Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Диляна Грозданова: Да подкрепим САЩ без шикалкавене

0 коментара

Каква позиция трябва да заеме България при положение, че вече е налице конкретно искане от страна на САЩ? Каква трябва да бъде българската позиция по конфликта около Ирак?

Принципно моята позиция е категорична, че ние не трябва да шикалкавим. Просто трябва да подкрепим САЩ и осемте държави от Нова Европа - както вече придоби гражданственост определението им. Тяхното число вече набъбва и България трябва да подкрепи тази антитерористична коалиция. Дори и в най-лошия вариант, ние трябва да сме готови да подкрепим и само тези така наречени желаещи, които искат да подкрепят решителни действия срещу Саддам.

Казвам срещу Саддам, защото това не е срещу иракския народ. Не беше чак толкова отдавна поне за мен, тъй като съм от средното поколение, и си спомням когато българският народ живееше, може би не в толкова тежки условия, колкото народа на Ирак, но при такъв тоталитаризъм и си спомням как официалната позиция драстично се разминаваше с нашите очаквания като хора, общество и народ. Ние всъщност искахме другите страни да проявят твърдост и да ни помогнат и по този начин да сменим тоталитарния режим.

Иракският народ много дълго страда. Той продължи да страда и след войната в Залива, защото на практика Саддам остана на власт, а хората, които се опълчиха срещу него, останаха в неговите ръце да прави той каквото иска с тях. Това е един голям грях на световната общественост.

Това са две неща - ако разглеждаме чисто моралната теза, смятам, че е морално България да подкрепи решително действия срещу Саддам, дори и да се стигне до военни действия. Въпреки че по-добре е по мирен начин с натиск на международната общност Саддам да бъде принуден да приеме условията на Съвета за сигуронст, в същото време да се оттегли от власт, заедно с цялото си обкръжение. На мен това ми се струва малко вероятно да стане по мирен път. По-вероятно е военното решение.

Да разбирам ли, че дилемата пред българския народ е по някакъв начин да като обществено мнение да се изправи срещу фигурата на диктатора?

Да, това е моралната страна на въпроса. За мен е много смущаващо, че се объркват в едно моралните ценности и моралната страна на въпроса с чисто материалните изгоди, които страната ни трябва да получи. Това за мен е признак на лош тон. Като един Хитър Петър казваш - аз защото съм морален ще ви помогна, но вие ще ми дадете едикакво си, ако не ми го дадете, вече няма да бъда толкова морален. Аз чета всички статии, които излизат в медиите по въпроса за Ирак. Добре е, че има дебати и смятам, че е зле от страна на управляващите, на правителството, че те не успяват да изкажат своята позиция. Да кажат - това е позицията ни и с аргументи да я подкрепят, защото по принцип общественото мнение и по-интелигентните хора винаги са против войната. Така беше и по време на кризата в Косово, общественото мнение беше против въздушните атаки на НАТО над Югославия. После мина време и се оказа, че българската позиция е бела правилна. Тогава не се разясняваше и сега не се разяснява.

Защо и сега правителството зарива глава в пясъка и не подготвя обществото? Защо избягва въпросите и ги оставя да се решават в последния момент?

Пак ще разделя въпроса. От една страна са материалните гаранции- иракският дълг, който е огромен, особено за нашата неработеща икономика и който ние държим да си получим. За всички тези условия според мен не трябва да се вдига шум. Това е въпрос на дипломация, въпрос на преговори и ти не можеш да ги изнесеш в обществото. Това никъде не става. Според мен тук е ролята на тихата дипломация, на преговорите, ролята на експертите, които да оценят какви точно са измеренията в икономически аспект на нашето участие и подкрепа на позицията на САЩ срещу Саддам. Но другият аспект е да се убеди общественото мнение, че позицията е морална, национална, отговорна. Да вярваме, че ще падне ракета над АЕЦ "Козлодуй" от Ирак почти е равна на нула, но срещу терористични актове никой не е застрахован. Точно това е причината и да се обединят европейските страни срещу тероризма. Най-големият терористичен акт беше на 11 септември в САЩ. Още на другия ден се създаде антитерористична коалиция, така че срещу терористични актове никой не е застрахован.

Добре, а позицията на правителството? То продължава да си затваря очите и не подготвя общественото мнение.

Не бих казала, че си затваря очите. Правителството според мен действа, както действаше правителството на Иван Костов. Аз виждам тук един паралел на действията. И по моему кабинетът ще подкрепи тази позиция срещу Саддам решително. Въпросът е как тези действия стават достояние и как се убеждава общественото мнение. Тук трябва много работа, защото хората по презумция не искат война.

Тук правителството е в дълг - съгласна съм с това. Не разяснява, не прави нужното да убеди обществото. В крайно сметка и в САЩ от начало не подкрепяха военните действия срещу Ирак. Сега процентът на подкрепящи е над 50%, а до скоро беше под 50%.

Позицията на България спрямо кризата в Ирак ще повлияе ли на ратификацията в САЩ на поканата ни в НАТО?

Според мен най - лошото за България ще бъде тя да се постави в позицията на шикалкавене. Тогава може да повлияе на позицията. Защото САЩ бяха най-горещият наш поддържник да получим покана за НАТО. Не бих казала, че Германия беше такъв наш поддръжник и ние до голяма степен дължим поканата за членство на САЩ и това трябва да е ясно. Смятам, че не е застопорена и позицията на ЕС и Франция и Германия и според мен ще бъдем, а и вече сме свидетели на еволюция на тази позиция - особено за Франция.

В рамките на една седмица БСП си промени позицията. Те бяха най-големите противници по времето на косовската криза България да заеме страната на НАТО, сега как изглеждат във вашите очи социалистите?

Сега те си се върнаха на очакваната от всички позиция. За мен беше малко странно, че в един момент БСП и СДС сякаш си смениха ролите. СДС също си промени позицията и те не бяха излезли с някаква реалистична позиция пред обществото. За електората на БСП НАТО, САЩ и империалистите от ЕС трудно си преглъщат, но ръководството на БСП проявяваше националноотговорна позиция. Държа в този случай да подчертая, че е важно политическите сили да надскочат себе си и да имат една единна позиция по този въпрос, защото става дума за бъдещето на България и как ще изглежда тя в очите на света. Смятам, че трябва да има единна и решителна позиция, че ние сме против тероризма. Аз съм затова да си върнем иракския дълг, но нека оставим това на експертите и дипломатите, а не да превръщаме България на турски пазар.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.