Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Димитър Абаджиев: Фрапиращите пропуски на юристите на НДСII будят недоумение

0 коментара

-Това е юридическо решение на съд, което може да бъде коментирано единствено чрез начините за обжалването му. Очевидно е, че то ще има и политически измерения, и ще има и такива коментари.

- Какви биха били политическите последици от едно юридическо решение?

- Преди няколко дни председателят на СДС Иван Костов заяви, че се ние се надяваме, че НД "Симеон Втори" ще бъде регистрирано. Защото очаквахме след неговата регистрация да чуем конкретната платформа и програмата, които не бяха представени досега. Въпреки че съдът се произнесе в изключително кратки, непознати досега срокове, става ясно, че има отказ заради съществени пропуски и нарушения на закона. Ясно е, че в рамките на срока за регистрация в ЦИК тази организация не може да бъде регистрирана нито като партия, още по-малко да участва в изборите.

- Опозицията веднага заговори, че с решението на Софийски градски съд се доказва нейната теза, че ОДС подготвят служебна победа на изборите. С какви аргументи по същество може да бъде опровергана една такава теза?

- Тази теза е очевидно злонамерена и спекулативна. Напротив, ние желаехме да има такава регистрация, за да влезем в сферата на реалното политическо говорене и действие, като в него да участва и НД "Симеон Втори". Ако имаше някакъв натиск, това беше обществен натиск в посока съдебната система да се произнесе в едни кратки срокове. И тя се произнесе.

След като чухме и мотивите, буди недоразумение фактът, че са допуснати фрапиращи, елементарни законови пропуски, като липса на дата и място на учредителния акт, липсват декларации за българско гражданство. Всеки юрист, който се е занимавал с такава материя, не би следвало да ги допусне. И това буди недоумение. Не може да не възникне въпросът дали този ефект не е целен специално и заради това да се обвинява СДС, която винаги се свързва с всичко в реалния живот в България.

- Ако е бил преследван такъв ефект, какви биха били неговите цели?

- Не мога да си представя, че такъв ефект е преследван, но наистина този въпрос възниква по един естествен начин, защото за всеки юрист будят недоумение тези пропуски. Ако все пак някой цели такъв ефект, то той е свързан с коментарите на опозицията. По този начин обаче подкопаваме фундамента на демократичното общество, който се нарича върховенство на закона. Не може, когато има очевидно нарушение на закона, да са твърди, че по целесъобразност едва ли не това би трябвало да се пропусне, съдебната система да не обърне внимание на това. Тоест, по отношение на някои закони те да не важат.

- Защо БСП забравя, че по време на нейното абсолютно мнозинство в парламента, Конституционният съд реши да обяви за неконституционно съобразен кандидата за президент Георги Пирински и с това БСП се съобрази, а сега опозицията говори за подготовка за служебна победа?

- Явно е, че това се прави от желанието да се извлекат политически дивиденти от тази ситуация. Много често БСП поставя под съмнение институциите в страната, политически коментира решения на Конституционния съд или решения на съдебната система.

- Как според Вас ще се преразпредели т. нар. наказателен вот на тези избори, или както го наричат, негативен вот. Ще успеят ли ОДС да се преборят за преразпределение на част от тези гласове в своя полза?

- При всички случаи това трябва да бъде в резултат на едно истинско състезание между политическите модели за развитието на страната, а не липса на говорене и популистки тези. Все пак трябва да изчакаме и позицията на Симеон Втори за неговото участие или неучастие в политическия живот след това решение.

- Смятате ли, че това решение на Софийски градски съд ще бъде своеобразен стимул сегашната политическа система в България да потърси ресурси, за да се покаже пред българската общественост като легитимна?

- Според мен това, което се случи през последните 20-30 дни, трябва да стимулира и политическата система, и медиите, и гражданското общество като цяло. Друг е въпросът за политическите пристрастия на хората, те това ще го изразят на вота. Но всички заедно носим вина за това, че като че ли се накърни авторитета на политическата система. Винаги повтаряхме една от тезите на Хелмут Кол, че една опозиция винаги може да атакува управляващата партия, но когато тя започне да атакува демокрацията като такава, това винаги е много опасно и води до непредвидими резултати. Те са познати в Германия и в България и то не толкова отдавна.

- Очаквате ли тези парламентарни избори, които ще преминат без участието на НД "Симеон Втори", да преминат под сянката на движението, то да се превърне в своеобразен аргумент?

- Предполагам, че ще има политици, които ще търсят аргументи в това, но не смятам, че те ще преминат под сянката на тази организация, по-скоро дебатът ще бъде насочен в посоката, за която вече говорихме.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.