Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Димитър Ганев: Пеевски се залепя върху ПП-ДБ, за да си върне за ДАНСwithme

15 коментара
Димитър Ганев, сн. БГНЕС

За първи път в най-новата българска история парламентът се превърна в центъра на власт в републиката, казва политологът Димитър Ганев от "Тренд" в интервю за Mediapool. Със съставянето на кабинета "Денков-Габриел", ГЕРБ излезе от изолация, но сега същото иска и ДПС. Ганев освен това смята, че това Народно събрание има потенциал да произведе мнозинство ГЕРБ-ДПС-БСП, ако кабинетът "Денков - Габриел" се провали.

Каква цел преследва ДПС със символичните гласове "за" правителството "Денков-Габриел" и вкарването на Пеевски в конституционната комисия?

Преди да се отговори на този въпрос, трябва да се напомни за 2020 г., когато ДПС придобиха същия проблем като ГЕРБ. Двете партии бяха пакетирани под общ знаменател като партии на статуквото, което доведе до поставянето им в изолация. Помните, че тогава (масовите антикорупционни протести срещу Борисов, Пеевски и Гешев -б.а.)основното политическо разделение беше статукво срещу промяна. ГЕРБ извървя много дълъг път от 2020 г. насам за излизане от политическата изолация, а с избора на правителството бе положен и финалният щрих на излизането на ГЕРБ от изолацията. За Борисов 2020 г. на практика приключи, а пропастта между него и други бе затворена. ГЕРБ успяха да направят общо управление с тези, които протестираха срещу тях по площадите, които се родиха благодарение на това разделение статукво – промяна. За ДПС обаче това не се оказа точно така. Сега ДПС не е част от управлението и за тях основната цел остава излизането от изолацията . Тази партия иска да се превърне отново в приемлив партньор за официална коалиция. Желанието на ДПС е да влезе във властта през парадния вход.

Подкрепата на Мустафа Карадайъ и Делян Пеевски за правителството, както и подкрепата на съдебната реформа, са стъпки в тази посока. Това са свързани жестове. ДПС разбира чудесно, че конституционното мнозинство може без тях. ГЕРБ и "Продължаваме промяната-Демократична България" могат да работят заедно с БСП и ИТН. Така те ще имат 160 гласа за конституционната процедура. Но ДПС искат да бъдат този елемент, който да придвижи конституционната реформа напред.

Може ли да се подозира ДПС в амбиции към изпълнителната власт и регулатори? С тези два гласа ДПС може да иска и нещо повече от конституционна реформа.

Да, възможно е да иска нещо повече. Аз не твърдя друго. Казвам само, че правителството щеше да бъде избрано и без гласовете на Мустафа Карадайъ и Делян Пеевски. Тези два гласа не предполагат да се дава нещо на ДПС. Ако ще се дава нещо на ДПС, то ще е на база други договорки, а не заради точно тази подкрепа в парламента. Тези два гласа бяха друг жест.

Подкрепа за конституционни промени срещу изпиране на имиджа на Пеевски и ДПС. Това добра сделка ли е за "Продължаваме промяната- Демократична България"?

ПП-ДБ имат добро алиби в този случай. Те казват, че конституционната реформа в съдебната власт е тяхната задача и основна политическа цел. Коалицията ПП-ДБ казва, че резултатът от конституционната реформа ще бъде добър за обществото и заради това те са готови да работят с всеки. Христо Иванов го каза преди няколко дни. ПП-ДБ не влиза в коалиция с ДПС, а става дума за подкрепа за конституционна реформа, за която се търси мнозинство. Съвсем друго е, че ДПС вижда в това възможност да си изпере имиджа и да излезе от изолация.

За ДПС е много важно да изглежда, че те са решаващ фактор в конституционните промени, защото те може и да не са. Ако ДПС не се включат в този процес, те ще изглеждат изолирани и слаби. За ДПС е проблем, ако изглеждат сякаш в парламента нищо не зависи от тях. Сега те искат да покажат, че са фактор, въпреки че останаха извън правителството.

Което е важен разговор и с техния електорат…

Разбира се. Много от тези неща се правят и за пред техните хора, защото това има мобилизационен ефект .

Как ви изглежда една евентуална амнистия за ДПС? Възможно ли е ДПС просто да тегли чертата и да започне да се държи като реформаторска партия?

В интерес на истината, ДПС има последователно поведение по отношение на евроатлантизма. Към тях няма особени съмнения за геополитическата ориентация по големи въпроси като Шенген, Еврозоната, позицията за Северна Македония. Те не са изключени по тази линия. Проблемът на ДПС е, че образът им е неразривно свързан със зависимостите, обръчите от фирми (по Доган)… Това е модел на поведение и има нужда от много работа от тук нататък, за да се промени. Това най-лесно би могло да се случи през кадрови промени. Например, Делян Пеевски да не е на първия ред в Народното събрание. Само че в ДПС има един механизъм, който за тях е по-важен дори и от това. За да си го обясним, трябва да си припомним какъв е генезисът на тази партия. Причината за самото съществуване на ДПС е да пази своите. Тази партия е създадена като отговор на един брутален агресивен акт от страна на комунистическата партия към това малцинство. Помните как Пеевски се завърна в парламента след санкциите по закона "Магнитски". Тогава се задейства точно този механизъм. ДПС искаше да покаже как защитава своите, които са застрашени от външен натиск. Тя искаше да покаже, че винаги ще реагира така.

Резултатът е, че Пеевски бе превърнат във фронтмен на конституционната реформа и няма кой да го измести от първия ред.

Няма кой да го измести, освен ДПС. Но как да ви кажа… Това е форма на тролене дори. Посланието на ДПС е следното: Понеже от нас зависите, ние ще ви докараме дотам, че да преговарят с този, срещу когото протестирахте преди 10 години, за да не стане шеф на ДАНС (протестите известни като ДАНСwithme). За ДПС това е един красив завършек на този епизод.

Опит да им го върнат на ПП-ДБ като ги дискредитират през общите снимки с едно лице.

Това без съмнение е точно така. Това трябва да го добавим към тази серия, в която вече се влезли ПП-ДБ през последния месец и половина. Първо беше влизането в сътрудничество с ГЕРБ, а второто сега е, че и Пеевски им се залепя постоянно. Пеевски няма да бъде някаква колосална щета за ПП-ДБ, но просто продължаване на тази серия.

Виждате ли влияние на ДПС върху ГЕРБ?

Може и да има някакво задкулисно влияние, но ние не знаем. Това не може да се коментира, защото няма публичен характер. Според мен, ако ДПС имаше влияние над ГЕРБ, което да предрешава политическите ходове на ГЕРБ, това щеше да се види ясно. Изборът на правителството на ГЕРБ и ПП-ДБ не е добра новина за ДПС. Борисов имаше нареден кабинет с ДПС, но той не се случи. ДПС няма полза от сегашното правителство, защото остана отзад. Дори изборите бяха по-добър вариант за тях, но въпреки това Борисов подкрепи кабинета "Денков-Габриел".

Ясно е от първия ден, че парламентът ще работи с плаващи мнозинства и постоянно договаряне по различните въпроси. Това риск ли е за кабинета "Денков-Габриел"?

Ние вече бяхме свидетели на едно такова мнозинство с изкарването на следствието от контрола на главния прокурор. Подобни ситуационни мнозинства ще съпровождат целия живот на това управление. Първата причина е, че няма коалиционно споразумение между ГЕРБ и ПП-ДБ. Спомням си коя беше най-важната точка от коалиционното споразумение на "тройната коалиция" през 2005 г. – няма друго парламентарно мнозинство, освен това в рамките на тройната коалиция. В този парламент няма подобно нещо.

Тази ситуация е съвършено нова за България. Досега винаги центърът на българската политика беше в Министерския съвет. Какво ще каже Борисов като премиер, какво ще каже Иван Костов като премиер, какво ще стане там, какво няма да стане… В последните две години центърът се прехвърли в президентството заради служебните правителство. За първи път българската политика ще има нов фокус, който е в парламента. Всички политически лидери са в парламента – там са Бойко Борисов, Кирил Петков, Христо Иванов, Мустафа Карадайъ, Корнелия Нинова. Само Слави Трифонов го няма. Най-интересните неща се случват в парламента. Министерският съвет ще бъде функция на парламента. Сега ще бъдем истинска парламентарна република.

Ако правителството се провали, може ли да има друго мнозинство в рамките на това Народно събрание?

Да и това е по-важният въпрос. Този парламент има потенциал да излъчи повече от едно мнозинство за избор на кабинет. Другата опция е напълно ясна – ГЕРБ, ДПС и БСП. Няма как да е друга.

След очакваното уволнение на Гешев, Корнелия Нинова вероятно няма да има чак толкова големи съображения срещу влизането в едно такова правителство…

(Смее се). Нещо да допълня по този въпрос. Влизането във властта за Корнелия Нинова ще става все по-важно през следващите няколко месеца, защото през 2024 г. изтича нейният мандат като лидер на БСП, а тя не може да се кандидатира отново по устав. В БСП ще трябва да протекат някакви процеси, ако Нинова иска да се задържи. Тези процеси могат да протекат по-лесно, ако Корнелия Нинова е на власт.

Свалянето на кабинета "Денков - Габриел" може ли да отмени съдебната реформа?

Разбира се. Съдебната реформа в нейната конституционна част е процес, който може да се движи по две писти – със 160 гласа или със180 гласа. Но и двете процедури не могат да завършат за по-малко от 4-5 месеца. Промяната в конституцията е сериозна работа. Да правим прогноза дали този кабинет ще издържи шест месеца би било много непрофесионално.

Говорейки за другото възможно мнозинство, антиевропейската реторика на Корнелия Нинова изглежда като проблем за Борисов.

Проблемите са по две линии. Най-големият проблем е, че тя е против влизането в еврозоната през 2025 година. Бюджетният проблем е, че БСП държи на голям дефицит, а еврозоната не го позволява. Вторият въпрос е, че Борисов иска да бъде основният човек на нашите западни партньори в страната. Това няма как да стане, ако той влезе в коалиция с човек, който казва "Не" на еврозоната и оръжейната помощ за Украйна. Нека не забравяме, че геополитиката до голяма степен създаде условията за кабинета "Денков - Габриел". От февруари 2022 г. ние имаме нов тип разделение в българската политика, което се насложи върху старото разделение статукво-промяна. Новото разделение е евроатлантиците срещу останалите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

15 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. kosta
    #15

    Хохоохохо Умнокрасивите тооолкова наивни, че в коалиция влизат чисти като сълзица... Мамини малки партизанченца

  2. rusonefil
    #14
    Отговор на коментар #6

    А кой е казал, че е грешка, а не преднамерено? Като гласуването за руския агент Радев?

  3. rusonefil
    #13

    Еее не така умнокрасотата, вчера Дневник писа, че вашите лидери нямат против присъствието на Пеевски в конституционната комисия. Разберете се там по седянките.

  4. rusonefil
    #12
    Отговор на коментар #11

    Стига с тия легенди. ДПС не е турска, а Руска.

  5. Коментарът е изтрит в 08:47 на 2 октомври 2023 от автора.
    #11
  6. Bлaдo
    #10

    npaceто пЭЭвски е НЕИЗПИРАЕМО! ... Достатъчно е Прокуратурата (с който ще да е глав-прок) да задвижи реално делата по "КТБ" и никой вече няма да може да скатае, да опере и да отърве пЭЭвски от ... каквото си е заслужил... ... Престъпленията на пЭЭвски СА СЕ СЛУЧИЛИ! и депутатският му имунитет (и членството в Конст. комисия) не ги отменя и не го амнистира...!! ;-) ... Бавно и законно! пЭЭвски може да бъде заклан (осъден) още преди Коледа...!

  7. Quo
    #9

    Ако имаше прокуратура и регулатори, като хората - а не обслужваща администрация - нямаше да има толкова безсмислени скандали, загубено време и пари, защото тъпите мутри нямаше въобще да са близо властта. Щяхме да сме качествено европейска държава.

  8. Георги Манов
    #8

    ДПС отново се пазарят. Те не дават нищо даром. Както винаги цената им е много висока - Конституционна реформа срещу реабилитиране на Пеевски. Има и силен елемент на изнудване -реабилитиране на Пеевски срещу отстраняването на Гешев. ДПС не прави нищо за да мотивира електората си, държи го в подчинение чрез редица зевисимости. Там се знае ,,кой разпределя баницата". Цели сектори в районите с мюсулманско население са в техни ръце и от тях зависи дори физическото оцеляване на хората. Никой който се е хванал с тях не е прокопсал.

  9. Rolo Tomassi
    #7

    След една седмица се навършват 10 години от протестите срещу "правителството Орешарски". Колко голяма е разликата в исканията на протестиращите тогава, с тези, които са актуални и сега: Освен основните искания "...протестиращите настояват за реформи в съдебната система, намаляване на субсидиите за партиите, промени в Изборния кодекс и въвеждане на електронното гласуване."

  10. AC/DC
    #6

    Трябва да се признае едно : Грешка беше идеята за конституционна реформа на Христо Иванов прокарана точно в този момент, така само се даде възможност на ДПС/Пеевски да се легитимират. Напълно достатъчно беше да се формира съвместно управление с ГЕРБ за максимум година и след това да се ходи отново на избори, какъвто беше и първоначалния замисъл. Заради това и мисля Христо Иванов трябва да даде на заден и да се откаже от идеята за конституционна реформа..Засега. Това е единственият изход от ситуацията. п.с. Напълно съм добронамерен към Христо Иванов, всеки допуска грешки.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.