк таймс".

Бразилия в момента преживява най-тежката си икономическа криза от 30-те години на миналия век. Епидемията на вируса Зика продължава да върлува, а лидерите на страната страдат от политически битки и разрастващ се корупционен скандал. Днешна Бразилия е една много по-гневна и разделена страна от тази, която през 2009 г. бе избрана за домакин на тазгодишната лятна олимпиада, отбелязва в. "Вашингтон пост".

Над половината от гласувалите са разследвани за корупция

 

Мнозина недоволни от Русеф бразилци обаче гледат с подозрение и към водещите импийчмънта депутати, над половината от които са разследвани по подозрения в корупция, подкупи и други престъпления, включително председателя на долната камара Едуардо Куня, който организира гласуването, отбелязва "Вашингтон пост".

Експертът по Бразилия Брайън Уинтър, вицепрезидент на Дружеството на двете Америки, заявява, че импийчмънтът на Русеф е процес, от който малцина ще излязат победители.

"Опасявам се, че историята ще гледа с лошо око както на президентката Русеф, така и на импийчмънта ѝ. Икономиката на Бразилия е в най-тежката си рецесия за последните 80 години до голяма степен заради допуснати от Русеф грешки. Трудно е обаче да се види как импийчмънтът ѝ - при съмнителни обстоятелства и от също толкова непопулярен колкото нея парламент - ще доведе до решения в близко бъдеще", казва Уинтър пред "Вашингтон пост".

Шансовете за политическо оцеляване на Русеф изглеждат ниски, пише в. "Гардиън". Бразилия масово се обърна против първата си жена държавен глава. Някога един от най-популярните световни лидери с рейтинг от 92 процента, подкрепата за Русеф се срина под 10 процента заради икономическата рецесия, политическите смутове и разследването за корупция в държавната петролна компания "Петробраз", в което са замесени почти всички големи партии, отбелязва вестникът.


Мнозина обаче се чувстват некомфортно от съмнителните основания за импийчмънт. Русеф е обвинена в прикриване на бюджетен дефицит чрез временно прехвърляне на пари от държавни банки преди последните президентски избори през 2014 г., на които бе преизбрана с малка преднина. Поддръжниците ѝ казват, че това незначително и често прилагано нарушение се използва като претекст за "преврат", в който властта да се вземе от една политическа класа, известна с доста по-сериозни престъпления, отбелязва "Гардиън".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Александър Борисов
    #5

    Бразилия е корумпирана страна,но върха в корупцията,който постигна толкова бързо, след като избра за президент комунистка,ще остане ненадминат в тяхната история. Как пък се случи,че точно българска комунистка ги опропасти,толкова лесно?!

  2. Коментарът е изтрит в 21:19 на 25 май 2018 от автора.
    #4
  3. Nikola Nikolov
    #3

    Днес, сутринта, много се смях на великото откритие на Антон Хекимян в сутрешния блок на бтв - човекът направи аналогия между Бразилия и България - и в двете страни имало огромни кризи - ОГРОМНА КОРУПЦИЯ, ЛИПСА НО ИСТИНСКА СЪДЕБНА СИСТЕМА И ИСТИНСКА ПРОКУРАТУРА, здравеопазване, енергетика... Само дето Хекимян не посочи кои и какви са виновниците за тези кризи в двете страни - и в Бразилия, и в България, бедите са дошли и идват от "управлението" на алчни, ненаситни КОМУНОИДИ!!! Още когато другарката-таваришч

  4. RedDevil
    #2

    Да видим какво ще се случи накрая!

  5. Milev
    #1

    Крайно време беше.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.